Baranova cesta poznania nielen cez mýty

Skvelým spôsobom, ako objaviť v sebe kvality znamenia, ktoré je iné ako naše slnečné znamenie, je pozrieť sa jednak na svoj radix, dom (teda životnú oblasť), v ktorej sa dané znamenie nachádza, aká planéta sa tam nachádza a pozrieť sa, či sú v súlade alebo či sú ich energie a vlastnosti protichodné. Keď už vieme kde čo máme, tak môžeme analyzovať, ako sme spokojní so svojim životom v oblasti (dome), ktorú skúmame a v prípade nespokojnosti hľadať, ktoré kvality potrebujeme v sebe objaviť a vyjadrovať.

Niekedy je ale jednoduchšie nepitvať sa v sebe, a namiesto toho si prečítať príbeh niekoho iného, ktorý nás inšpiruje. Pre mňa osobne najzreteľnejším znakom toho, že príbeh hovorí o mne je naštvanie sa. Ako napríklad pri filme Kurz sebaovládania, keď som ho videla prvýkrát. Ďalším, maskovaným znakom toho istého je stav, keď si pomyslím niečo ako: „Ha! To by mal/a čítať Ten alebo Onen!“, mysliac tým niektorého z priateľov. Teda mojich zrkadiel.

Mýty, legendy a báje

Kathleen Burt vo svojej knihe Archetypy zverokruhu hovorí, že mýtus nie je niečo, čo sa udialo niekedy dávno niekomu inému, je to niečo čo sa deje nám tu a teraz. Každá doba, aj tá naša má svoje legendy a mýty. Jedným z nich je, že mýtus je niečo veľmi staré a väčšina na Slovensku vyrastajúcich ľudí si pri pojme mýtus vybaví knihu zo základnej školy „Starogrécke legendy a báje“ a ako prvý predpokladám, že väčšine ľudí nabehne do mysle obraz Prométea prikovaného ku skale – viete, to s tým ohňom a supom.

Pre priblíženie lekcií Barana si Kathleen Burt vybrala dva príbehy, z toho jeden je o dobre známom Heraklovi, z ktorého vyvodila tri lekcie, ktoré Baran na svojej ceste životom potrebuje zvládnuť:

 • Zbaviť sa zlozvyku predpokladať, že to, čo sa javí ako jednoduché mne, bude rovnako jednoduché pre iného
 • Potlačenie pýchy
 • Pestovanie ohľaduplnosti

Kathleen Burt čerpala pri svojej práci z dobre známeho diela Alice Baileys: „Labours of Heracles“ (Héraklové úlohy) a na internete sa dá dohľadať množstvo článkov a informácii k danej téme. Zuzana Antares zase v Učebnici Crowleyho tarotu pri karte Cisár, ktorá reprezentuje Barana, odporúča pre lepšie pochopenie symboliky karty všetky mýty, ktoré hovoria o vládcoch, o legendárnych vojnách, o založení miest či mýtickom pôvode národov.

Hrdina druhého príbehu, Iasón, potreboval zvládnuť nielen boj o kráľovstvo, ale tiež sa potreboval pri tom naučiť požiadať o pomoc a prijať ju. Keď tak učinil, zdalo by sa, že po výhre bude žiť pokojným a naplneným životom. Iasón však bol ovládnutý martickou energiou, túžil po nových víťazstvách a odmietol usadiť sa v manželstve so ženou, ktorá mu pomohla vyhrať jeho boje. Takže v prenesenom význame, jeho ženská stránka mu síce pomohla, ale neprijal ju; akonáhle ju nepotreboval, nasledoval zase volanie Marsa.

Objavujeme sa

Ako ale nájsť svoj mýtus a ako objaviť svojho Barana? Ako ho spoznať a ktoré jeho kvality vyzdvihnúť vo svojom živote? Je toľko ciest, koľko je ľudí. A dokonca ani to, že sme narodení v tom či onom slnečnom znamení neznamená, že automaticky poznáme svoje kvality, dokonca sa môže stať, že nevedomky našimi životmi pozdvihujeme len svetského alebo len ezoterného či planetárneho vládcu, čo sa môže v našich životoch prejaviť ako nesúlad a nepokoj. V prípade Barana sa tak môže stať, že preferujeme len martickú silu a bojovnosť, zabúdajúc na Venušu, ktorá vládne opozitnému znameniu Váh alebo naopak, sme príliš orientovaní na ostatných a zabúdame dať priestor sebe, nevieme sa postaviť za svoje záujmy.

Ak nevieme, kde začať, tak môžeme použiť knihu renomovaného autora, pre mňa je však zaujímavejšie hľadať svoju cestu sama, veriac, že keď je žiak pripravený, učiteľ príde. Učiteľom môže byť iný človek, kniha, film či akokoľvek sprostredkovaný príbeh, ba dokonca i sen, ktorý v nás zanechá stopu. Hlbinní psychológovia používajú pri práci s klientami a pri písaní svojich kníh práve staroveké mýty z toho dôvodu, že ich obsah a archetypy sú uložené v našom kolektívnom nevedomí. Preto vždy v pravú chvíľu ostaneme fascinovaní „náhodou“, keď začnú do seba zapadať náznaky a symboly, pamätáme si sny … Archetypy začnú ožívať v našich každodenných životoch a my cítime, že sa meníme alebo že sa svet zbláznil a už nič z toho, čo sme poznali doteraz neplatí. Možno si obľúbime nečakané hobby alebo sa staneme členom nejakého združenia alebo sa začneme venovať aktivitám, ktoré sú úplne mimo náš bežný záber, ale odrazu nás nesmierne napĺňajú.

Veľmi príjemným spôsobom, odporúčaným Thomasom Moorom, je objavovanie svojej duše cez nové výrazové prostriedky, akými sú napríklad písanie denníka, maľovanie, hra na hudobný nástroj, písanie básní, výroba keramiky, sôch alebo akokoľvek inak, dôležité je, že to bude náš vlastný prejav, budeme sa počas danej činnosti plne sústrediť na seba a na vlastnosť, ktorú chceme objaviť či rozvíjať. Mnohí ľudia namietajú, že nevedia písať básne, denníky si nikdy neviedli a maľovať nevedia tiež. To by však nemalo byť obmedzením, keďže netvoríme diela do galérie, ale pre svoju dušu. A nakoniec – ktovie, aký talent v nás drieme a kam nás nová cesta dovedie?

Mars a Venuša na vojnovom chodníku

Pamätám si, ako ma kedysi dokázalo rozčúliť už i len pomyslenie na to, že by som mala byť trpezlivá. Mojim vtedajším mýtom, ktorému som verila bol mýtus, že úspešná a v bezpečí budem len ak budem v stále v strehu, ak budem rýchlejšia ako všetci ostatní, ak sa nebudem zdržiavať detailami a pôjdem výhradne svojou cestou. Môj Baran mal militantnú rétoriku, nikto ho nechápal a všetci ho chceli manipulovať – všetci mu chceli radiť, ako žiť. Ešte aj môj kocúr sa volal Ares. Do života som si pritiahla týmto spôsobom množstvo konfliktných situácii, ktoré som síce ustála, ale nie som si istá, či som im skutočne potrebovala dať také obrovské množstvo energie.

Moja cesta ku skroteniu pudov a emócii bola postupným nastoľovaním vlády rozumu a logiky, ktoré som dovtedy neuznávala ako rovnocenné s prirodzenými inštinktami; logiku som pokladala za niečo, čo potrebujú ľudia, ktorí sú si neistí sami sebou – a ja som si sebou istá bola až moc … nuž, aj takto sa môže prejavovať Baran v mladosti. Neobmedzene vládol Mars a ja som mu nechávala úplne voľné ruky, rozumnosť Athény bola vítaná až ako posledné riešenie. Moja cesta ku Athéne pozostávala z mnohých malých krokov a neočakávaných zákrut ; učila som sa od mnohých. Výsledkom však je, že som na jej konci získala ako nefalšovanú trpezlivosť, tak aj vnútorný pokoj. Naučila som sa rozumne splývať s prúdom, nechať sa ním niesť a užívať si pohodovú plavbu. A dynamika Marsa? Tá je stále k dispozícii v mojom vnútri, len už ju nepoužívam bez rozmyslu vo všetkých situáciách.

Čo je skutočne dôležité

Ako dlho premena trvala nie je podstatné, koniec koncov, kým žijeme, meníme sa. Volíme si tempo, ktorým napredujeme a objavujeme sa, postupne skúšame nové cesty. Hoci však máme čas celého nášho života, je našou zodpovednosťou nezostať stáť na mieste a už vôbec nie ustlať si tam na vavrínoch. Je dôležité vedieť sa odmeniť, uznať svoj úspech, možno čo to preplánovať, ale tiež je dôležité vedieť, kedy je čas vytýčiť si ďalší cieľ a pohnúť sa smerom k nemu.

Možno za touto premenou môžem hľadať aj vplyv slnečnej progresie z Barana do Býka. Progresie zo znamenia do znamenia častokrát spôsobujú aj to, že si ľudia s čistým svedomím môžu povedať, že opis ich slnečného znamenia na nich vôbec nesedí, a ku ich pôvodným vlastnostiam pribúdajú postupne nové kvality, ktoré nakoniec môžu tie pôvodné úplne nahradiť. Tak aj môj búrlivý Baran začal prikladať viac pozornosti tomu, čo má, svojim prostriedkom a materiálnemu zabezpečeniu, pohodliu, dostatku a jemnosti. O Býkovi si ale povieme v budúcom článku.

4 thoughts on “Baranova cesta poznania nielen cez mýty

 1. Mne keď Lucia urobila astrorozbor, pochopila som , prečo som taká aká som, že ma vo veľkej miere ovplyvňuje škorpion,Neptún ma lákal k mágii a že planéty a ostatné znamenia nás dosť ovplyvňujú. Nepoznala ma a pritom vo mne čítala ako v otvorenej knihe. Mňa moje znamenie úplne vystihuje a vďaka býkovi, ktorý je moji ascendentom mám vnútornu silu. Takže to, že sa rozvíjame práve v tom znamení v ktorom sme, má svoj význam , aj keď niekto má pocit, že ho jeho znamenie nevystihuje. 😕

  Páči sa mi

 2. Hej, je to celkom zabavne ked sa clovek o sebe dozvie slovami ineho cloveka/ knihy a ma pocit, ze dotycny o nom hovori vlastne presnejsie a lepsie ako by sa sam opisal 😀

  Pre mna je aktualnou novinkou objav toho, ako nas ovplyvnuje slnecna progresia – Baran napr ostane Baranom, ale v priebehu pozemskeho zivota sa moze slnce presunut v ramci jeho horoskopu do Byka a pripadne aj do Blizencov ci Raka, podla toho, ako dlho zije a podla toho, na akom stupni stalo slniecko pri jeho narodeni. Tou slnecnou progresiou ale sa zvyraznia ine kvality ako typicky Baranie – jasneze to plati pre vsetky znamenia, ze v horoskopoch dochadza ku progresii. Tym Kathleen Burt vysvetluje, preco ludia tak obcas dramaticky menia svoje preferencie v zivote: napriklad ked z bohema a zaryteho stareho mladenca sa stane konzervativny muz, ozeni sa, usadi…. a naopak 😀

  Mne osobne zostavovanie a citanie horoskopov pomohlo potvrdit si, pochopit ze tema, o ktorej som mala pocit ze je moja lekcia v tejto inkarnacie fakt je moja lekcia 😀 Odvtedy som si poBaranasky povedala, ze fajn, beriem ale ze sa s tym nebudem ondiet predsa cely zivot a pekne krasne som zacala vedome pracovat na tom, aby som zmenila co zmenit viem 😀

  To, ze sa rozvijame a zazivame skusenost v nejakom znameni (slnecnom znamenim, nasom primarnom) neznamena, ze ostatnych 11 v nas nie je reprezentovanych. Je len na nas, aku moznost prejavit sa im dame 😉

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s