Vyššie Ja

Čítam knihu “Cesta ke svobode” od Dezltera.  Stretla som sa tu s jeho definíciou Vyššieho Ja. Už na minulom stretku sme o tom s Helou diskutovali, ako rozdielne a zároveň v podstate rovnako naše Vyššie Ja vidíme. Keďže Detzler a ja nehovoríme tým istým slovníkom, potrebujem si to pre seba utriediť a spracovať. Chcem tu zhrnúť pár názorov na Vyššie Ja, s ktorými som sa doteraz stretla.

Definícia Detzlera:

“Vyššie Ja máme všetci. Je našou súčasťou a zároveň i časťou Všetkého. Nepredstavuje rozšírenie fyzizkého ja; v skutočnosti sme to my, kto je rozšírením duchovnej sféry! Vyššie Ja sa môže skladať z jednej až nekonečného množstva bytostí z veľa rôznych duchovných úrovní. Čím vyššia je úroveň ich vedomí, tým majú väčšie schopnosti a tým viac nám môžu pomôcť.

S postupným vývojom vášho duševného uvedomenia či duchovnej múdrosti a pozície sa môžu členovia výboru vášho Vyššieho Ja meniť.“

Na konci knihy v slovníčku stojí: „Ježiš hovorí o svojom Vyššom Ja ako o Otcovi vnútri. Vyššia Ja máme všetci. Tvorí ho jedna až nekonečný počet duší.“

Táto druhá Detzlerova definícia sa viac podobá tomu, čo sme sa my učili na seminároch:

Definícia z mojich poznámok z kurzu energetického liečenia:

„Na začiatku je jedna energia. Táto sa začala deliť a vytvorila svoj protiklad (ako fotonegatív) – duše (časti Boha). Jedna časť jednej duše (v tomto kontexte by som to nazvala „nadduše“) si vybrala ľudskú úlohu, zvyšok zostáva „hore“ – a to je Vyššie Ja, spojítko k vedomiu. Vyššie Ja má všetky informácie o skúsenostiach celej duše. Spojenie so zemou a s Vyšším Ja je vždy prítomné.„

White dala v tomto článku výcuc z knihy Mestský šaman (Serge Kahili King)

„Vyššie ja sa v havajskom šamanizme označuje ako aspekt Ducha – zdroja, čisto duchovnej existencie, ktorá manifestuje našu telesne orientovanú bytosť alebo ju projektuje do skutočnosti. Môže sa nazývať aj nad-duša, ak to nebudeme chápať tak, že sa to môže stratiť, alebo sa od nás oddeliť. Preto sa často nazýva božské ja alebo Vyššie Ja, v havajskej tradícii sa to často volá aumakua a môže sa symbolicky vzťahovať na predkov alebo starých rodičov. … Duch sa nikdy nemieša do skúsenosti, ak nenastáva možnosť, že opustíme svoju životnú dráhu. … Duch priamo zasiahne len vtedy, keď nejaká udalosť,  ktorá sa má stať, priamo alebo nepriamo povedie k tomu, že nedosiahneme druhý breh.“

Ja vnímam moje Vyššie Ja ako moje „nadvedomie“. Spojením s mojím VJ sa dostávam k informáciam mojich zvyšných duší, paralelným a minulým životom, ich skúsenostiam. VJ je tak isto spojítko medzi mnou a všetkým mimo mňa. T.j. ak sme všetko Jedno, tak to prepojenie mojej terajšej duše/duší so zvyškom je moje Vyššie Ja. Vnímam ho ako biele svetlo nado mnou, svetelný bod, cez ktorý mám možnosť vyslať komunikačný kanál inde – ďalej do Jednoty a jej jednotlivých aspektov.

Podľa Detzlera môžu byť vo VJ rôzne bytosti – ja by som to definovala ináč (a v podstate rovnako hihi). Cez VJ sa môžme dostať k rôznym iným energiám, ktoré sú nám v tom momente nápomocné. To by vysvetľovalo aj jeho zmienku o tom, že sa mu počas jeho praxe pár krát úplne vymenilo obsadenie bytostí vo VJ. Vidím to tak, že jednoducho bol vtedy cez VJ prepojený s inými energiami. T.j. jediný rozdiel v mojom a Detzlerovom pohľade je, že on píše o tom, že VJ sa skladá z rôznych bytostí a môj pohľad je že VJ sú informácie našej duše a cez VJ prechádzajú rôzne energie bystí.

Spomenutú Detzlerovu úroveň bytostí vo VJ vnímam ako schopnosť spojenia sa s energiami vyšších vibrácií a zároveň schopnosť vedieť ich vedome spracovať. Podľa mňa ak pracujeme len na našich schopnostiach a vedome ich nevieme spracovať, tak sú nám na nič, môže z toho vzniknúť poriadny chaos, poprípade izba na psychiatrii.

Inak, naše VJ môžme používať aj ako kontrolný orgán pri posielaní energie, má ale vplyv len na niektoré veci. Ak je náš zámer pri posielaní egoistický, tak VJ nám viac ako 50% ponechá v našom systéme. Pri čiernej mágii nás VJ “nezachráni” – vypne sa. Spojenie s VJ môže byť úplne zablokované, ak niekto jedná vylúčene egoisticky.

6 thoughts on “Vyššie Ja

 1. Tini,

  skopčím sem to, čo som hodila k tvojmu komentu na SRT. Je to moje momentálne vnímanie označenia “Vyššie Ja” a viaže sa k situácii, ktorú si popisovala – prečo treba kontrolovať, či ho máme na najvyššej možnej úrovni:

  Podľa toho, čo si pamätám a čo mi povyprávali anjelskí, naše VJ je kanál pozostávajúci z kombinácie rôznych energií. Niektoré sú anjelské, iné sú energie iných bytostí (ich energetickej časti, nie ich hmotnej časti). Tieto bytosti niekedy majú svoje vlastné traumy a svoju vlastnú agendu. Nikdy presne nevieme, cez ktorú zostavu energií je náš komunikačný kanál (=VJ) v danej chvíli napájaný a preto zisťujeme, či je na najvyššej možnej úrovni – teda či ho nemáme obsadený energiou, ktorá by mohla skresľovať výsledok. Ak sa taká nájde, žiadame buď o vyladenie danej energie na najvyššiu možnú úroveň (čím ju vlastne čistíme), alebo jej nahradenie inou podobnou energiou bez vlastnej agendy.

  Páči sa mi

  • :))) oki, skopcim moju odpoved 🙂

   Hmm…lenze ja tak nechapem VJ.. pre mna je VJ ciste ja, moje duse. Ak spravne chapem teba, mala by som teda pre seba tu sestku otazku preformulovat na: “Mam na Vyssom Ja napojene energie najvyssej moznej urovne?” A ak nie, tak tie ine prepojenia teda cistenim vyhodit. Tak nejak si to myslela?

   Páči sa mi

   • Tá formulácia je z môjho pohľadu OK. Detzlera sa radšej nepýtajme. 😉

    Ešte ma napadla toltécka “dušológia”, ktorú nemám absolútne zvládnutú, takže prosím o prepáčenie, ak sa budem vyjadrovať nedomyslene:

    “Duša v hmote”, teda “ja”, je tvorené lepidlom (ktoré v mojom vnímaní je úmysel Zdroja) a “náhodne” pozbieranými energetickými vláknami, “emanáciami Orla”. Každé vlákno prebieha vesmírom a v rôznych bodoch je zglejené dokopy s rôznymi inými vláknami – a vznikajú rôzne “ja”. Cez tieto vlákna vedomia sme poprepájaní s ostatnými a tieto vlákna vedomia tvoria “harddisk” akaše. Vedomie a skutočnú pamäť majú tie vlákna; naše ego má len veľmi obmedzenú pamäťovú kapacitu. To by znamenalo, že napríklad naše “minulé životy” nie sú naše minulé životy, ale spomienky, ktoré si z niektorého z našich vlákien práve sťahujeme, lebo sme sa k nim istým spôsobom dohrabali. A to by mohlo znamenať, že rôzni ľudia môžu mať spomienky na ten istý minulý život, ak si ho práve na zdieľanom spoločnom vlákne našli.

    Ovšem táto teória dosť nabúrava všetky známe ezoterické karmy a reinkarnácie, takže tento rozpor beriem na vedomie a neriešim. S tým, ako nesmierne mi sedí toltécke učenie, mám tendenciu orientovať sa viac podľa neho; ale v podstate jedno i druhé sú len možnosti a nič iné. Aká je pravda, to sa raz dozviem, len už nebudem schopná vrátiť sa vám ju povyprávať. 😛

    Páči sa mi

   • Opisana toltecka „dusologia“ by sa dala porovnat s mojim ponimanim Nad-duse a jej prepojenie s ostatkom. Mne to sedi. Dusa v hmote – nase ja – je nasa dusa tu inkarnovana. Zlepene vlakna su Vyssie Ja – „pamätaju“ si vsetky skusenosti duse. Aj s tymi minulymi zivotmi mi to sedi, lebo ked sa tieto vsetky duse spoja znova do nad-duse, a potom sa z nich ciastka odpoji na inkarnaciu, tak je predsa len prepojena cez VJ, t.j. cez vlakna k ostatku.

    Ohladom karmy, ja som ju v klasickom zmysle „vymazala“ zo slovniku, podla mna sme v case, ked si nemusime karmu odrabat par zivotov, vsetko stihame v jednom a mozme sa vedome posunut dalej.

    Páči sa mi

 2. VJ je vypnuté, když někdo jedná egoisticky – ale co to znamná jednat egoisticky? Sobecky? Když se pořád říká že nejprve se máš starat o sebe a pak až o druhé… nebo jde jen o nějakou rovnováhu v tomhle chování?

  Páči sa mi

  • Ako egoizmus povazujem presadzovanie si vlastnych predstav na ukor inych, kde je zamer ten, ze len MNE bude dobre, nezavisle od toho, co to spravi s inymi. Alebo napriklad ak niekomu poslem davku a kvalitu energie len preto, aby MNA uz neotravoval. A pod.

   Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s