Všetko o meditácii

Tento článok je prenesený z Poradne, kde bol publikovaný 16.3.2008 a autorom je Dalibor.

Meditácia

Mnohí ľudia sa tešia z vecí, ktoré im dajú len krátkodobé chvíľkové potešenie. Možno si niečo kúpia, tak sa z toho tešia, alebo sú v práci finančne ocenení alebo ich len tak poteší nejaký vtip, alebo niečo iné. Akokoľvek sa z týchto vecí tešíme, neskôr už len na ne spomíname, ako nám bolo v tom okamihu dobre a začíname sa cítiť prázdni, lebo ten dobrý pocit už odišiel. A vtedy, keď tento dobrý pocit odíde, vystrieda ho zlá nálada, ktorá môže prejsť až do hlbokej depresie alebo smútku, lebo človeku „niečo“ chýba. Je to práve ten dobrý pocit a niečo hrejivé vo vnútri, kde človek nepotrebuje žiadne chvíľkové potešenia, k tomu, aby si zlepšil starú a mrzutú náladu už viac nepotrebuje zbytočné hromadenie vecí v šatníku, v byte alebo dome, kde kúpené veci odhodí na povalu, do pivnice alebo ich vyhodí, keď ho omrzia. Práve tomuto sa budeme venovať, aby sa človek mal neustále dobre, aby mal všetkého hojne /nemyslím materiálne statky/.

Výhody meditácií

Výhodou je to, že sa človek oboznámi so svojím dýchaním. Zistí, že mnohé veci bude zvládať ľahšie, lebo sa naučil správne dýchať. Je známe, že v stresových situáciách sa človeku dych zníži a srdce mu začne byť ako na pretekoch. Práve meditácia učí človeka, ako má dýchať aj v takýchto stresových meditáciách a zvládať ich. Necítili by ste sa lepšie, keby ste už viac nezažívali tieto situácie? Nepoznám človeka, ktorý by ich vedome chcel. Ak by človek meditoval iba 10 minút pred spaním, lepšie by sa vyspal a v noci by sa jeho podvedomie nemuselo tak trápiť tým, ako sa zbaviť veľkého stresu, ktorý zažil cez deň.

Dychová meditácia

To najzákladnejšie, čo môžete spraviť je si sadnúť do klasického tureckého sedu. Vystriete chrbát a ruky položíte na kolená. Toto je tá meditačná poloha, aspoň ktorú poznám ja. To, že máte vystretý chrbát znamená, že to bráni pred tým, aby ste behom meditácie zaspali. Sám z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že pred meditáciou som bol unavený, že by som ľahol a spal, no ako som tak meditoval 30, 40 minút, ono si ani neuvedomíte ako plynie čas, takže to mohlo byť aj dlhšie, ako som skončil, cítil som sa veľmi čerstvý. Je známe, že krátkou meditáciou predídete aj hodinovému spánku. Po meditácii sa človek cíti skvelo, lebo z neho opadne stres a celkovo celodenné ťažkosti a zážitky. Tak, aby som Vám popísal postup, tak sedíte v polohe turecký sed, máte vystretý chrbát, zavriete oči, a ešte si predtým nájdete tiché miesto, kde vás nikto nebude rušiť. Zavriete oči, sústreďte sa na dýchanie, na svoj dych a výdych, ako vdychujete do svojich pľúc nový vzduch a vydychujete starý. Dýchate hlboké nádychy a výdychy ústami, spravte si ich, koľko považujete za vhodné, dýchajte pomaly, nie ste predsa na závode J. Po dýchaní sa začnite sústrediť na svoje myšlienky, uvedomíte si, ako rýchlo bežia vašou mysľou a čím sa vaša myseľ zaoberá. Práve tu sa pokúste sa sústrediť sa na vaše myšlienky, pomaly ich vytláčajte z mysle, vôbec sa nimi nezaoberajte. Je to namáhavé, no po niekoľkých cvičeniach si zvyknete vyčistiť hlavu tak, že nebudete na nič myslieť. Na nič myslieť znamená to, že si v mysli nebudete nič hovoriť, ale že budete mať tak vyčistenú myseľ, že v nej nič nebudete mať, ani jednu myšlienku. Hovorím taktiež z vlastnej skúsenosti, takže to určite nie je nič zložité, chce to len cvik.

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.