Koniec závislosti

Gabriel, pokúsime sa zapísať náš rozhovor z dnešného rána?
🙂 Pokúsime.
Čím som štartovala? Pamätáš si?
Štartovala si tým, že z teba robíme bezchybného bojovníka. A ja som ti povedal, že „bezchybný bojovník“ je síce toltécky kontext, ale je to vec nesmierne dôležitá pre každého jedného jedinca. Že by ste na tom boli oveľa lepšie, keby ste sa dokázali zbaviť svojej emocionálnej naviazanosti na ľudí a veci.
Tá sebestačnosť, nezávislosť na momentálnych emocionálnych poryvoch a hlavne nezávislosť na mienke iných ľudí k tomu patria. Toltékovia majú výraz „bezchybný bojovník“, ale tieto veci nie sú výsadou bezchybných bojovníkov a toltékov, ale všetkých rozumných ľudí, ktorí získali kontrolu nad svojím životom. Keby ste boli všetci takí, žilo by sa vám ľahšie.Povedal som, že je dobré, keď je človek sebestačný a nie je závislý od emócií iných ľudí. Keď všetku lásku, čo potrebuje, má v sebe. … Nepotrebuješ mať okolo seba iných ľudí, na ktorých si závislá, len preto, že od nich dostávaš emóciu. A takisto nepotrebuješ mať ani iných ľudí, ktorí sú závislí na tebe, pretože od teba dostávajú emóciu. A potom si namietla, ale že to by mali grobiani ľahkú hru… a ja som ti povedal, že nie, pretože práve oni sú závislí na tom, aby od niekoho niečo dostávali a aby mali okolo seba ľudí, ktorým môžu robiť zle. Keby okolo nich nebolo nikoho, nemali by si na kom vybíjať svoje nešťastie.
Ale počkaj, prečo sme toto vlastne vyštartovali?
Lebo ťa úplne ohúrilo poznanie, že keby nebolo “nás” a “nich”, nemali by bulovia a grobiani a násilníci ľahký život. 🙂
A na to musíš byť „bezchybný bojovník“. 🙂
Na to sa musíš mať pod kontrolou a nereagovať na emocionálne udičky, ktoré ti hádže tvoje okolie. Potrebuješ nájsť všetku silu v sebe a nebrať ju z prostredia. Potrebuješ mať svoj vlastný názor na veci a nepreberať názor iných. Potrebuješ svoj život zoškrtať na nutné minimum, ktoré môžeš vziať so sebou, keby si zajtra mala odísť. Ten zvyšok pre teba nesmie nič znamenať, pretože potom si sa ukotvila a obmedzila si možnosti svojej voľby. Potrebuješ byť dostatočne triezva na to, aby si si nerobila očakávania, ale brala každý okamih ako jedinečnú šancu dostať sa bližšie k svojmu snu.
Takže sen sa pripúšťa?
Človek potrebuje sny, inak by spadol do stavu „kaluž vody“ a zhnil by. Ale tvoje sny musia byť len o tebe, nie o niečom alebo niekom inom. Také, aby si ich vedela vziať so sebou, keby si zajtra mala odísť. 🙂
A ľudia?
Tých nemôžeš potrebovať v miere, že by ti vytvárali závislosť na sebe. Ak ich máš rada, vezmeš si ich so sebou – v svojom srdci. Pamätáš, ako sa lúči bosorák? Berie si spomienku do seba, berie si jej energiu a tú pridáva do svojej energie. Takto je to veľmi nenáročná „batožina“.
Veliký, je to všetko?
🙂 Nie. Ešte sme nešli na strategickú časť „byť bezchybný“… 🙂 To je to, že potrebuješ poznať svoj cieľ. Tvoj cieľ je tvoj sen. A potom, keď ho poznáš,…
…vieš, že čakáš a na čo čakáš. 🙂
🙂 Vidím, že chápeš. Vieš, kam ťa má cesta doviesť a každú situáciu, ktorá sa naskytne, zhodnotíš z hľadiska toho, či ťa dokáže posunúť aspoň trochu dopredu – tým približným smerom.
A ktorý smer to je?
🙂 Ale to je predsa také jednoduché… Ak je tvoj sen ty sama, tak jediný správny smer vedie k tebe. Nejdeš istým smerom, ideš do seba.
Buch. Toto mi vzalo dych.
🙂 Som rád, že som ti dokázal vziať dych.

24 thoughts on “Koniec závislosti

 1. Helar dakujem 🙂 Dnes som to potrebovala… 🙂 Akurat to nemozem praktikovat, ked sedim na prednaske s 200 ludmi, mam pocit ze pridem domov utahana ako kon, z nich vsetkych 😀 Ale thx 🙂

  Páči sa mi

 2. Dobre, je to presne tak – iní tomu hovoria zbaviť sa lipnutí …

  Ale ako je to u toltéckych “družín”, ktorí môžu vytvoriť “kritickú masu” iba spoločným cieľom? Ako sa vníma táto “závislosť” jeden na druhom?

  Pretože v istom zmysle to je závislosť, aj napriek tomu, že členovia sami sú vysporiadaní s lipnutím na ktoromkoľvek členovi skupiny. Dokonca niekde Castaneda spomína, že “družina” ani nežije pokope, sú roztrúsení a stretávajú sa iba v prípade ak riešia niečo, čo sami nezvládnu a ani sa nemusia stretnúť všetci naraz.

  “Základným záujmom každého organizmu je rozmnožovanie sa. Pravidlo je návod pre proces rozmnožovania: rozmnožuje vedomie, čo sa za istou hranicou už nedá dosiahnuť individuálnym rozmnožovaním. Pre bosorákov je združovanie sa do partií dôležité na to, aby mohli prejsť na inú úroveň pozornosti, pretože bez energetickej masy niet prechodu. To neznamená, že by jednotlivci nemali šancu; znamená to však, že sa nikdy nedostanú tak ďaleko ako družina. Každý bojovník chce preskočiť do tretej pozornosti, do oslobodenia sa od všetkých foriem interpretácie. Na to je však potrebná masa energie a tá sa dá dosiahnuť len zozbieraním kritickej masy, spojenej jedným spoločným cieľom.”

  Ako sa toto vníma v kontexte toho, čo Gabriel povedal o závislosti?

  Páči sa mi

  • Miro,

   je rozdiel medzi závislosťou a závislosťou. Závislosť, s ktorou nemôžeš nič urobiť, pretože je daná ako energetický fakt, treba jednoducho rešpektovať. Závislosť, ktorá nie je energetický fakt, ale len samonastolené obmedzenie, je nanič.

   Neviem, či si sa pýtal presne toto – ale toto je všetko, čo k tomu viem povedať ja.

   Páči sa mi

   • Ano, takto nejak to vnímam aj ja. Ale ako sa dá rozlíšiť “energetický fakt” od “samonastoleného obmedzenia”?
    Pretože v tom tkvie kameň úrazu – rozlišovanie. A najmä v prípade, ak to rozlišovanie je ovplyvnené našimi – ešte dostatočne neprečistenými – filtrami.

    Páči sa mi

   • Energetický fakt je niečo, čo je rovnaké pre absolútne všetkých ľudí, ktorí ho poznajú. Všetko ostatné sú naše samonastolené obmedzenia.

    Ak vieš, že na druhú stranu máš šancu prejsť vo formácii, ale aj osve, závislosť na formácii je samonastolené obmedzenie. Ak však vieš, že osve sa nikdy nedostaneš tak ďaleko ako s formáciou, a súčasne máš namierené tak ďaleko, tak to je energetický fakt – všetci, čo by boli v tej pozícii ako ty, by dali rovnakú hrubú interpretáciu situácie.

    Ak však nechceš ísť nikam a viažeš sa na skupinu, len aby si mal s kým hovoriť a zdieľať svoje názory (t.j. “cítiť sa dobre”), nie je to energetický fakt, pretože hociktorý iný človek by situáciu a skupinu mohol interpretovať inak. Je to len samonastolené obmedzenie.

    Myslím, že toto rozlíšenie nie je nijako závislé od filtrov. Proste buď všetci áno a potom “energetický fakt”, alebo čo len jeden nie a potom “samonastolené obmedzenie”.

    Páči sa mi

   • Citit sa v nejakej skupine dobre a zdielat svoje nazory vidim ako energeticky fakt. Pocitom “spolupatricnosti” a/alebo spoznavanim rozdielnosti spoznavas sam seba. Zavislost zacina tam, ked nevies inac alebo inde ako v tej skupine – ako to Miro nazval lipnutie, alebo jednoducho tvoj zivot riadis podla nazorov v skupine.
    V kazdom pripade to vidim tak, ze aj ked sa zbavime zavislosti, neznamena to koniec energetickej vymeny. Ide presne o to, co stoji v channelingu – nepotrebujes od nich dostavat emocie, alebo ich davat. Ale vymena energie moze nastavat/pokracovat – a tym sa neobmedzovat ale naopak, rozsirovat sa.

    Páči sa mi

 3. ” je dobré, keď je človek sebestačný a nie je závislý od emócií iných ľudí. Keď všetku lásku, čo potrebuje, má v sebe.”

  Presne tak. 🙂

  Vrelá vďaka… Myslím, že si tento rozhovor ešte zopárkrát prečítam… Hm. Takže “bezchybnosť” je to, keď ideme za svojím snom – cieľom…

  Páči sa mi

 4. ale, ak by sme sa zbavili emocionalnej naviazanosti na ludi, tak by nas zivot bol prazdny. ludia potrebuju jeden druheho, navyse sa to niekde tu aj spominalo, ale uz presne neviem, kde, bolo to uz davnejsie v nejakom clanku ci na angelariu. a ludia su navzajom pospajani, takze sa to ani neviem, ci da, aby bol clovek co sa tyka ostatnych nezainteresovany. a potom preco sa tu vsade vravi o laske? ved laska je emocia. a clovek ju citi aj voci inym.

  Páči sa mi

  • Povedala by som že každému je oporou ak má pri sebe svojich blízkych – určite sa mu ide ľahšie životom no aj tak všetci robíme v konečnom dôsledku rozhodnutia sami za seba … ide len o to aby človek neskĺzol do situácie že sa nevie rozhodnúť bez toho aby sa nespoliehal na názor niekoho iného i keď môže mať toho dotyčného veľmi rád … a láska tá je tu vždy a všade, môžeš ju prejaviť voči komukoľvek keď sa tak rozhodneš no nesmie sa stať prostriedkom ako niečo dosiahnuť… či vedome alebo nevedome … preto ľudí nemôžeš potrebovať v miere, že by ti vytvárali závislosť na sebe. Ak ich máš rada, vezmeš si ich so sebou – v svojom srdci.

   🙂 toť vše odo mňa? alebo od … 🙂

   Páči sa mi

  • Leloa, ako môžeš tvrdiť, že život bez emocionálnej naviazanosti by bol “prázdny”? Je to iba tvoja domnienka, pretože si ten stav podľa všetkého nezažila (inak by si to netvrdila). Takto sa vytvárajú dogmy a deformačné filtre, keď ľudia bez priamej skúsenosti vyhlásia niečo, čo vlastne ani nepoznajú.
   Áno, ľudia sú navzájom energeticky pospájaní, no to neznamená závislosť. O závislosti sa dá hovoriť v prípade, ak nejaká energia (entita, bytosť) prevláda nad druhou, t.j. nie je nastolená harmónia. A práve zbavenie sa tej tzv. naviazanosti nastoľuje medzi ľuďmi harmóniu, ktorá ale vôbec nevylučuje tú previazanosť.

   … a mimochodom, nepleť si lásku s Láskou … 🙂
   láska, ako ju chápe väčšina ľudí, je iba “pripútanosť”, je podmienená niečím (preto sa aj považuje za emóciu). Skutočná Láska však nie je emócia, je to energia s najvyšším možným stupňom vibrácie, z ktorej je vytvorené celé univerzum (niekto tejto energii hovorí aj Boh). Láska je jediná energia, ktorá nemá polaritu, (protiklad), neexistuje jej “stupnica” (podobne ako existuje napr. teplo/zima, alebo smútok/radosť a pod.)
   … alebo by sa dalo povedať, že všetky energie sú v určitom zmysle rôznym stupňom polarity Lásky, pretože z nej vychádzajú …

   Páči sa mi

 5. Dakujem, nieco take presne som si dnes potrebovala precitat,aj tie 2 posledne komentare.
  Dub a cyprus nerastu blisko seba……….
  jediny spravny smer vedie do seba,spresnila by som to: do svojho srdca

  Páči sa mi

 6. miro,
  ako mozem napisat, ze zivot bez emocii by bol prazdny? no uplne normalne. a ty ako mozes vediet, co som ja zazila? absolutne to nemozes vediet. za to, ze inak by som to nemohla napisat? a predstav si, ze mohla.
  pokial viem aj laska ma polaritu a tou je nenavist. a kazda vec ma dve strany.
  a o akych dogmach a deformacnych filtroch ty hovoris? ja nikomu nic nekazem, takze ziadne dogmy ani nedormacne filtre nevytvaram pre druhych ludi. ja si hovorim sama za seba. a co ty vies, ze ktore vnimanie je to jedine a spravne? a ako si mozes byt isty, ze jedine tvoje? a ak by aj bolo, tak uz len sposob, akym to hovoris je dogmaticky.

  Páči sa mi

  • Leloa – emócie sú zrkadlá… Emócie nie sú Láska… Láska je harmónia – bez lipnutia – závislosti na niekom či niečom. (áno, viem čo píšem). Podľa teba sa nedá milovať bez emócií? 🙂 Dá sa. 🙂
   Nenávisť ako druhý koniec palice… Je to dualitné vnímanie. Skús sa na to pozrieť viac z nadhľadu.

   Nenávisť je láska znečistená o emócie… Žiarlivosť je láska znečistená o emócie… A tieto znečistenia sú produktom našich filtrov vnímania. Tie filtre si predstav ako závoje na svojom vedomí, ktoré ti zabraňujú vidieť pravú podstatu vecí…

   🙂 “žiadne deformačné filtre nevytváram pre druhých ľudí”… 🙂 Stačí,keď si ich vytváraš sama pre seba. 🙂 A ani o nich nemusíš vedieť.

   Páči sa mi

 7. Ahoj Leloa, myslim,ze Miro to myslel vseobecne,neber si to osobne, presne som sa chcela spytat to iste,co ty. je pravda,nie je Laska,ako laska. Laska bez naviazanosti to je Slnko ,co svieti a hreje pre vsetkych rovnako a Zem- Gaia, co vyzivuje vsetkych bez rozdielu. Ludia si vyberaju,koho miluju, a vytvaraju vselijake nezdrave a obmedzujuce vazby, este si to zabezpecia prikazaniami typu “Co Boh spojil,clovek nech nerozdeluje; naveky v dobrom aj zlom…….” to su tie dogmy.
  Dvaja by mali byt spolu ak sa tak dobrovolne a slobodne rozhodli,navzajom sa maju o co obohatit-myslim duchovne, ale realita je bolestne ina, takze mame na com pracovat, hlavne zacat od seba :))

  Páči sa mi

 8. Nejako to tu chytilo podtón vážnosti a serióznosti… 😛 Ani toltékovia, o ktorých sa hovorí, neboli vážni a seriózni! Nikdy nezabudli smiať sa na veciach tohto univerza, pretože vedeli, že smiech je jediná naša obrana proti tomu, aby sme prepadli sebadôležitosti… 😛 Enjoy!

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s