Mozgové vlny a šamanské bubny

Ďalší z výpiskov z knihy Jima Pathfindera Ewinga sa týka tentokrát rôznych typov mozgových vĺn a ich významu v šamanizme:

O tom, čo mozgové vlny sú, som písala viac tu a tu.

Beta
Beta vlny existujú na úrovni vedomej mysle; začínajú na 14 cykloch/sek. a obvykle vrcholia na približne 21 cykloch/sek.

Alfa
Alfa vlny predstavujú oblasť snívajúcej mysle a vyskytujú sa pri kreatívnych činnostiach a pri prahovom mimozmyslovom vnímaní (ESP, extrasensory perception) a pri energetickej obnove buniek; pokrývajú rozpätie 7 až 14 cyklov/sek.

Theta
Theta vlnenie aktivuje hlbší stav mimozmyslového vnímania (ESP) a predstavuje začiatočné štádium psychokinézy; pokrýva rozpätie 4 až 7 cyklov/sek.

Delta
Delta vlnenie sa objavuje obvykle počas hlbokého spánku; v tomto období sa stimulujú prejavy ESP a psychokinézy a vytvára sa prostredie absolútnej pamäte a absolútnej ovplyvniteľnosti (napr. hypnotizovateľnosti); pokrývajú rozpätoe 0,5 až 4 cyklov/sek.

Frekvencia pri šamanskom bubnovaní alebo hrkálke aktivuje v mozgu Theta vlny, 4-7 cyklov/sek. Dosahuje sa to udieraním na bubon alebo hrkaním hrkálkou asi 180x za minútu. Rýchlejšia kadencia asi 210x za minútu sa používa ako “návratový signál”, ktorý šamana dostáva späť do fyzickej reality.

Výnimočná schopnosť bubna v tejto oblasti je daná tým, že jeho unikátny zvuk doložiteľne produkuje zmeny v našom centrálnom nervovom systéme. Má niekoľko dôležitých účinkov:

  • rytmická stimulácia ovplyvňuje elektrickú činnosť mozgu
  • jediný úder bubna obsahuje mnoho zvukových frekvencií
  • údery na bubon majú prevažne nízku frekvenciu, čím sa prenáša viac energie.

Americkí Indiáni hovoria, že zvuk bubna má tú istú frekvenciu ako Matka Zem. Vedci skúmali základnú rezonantnú frekvenciu Zeme a zistili, že sa skutočne kryje s bubnovaním amerických Indiánov. Základná frekvencia Zeme (tzv. rytmus srdca Zeme alebo Schumannova rezonancia) sa odhaduje na 7,8 cyklov/sek.

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s