Zafír

Článok napísala Ambala:

AJ: Sapphire;  NJ: Saphir

Názov zafíru je arabského pôvodu (sapphyros – modravý) a je odrodou korundu. Chemické zloženie: oxid hlinitý – Al2O3. Kryštalizuje v trojuholníkovej sústave, tvrdosť 9, hustota 3,95 – 4,03. Farba: modrá v rôznych odtieňoch, bezfarebná, ružová, oranžová, žltá, zelená, fialová a čierna; vryp biely; priehľadný, priesvitný; lesk sklený; nie je štiepateľný.

Zafír je prekrásny ušľachtilý brat rubína, najčastejšie sa vyskytuje v dávnovekých náplavoch. Vyniká jemnou, nevtieravou nevädzovomodrou farbou. Sfarbenie spôsobuje stopová prímes železa a titánu. Aj keď farebný odtieň zafíru je najčastejšie modrý, môže nadobúdať aj iné farebné odtiene (s výnimkou červených korundov – rubínov), ktoré sú spôsobené prímesou železa, titánu, alebo chrómu.

Náleziská zafírov: India, Srí Lanka, Madagaskar, Austrália, Thajsko, Pakistan, Afganistan, Tanzánia, Keňa, Čína a USA.

Najstaršie cejlónske zafíry sa vyznačujú svetlomodrou farbou a pochádzajú z naplavenín riek na Srí Lanke. Objavíme ich na krásnych šperkoch zo starého Ríma, Byzancie a stredovekej Európy.

Už pri malej prímesi železa vzniká  ružovo-oranžový zafír nazývaný padparadža, čo je zároveň sinhalské slovo pre lotosový kvet. V Barme a vo východnej Afrike nájdeme vzácne ružovo až takmer rubínovo sfarbené zafíry, čo je zase spôsobené prímesami chrómu.

Žlto sfarbený zafír sa predtým nazýval orientálny topás a  zelený zafír sa od stredoveku až do 19. storočia označoval ako orientálny olivín.

Bezfarebný zafír sa nazýva leukozafír.

V staroveku bol považovaný za kameň najvyššej duchovnej hodnoty. Od 6. storočia zdobí tmavomodrý zafír prstene kardinálov, ktorým má pomôcť vyjasniť rozum, očistiť srdce a posilniť vieru.

,,Obloha je gigantický modrý zafír, do ktorého je vsadená naša Zem,“  hovorí staroveká legenda. Peržania zase verili, že zem odpočíva na obrovskom zafíre, ktorého odlesky dali oblohe jej belasú farbu.

V neskoršom budhizme (hinajána) sa zafír považoval za kameň, ktorý upokojuje myšlienky a pomáha mníchovi pri meditácii. Podľa indickej povery, kto nosil tento drahokam, bol ochránený voči chorobám a nebezpečenstvu poštipnutia hadom alebo škorpiónom.

Antický lekár Galenus doporučoval nosenie zafíru ako amuletu proti zimnici a na zvýšenie potencie.

V západnej mystike, gnostickej a kresťanskej, je zafír symbolom božskej múdrosti a čistoty. Svätý Jeroným o ňom povedal, že zmierňuje hnev boží. Zafírový amulet nosený na krku mal u nositeľov vzbudzovať dobré myšlienky, očistiť srdce a posilniť vieru. Čím žiarivejší bol drahokam, tým pevnejšia bola viera jeho nositeľa.

V 12. storočí dal pápež Inocent III príkaz, aby prstene biskupov a cirkevných hodnostárov boli zhotovené práve zo zafíru. Týmto klenotom bol podľa židovskej tradície zdobený aj prsteň kráľa Šalamúna.

Liečebné účinky       

Zafír je kameňom viery a duchovnej čistoty. Neutralizuje zmätok, ilúzie, pomáha odhaliť pravdu, v psychickej oblasti nás zafír učí nestrácať hlavu, keď nás prepadne hnev, brzdí v nás nedočkavosť. Je to kameň koncentrácie. Uchováva stály vnútorný pokoj mysle. Jeho vnútorná sila koncentrácie pozitívne vplýva na našu nedočkavosť. Upokojujúca modrá farba zafíru napomáha i pri nespavosti. Ak ho položíme na čakru srdca a hrdla, zmierňuje astmu, v čakre čela zabraňuje závratom, nevoľnosti, nadmernému poteniu. Vyčistený zafír sa môže prikladať priamo na postihnuté miesta pri nádorových a vredových ochoreniach kvôli utíšeniu bolesti. Pomáha vraj znižovať krvný tlak, teplotu, čistí krv, utišuje bolesti a krvácanie. Zafírová voda sa používa na detoxikáciu organizmu (prečisťuje obličky, žlčník, znižuje krvný tlak), ale aj v kozmetike na čistenie pleti, na spevnenie nechtov a taktiež proti vypadávaniu vlasov.

Podľa hviezdnej astrológie prináleží Saturnu a znameniam Býk, Panna a Váhy.

Očista / nabíjanie

Zafír čistíme pod tečúcou vlažnou vodou. Je citlivý na priame slnečné svetlo, preto ho nabíjame len krátko. Ak vznikne vzájomné prepojenie medzi majiteľom a kameňom, majiteľ sám vycíti, či kameňu lepšie neprospieva len dobíjanie na dennom svetle. Silu umocníme uložením na horský kryštál.

Článok spracovala Ambala.

zdroje

 
Zdroje:
http://sk.wikipedia.org/wiki/Zaf%C3%ADr
http://de.wikipedia.org/wiki/Saphir
http://en.wikipedia.org/wiki/Sapphire
http://commons.wikimedia.org/wiki/Sapphire
http://www.vestkyna.sk/vestenie-kamene/
http://www.fodor.sk/Spectrum/nerasty.htm
http://www.vestba.eu/sk/liecive-kamene/zafir/
http://www.velkaepocha.sk/200707233041/Drahe-kamene-Zafir-V.html

6 thoughts on “Zafír

  1. dobry den
    som momentalne v afganistane a tu su burzi s kamenmi
    moja otazka znie: ako vie obycajny laik ze ten kamen je skutocny zafir alebo iba nejaka atrapa alebo menej cenny kamen

    Páči sa mi

  2. No Milos, to je naozaj tazke ti poradit, snad len ze zadaj do google zafir, pripadne sapphire – obrazky a dobre si ich prezri. vela stastia a nenechaj sa osalit 🙂

    Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s