Neurážaj sa!

Niekedy máme v živote dobré chvíle, inokedy zas ťažké. Niektoré si zapríčiňujeme sami (napríklad keď urobíme nesprávne rozhodnutia), ale veľa z nich k nám prichádza ako “vonkajšie narušenie” v podobe nepríjemného, urážlivého, neochotného, arogantného a grobianskeho správania. Neboli by sme ľudské bytosti, keby sme túto oblasť dôverne nepoznali!

Tak dobre: prečo sa niekto správa nepríjemne, arogantne, grobiansky, urážlivo a neochotne? Väčšinou ide o prejav toho istého – nesprávneho sebavnímania. Existujú štyri základné “zdravé prejavy” vyváženého a vyrovnaného človeka: sebaúcta, vnútorná sloboda, sebadôvera a vnútorná spokojnosť [Max Lüscher: Der 4-Farben-Mensch]. Keď sú dobre vyvinuté, pristupuje k nám tento človek ako k rovnocennému partnerovi s ochotou a toleranciou: “ja som OK a ty si tiež OK“.

Lenže tieto štyri vlastnosti nebývajú vždy dobre vyvinuté – väčšina ľudí následkom výchovy v rodine a skorých zážitkov z detstva svoj sebaobraz deformuje. Deformácie vyzerajú “ja nie som OK a ty si OK” (a preto sa musím tváriť, že som niečo lepšie, aby si na to neprišiel), “ja som OK, ale ty nie si OK” (a tak ti to dám vyžrať, ty nepodarok!), “ja nie som OK, ale nemysli si, že ty si OK” (a preto ti musím ukazovať všetky tvoje chyby a znižovať tvoje zásluhy, aby si náhodou nespyšnel) a potom existuje ešte jeden typ pocitu, ktorý hovorí “celý svet nie je OK” (a preto doňho musím kopnúť, lebo sa mi bridí a čo som urobil – som tu snáď za trest?) To posledné je moja vlastná nadstavba nad transakčnou analýzou, diktovaná životnými skúsenosťami. 😛

Ak teda niekto k nám pristupuje útočne, arogantne, ponižujúco a ja neviem ako ešte, nie je to výpoveď o nás, ale výpoveď o tom, ako vyzerá jeho vnútorný svet. Nuž, to by bolo všetko pekné – ale nielen on je vlastníkom “puknutého ega” – aj my nejaké to ego máme!

A toto naše ego má veľmi tenkú kožku! Nezabudnime: je tu na to, aby nás chránilo pred nebezpečenstvom z prostredia. Neuznávanie v očiach iných patrí k takýmto nebezpečenstvám! Náš spoločenský systém nás totiž vychováva tak, aby sme svoju hodnotu odvodzovali od reakcie iných na nás. Ak reagujú dobre, sme “OK”. Ak reagujú zle, niečo robíme zle a musíme to upraviť. Potom pre nich budeme znova predvídateľní a bezpeční…

A preto naše ego sústavne vníma, ako sa k nemu iní ľudia správajú, a interpretuje to ako ich výpoveď o nás, nie ich výpoveď o sebe… A pretože tiež má za funkciu udržať o nás ten najlepší obraz v očiach iných, pohoršene začne vykríkať:  “Ako mi to mohli urobiť?”

A ak nám niekto takýmto spôsobom “znížil” náš sebaobraz (=ohrozil nás), ociachujeme si ho ako “nepriateľa” a začneme sa k nemu správať nevraživo. Naše ego je totiž programované tak, aby zabránilo niečomu podobnému v budúcnosti. A tak sa večne rýpe v starých krivdách, pestuje si ich a oberá nás tým o náš vnútorný pokoj. Niekto nám ublížil – to znamená, že sme obeť.

Ak chceme tento začarovaný kruh krívd a ponižovania prerušiť, potrebujeme sa na veci, ktoré sa nám dejú, začať pozerať očami našej duše, nie nášho ega. Naša duša je aspekt Božského a vie, že svojím spôsobom je dokonalá a ideálna presne tým, že je taká, aká je. Naša duša nespochybňuje svoju sebahodnotu a neodvodzuje ju od toho, ako na ňu reagujú iní. Naša duša vie, že ľudia sú “emocionálne zvieratá”, ktoré často udrú skôr, ako zvážia dopady svojho konania – a potom tíško jajkajú, alebo sa prehnaným sebavedomím snažia prekryť to, že urobili niečo, čo vlastne nechceli… Naša duša chápe, že svet funguje kauzálne: každý následok má nejakú príčinu. A ak sa duši nepáči následok, začína sa pýtať:

 • Prečo  táto situácia nastala?
 • Čím priťahujem takéto zážitky?
 • Ako sa z toho môžem poučiť?

Toto je základný rozdiel medzi reagovaním z pozície ega a reagovaním z pozície duše. Ak reagujeme z pozície ega, vyžadujeme, aby sa svet prispôsobil naším predstavám o tom, ako by veci mali vyzerať. Ak reagujeme z pozície duše, vieme, že veci zapríčiňujeme a ak zmeníme niečo v našom zapríčiňovaní, zmení sa celý výsledok. Z pozície duše sa nesprávame ako obeť, ale ako spolutvorca!

Keď nám nabudúce niekto ukrivdí, skúsme reagovať dušou, nie naším egom! Nebude to ľahké – a potrebujeme sa na to pripraviť:

 • Sledujme mechanizmus, ktorým nás ego stavia do pozície obete! Registrujme, keď sa nás správanie niekoho iného osobne dotýka a uráža nás. Akým spôsobom vnímame akciu toho druhého ako odraz nás samých?
 • Všímajme si všetky nevraživosti, ktoré máme z minulosti. Oberajú nás v súčasnosti o kľud? Väčšina toho, čo naše ego uráža, je tak-či-tak zanedbateľná prkotina. Navyše nikto nemôže ponížiť našu dušu… Sme dokonalým aspektom Boha, a to nezávisle na tom, ako sa k nám správajú iní ľudia!

 Takže sa zasmejme nad malichernými sťažnosťami a ústrkmi, prestaňme zazlievať a sústreďme sa na to, aby sme sa z toho, čo práve prebieha, nejako poučili.

Meditácia je súčasťou súboru meditácií na sebarozvoj Meditácia na sebarozvoj

5 thoughts on “Neurážaj sa!

 1. Veľmi múrdro! Potvrdzujem, že to funguje. Je dobré brať ludí ako naše zrkadlá, pekne nám ukážu kde máme problém. Už len pochopiť….

  Páči sa mi

 2. ano. ale neplati to v kazdej situacii, ci ano? niekto reaguje tak agresivne,ze sa mi ani nechce verit zeby som tam esta aj mala hladat obraz mojho vnutorneho sveta, chybu a riesit to. (-:

  Páči sa mi

  • Echo,

   súhlasím. Máš dobrý postreh. Článoček je pekný a dobre myslený ale je o NORMÁLYCH ludoch ,ktorý pri komunikácii občas prestrelia..Ak ale niekto takto prestelí pričasto , alebo vždy, už sa na to nedá pozerať ako “je to moje zrkadlo, čo mám v sebe také sprosté /zlé ako ON ? ” Som z rodinky , ktorá nieje liečená na psychiatrii (niesú to úchylovia), nieje na drogách (alkohol, cigarety,automaty) a niesú to vrahovia, no predsa sú nebezpečný. Sú excelentné typy bezcharakternosti – nenávistný , zavistlivý , ohováračný a manipulatívny .Nábožensky by sa to dalo označiť ” vtelenie Satana s úsmevom najčistejšieho anjela” .
   Echo, tu je to podľa mňa ( nebudem zasahovať do článku ) o sebaúcte už, a
   správnej sebaláske …nie o egu,ktoré by sa chcelo uraziť.
   PS: extrémy existujú , nieje to rarita , iba sa o tom nehovorí.

   Páči sa mi

 3. Echo,

  nezodpovedáme vždy za mieru agresivity – ale keď na nás niekto reaguje agresívne, má to obvykle dve príčiny: je nepríčetný (alebo na drogách alebo úchyl) alebo niečo na tom, čo robíme, ako vystupujeme, ako hovoríme a ako sa správame, tvárime či inak dávame najavo svoju mienku o ňom, sa ho dotklo v jeho egu a ohrozilo ho. Keď sa ma sused pokúsil zabiť, bolo to preto, lebo moja existencia nabúrala jeho pocit sebahodnoty: “som uznávaný, obľúbený a viem si vždy presadiť svoje”. Nemusel ma napadnúť – ale urobil to. Nebol by to urobil, keby som sa pred ním bola hrbila alebo triasla. Tento hmotný svet funguje kauzálne – akcia vyvolá reakciu. Podľa reakcie často vieme povedať, kde zlyhala akcia. Nie je to o tom, že budeme vždy brať všetko zlo na vlastné tričko, ale len o tom, že si potrebujeme uvedomovať, ako naše zdanlivo bezpredmetné akcie vedú k veciam, nad ktorými nám zastáva rozum.

  Podstata je v tom, že máme len malú možnosť ovplyvňovať svet okolo nás – ale absolútnu možnosť ovplyvňovať naše vlastné akcie.

  Prirodzene, sú aj výnimky: keď je osoba jednoducho v nesprávnom čase na nesprávnom mieste a prejde cez cestu vypenenému úchylovi. Ale tomu sa už hovorí “karma” 😕 …

  Páči sa mi

 4. hm. ano. dakujem za odpoved. prinutila ma zamysliet sa nad jednou skusenostou a dospela som k zaveru,ze nebudem nic menit na mojom rozhodnuti a brat naspat slovo.
  (-:

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s