Nekritizujte mágiu, kritizujte účel!

Pri diskusii o voodoo bábkach sa ozvali ohlasy, ktoré sa obávali, že ľudí učím na zlé. Vlamac napríklad napísal: “Mili priatelia, suhlasim s “daliborom” o nevhodnosti tejto temy, povodny ucel mi zrejme usiel, ale zahravate sa s vecami, s ktorymi by ste nemali. Uvedomujem si vasu fascinaciu, ale odtial potial! Celkovo ma slovo “bosorovanie” a veci s tym spojene velmi nenadchyna, myslim si ze by sa vesmirna energia male vyuzivat jedine za ucelom liecenia druhych. Milujte svojich nepriatelov a ak to nedokazete, tak ich aspon ignorujte. Ste na rovnakej urovni ako ti, co Vam ublizuju, ak im chcete spravit to iste!”

Mne to zaváňa moralizovaním – stavaním sa do pozície toho lepšieho, kto môže posudzovať (a odsudzovať) iných. “Milujte svojich nepriateľov” môže povedať len niekto, koho nikdy bezdôvodne nezmlátili, koho dlhodobo netýrali, na koho neútočili len preto, že bol slabší, alebo koho sa nepokúsili skántriť, prípadne komu úmyselne neskántrili nejakého príbuzného. Týmto ľuďom by sme asi ťažko vysvetľovali, že majú svojich nepriateľov milovať. Možno majú v sebe niečo, čo k nim zlé zážitky priťahuje – ale to neznamená, že sú za ne sami zodpovední!

(A mimochodom, mám svoje skúsenosti aj s ignorovaním nepriateľov. Niektorí nepriatelia jednoducho nezmiznú, keď pred nimi zavriem oči, ale to využijú na to, aby mi podrezali krk… 🙂 .)

V mágii existuje čosi ako “oprávnená obrana”. Poďme o nej hovoriť. Poďme definovať situácie, kedy je v poriadku a kedy je zasahovaním do života druhých. Ak ľuďom “upraceme” z cesty všetky situácie, v ktorých majú testovať svoju integritu, čo ich naučíme? Nič! O veciach treba hovoriť, nie ich zamlčovať. Inak budeme musieť myslieť miesto iných, rozhodovať miesto iných a celkove žiť život miesto iných! Kto by to chcel? Ja rozhodne nie…

“Voodoo” je len slovo. Chápem, že v kategórii “-násť” vyvoláva vzrušujúce chvenie. Ale voodoo samotné má tiež “liečiacu” a “ničiacu” časť. Nemám rada, keď si niekto slovo “bosorák” spája s ničením – je to totiž celkom o niečom inom, je to o ovládaní energie cez jej poznanie a cez poznanie seba samého a zákonitostí tohto fyzického sveta. Čo je na tom, prosím, zlé? A ak mi k tomu v niektorých prípadoch dokáže dopomôcť “voodoo” bábka – čo je na tom, prosím, zlé? Kde je napísané, že voodoo bábka sa používa len ako vankúšik na špendlíky, keď chcem niekomu ublížiť?! (A aj vtedy záleží nie na bábke a na špendlíkoch, ale na energii, s ktorou pracujem – a ak k nej nemám prístup, môžem pichať špendlíky do hocičoho a je mi to figu platné.)

Voodoo bábka je len voodoo bábka. Rozhoduje účel, na ktorý ju použijeme. Ten môže byť dobrý alebo zlý, alebo sa nám dnes zdá dobrý a zajtra sa nám bude zdať zlý… Rozhoduje náš úmysel, nie ten predmet! Preto tu článok o voodoo bábkach je, pretože predpokladám, že vo všetkých tých miliardách ľudí na tomto svete sa nájde aj zopár takých, ktorí ju nechcú použiť na psychický útok… -P