Gaspeit – "dobré, poď ku mne!"

gaspeit-hruby.jpgAJ: gaspeite, lemon chrysoprase (v Austrálii “allura”), NJ: Gaspéit, Zitronenchrysopras, FraJ: gaspéite, ŠpaJ: gaspéíta

Gaspeit je relatívne vzácny; ťaží sa len v Kanade (poloostrov Gaspe v Quebecu) a Západnej Austrálii. Bol objavený len nedávno, okolo roku 1966. Je jablkovozelený až svetlozelený, niektoré druhy sú dokonca neónovozelené. Niekdy obsahuje hnedasté škvrny. Chemický vzorec: (Ni, Mg, Fe)CO3. Tvrdosť podľa Mohsa je 4,5 – 5 (asi ako fluorit a apatit), špecifická hustota je 3,71, kryštálový systém trigonálny, kryštály sú polopriesvitné, masívny kameň je nepriehľadný.

Mystické vlastnosti: Gaspeit predstavuje pozitívny prístup k životu. Prináša bohatstvo a úspech. Takisto priťahuje priateľstvo a priateľov, ale aj obchodné príležitosti, pokiaľ slúžia pre dobro všetkých. Vhodný pre ľudí, ktorí strácajú veci – pôsobí proti strácaniu. Toho, kto ho nosí, posúva smerom k väčšej spiritualite – prináša so sebou vizionárstvo. Pozdvihuje vedomie k stavu osvietenia. Pomáha komunikovať s bytosťami z inej reality.

Tomu, kto ho nosí, vraj dáva liečivé sily. Ochraňuje pred všetkými nebezpečenstvami fyzickej roviny.

Vyrovnáva telo a ducha. Znižuje stres a dodáva sebaistotu. Znižuje ignorantstvo, predovšetkým v emocionálnej oblasti. Podporuje pohotové reakcie.

Niekedy ľudia, ktorí nosia gaspeit, “uletia” nad svojím svetským úspechom a treba ich navrátiť späť do reality. Na protipôsobenie treba s gaspeitom nosiť niektorý zo zemniacich kameňov.

Gaspeit zvyšuje nestrannosť a dáva nám silu strádať, ak si to podmienky vyžadujú. Pomáha ľuďom prekonať neschopnosť prijímať pomoc od iných a neschopnosť prosiť o pomoc.

Pôsobí na srdcovej čakre.

Zo znamení sa mu priraďujú Rak a Lev.

Liečiace vlastnosti: V liečení sa často kombinuje s chalcedónom. Používa sa pri znižovaní stresu, problémoch so srdcom, žlčníkom a pľúcami. Zbavuje telo škodlivín a pomáha pri prekyslení. Pomáha pri zdurení slizníc v prieduškách. Používa sa pri kyslíkovej liečbe na zosilnenie účinku kyslíka na zmysly. Zlepšuje pamäť, zrak i sluch. Používa sa na vyliečenie cýst a tumorov.

Použitie:

  • Gaspeit treba nosiť dlhší čas. Niektoré zdroje odporúčajú nosiť ho v priamom kontakte s kožou na mieste postihnutia, ale pretože kyslé prostredie uvoľňuje z gaspeitu nejaké potenciálne karcinogénne ióny (myslím, že ide o nikel), môže viesť kontakt s kožou pri zapotení kože k alergickým reakciám alebo niečomu horšiemu (je to individuálna reakcia). Bezpečnejšie bude nosiť ho cez tenkú látku. Ak gaspeit máte ako náhrdelník, odporúčam preventívne šiju natierať nechtíkovou masťou.
  • Čistí sa raz mesačne pod tečúcou vodou, vybíja sa na hematitovej drti a nabíja sa buď na mesačnom svite alebo na kryštálovom zhluku, ale nikdy nie na slnku!

4 thoughts on “Gaspeit – "dobré, poď ku mne!"

  1. Velmi dobry zemniaci kamen je hematit.Mozes si ho zaobstarat ku gaspeitu,aby si zila v realite,ako sa spomina v clanku 😀 ale lepsie by bolo,keby ten hematit bol pomerne mensi ako gaspeit,lebo hematit velmi “cuca” energiu,aj u ludi,aj u kamenov.

    Páči sa mi

  2. Ďakujem veľmi pekne, hematit si našťastie obstarávať nemusím, ten už mám 🙂 môže byť aj vo forme náramku? Je síce kombinovaný s ruženínom, ale to hádam nevadí… alebo áno?

    Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s