Meď

med.jpgAJ: copper, NJ: Kupfer

Meď sa odpradávna používala v mincovníctve, pretože sa ľahko ťaží a tvaryje. Po latinsky sa nazýva cuprum (prvok Cu) podľa mesta Cyprus, pri ktorom sa kedysi ťažila. Keďže celý ostrov sa volal Posvätný ostrov bohyne Venuše, spája sa od tých čias meď s Venušou.

Má izometrické (kubické) kryštály a špecifickú tvrdosť 2,5 – 3. Jej špecifická hustota je 8,9, čím je meď asi 9-krát ťažšia ako voda. S meďou sú spojené minerály ako kuprit, malachit, azurit a jej náleziská sa často nachádzajú pri modrozelených škvrnách, ktorým sa hovorí medené kvety.

Meď bola dôležitá v dobe bronzovej, pretože sa spolu s cínom používala na výrobu bronzu. Na druhej strane, v spojení so zinkom tvorí mosadz.

Mystické vlastnosti: Vynikajúco vodí energiu, myšlienky a rovnako ich aj znásobuje (aj na dlhé vzdialenosti). Rovnakým spôsobom aj vedie a znásobuje liečivú energiu od liečiteľa alebo z kameňov. Pretože Venuša vládne znameniu Váh a toto znamenie sa považuje za vyrovnávača, pripisuje sa medi stabilizačný a vyrovnávajúci účinok v mieste, na ktoré sa pokladá. A pretože Venuša je aj patrónkou lásky, považuje sa meď za mocný talizman lásky.

Vyrovnáva rovnováhu medzi astrálnym a fyzickým telom. Pôsobí proti letargii, pasivite, nepokoju a podráždenosti a pri nespokojnosti so sebou samým. Navodzuje optimizmus a nezávislosť a podporuje diplomaciu. Posilňuje naše uvedomenie, že netreba večne hľadať lásku alebo bažiť po zážitkoch a že je prípustné a vhodné zbaviť sa všetkých sebaobmedzení, ktoré sme si vytvorili.

Vnútorne prehrieva, zbavuje hnevu a zazlievania.

Pôsobí na všetky čakry. Aktivuje a otvára koreňovú a sakrálnu čakru a stabilizuje intuíciu, sexualitu, žiadostivosť a vitalitu. Spája ich a riadi ich do vyšších čakier, čím otvára cestu k spirituálnemu sebarozvoju.

Numerologicky vibruje s číslom 1. Astrologicky sa spája s Býkom a Váhami.

Liečiace vlastnosti: Zlepšuje metabolizmus, zmierňuje zápaly a zvyšuje cirkuláciu krvi. Pomáha pri artritíde a reumatizme. Môže sa použiť ako obklad pri zapálených ranách.

Priamo na koži detoxifikuje a zmierňuje artritídu, reumatizmus a iné zápalové problémy. Na pupočnej čakre pomáha s bolesťami žalúdka a problémami tráviaceho traktu.

Pomáha zotaviť sa z vyčerpania a posilňuje imunitný systém.

U pľúc zlepšuje výmenu kyslíka a pomáha zbaviť sa telu nečistôt. Zlepšuje prevlhčenie mäkkých tkanív a slizníc, takže sú odolnejšie voči dráždeniu (napr. pri alergiách).

One thought on “Meď

  1. Môžem sa spýtať nato prikladanie na kožu? Moja starká ma trochu problémy s nohami, aká dlhá by mala byť doba, kedy sa meď prikladá na kožu?

    Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s