Meditácia pre bosorákov

Na internete som našla nasledovný návod, ktorý sa mi pozdáva čo do obsahu i do štýlu:

Pohodlne sa posaďte a uvoľnite sa. Na začiatku sa odporúča “vypnúť” telo tým, že sa uvoľnia napäté svaly. Postup môže byť nasledovný:

 1. Nechajte hlavu klesnúť na prsia. Zhlboka sa trikrát nadýchnite a vydýchnite. Potom sa vráťte do úvodnej polohy.
 2. Zakloňte hlavu celkom dozadu. Zhlboka sa trikrát nadýchnite a vydýchnite. Vráťte sa do pôvodnej polohy.
 3. Nakloňte hlavu čo najviac vľavo. Zhlboka sa trikrát nadýchnite a vydýchnite. Vráťte sa do vzpriamenej polohy.
 4. Opakujte to isté, ale napravo.
 5. Nechajte hlavu klesnúť dopredu, potom ju trikrát otočte dookola a vráťte sa do vzpriamenej polohy.
 6. To isté, ale hlavu otáčajte opačným smerom.
 7. Vdychujte nosom niekoľkými krátkymi, ostrými vdychmi, pokiaľ nemáte plné pľúca. Zadržte na okamžik dych, a potom naraz vydýchnite ústami, pričom vydajte zvuk “ha!”. Zopakujte 3x.
 8. Pomaly a plne vdychujte jednou nosnou dierkou (druhú si chyťte), vnímajte ako sa vám pri tom rozširuje žalúdok. Zadržte na okamžik dych. Potom pomaly vydychujte ústami a sledujte, ako sa žalúdok naopak zmenšuje. Toto cvičenie je zamerané na úplné vydýchnutie starého vzduchu z pľúc. Preveďte tri krát.
 9. To isté, ale s druhou nosnou dierkou.

Teraz, s čiastočne uvoľneným telom sa pri hlbokom dýchaní sústreďujte n svoje myšlienky. Predstavujte si, že celé vaše telo je uzavreté vo veľkej bielej guli. Vnímajte prúdiacu svetelnú energiu.

Ďalej pokračujeme v uvoľňovaní tela. Pozornosť sústredíme na prsty na nohách. Prikážte im, aby sa uvoľnili. Nech sa napätie a únava rozpustí. Opakujte tento postup s bruškami nôh, pätami, členkami, atď. Úplne uvoľnite pomaly celé telo – lýtka, kolená, stehná, slabiny, chrbát, brušnú dutinu… až po krk a potom pokračujte aj s rukami. Postupujte odspodu hore, cvičenie zavŕšte pri “treťom oku” (miesto v strede medzi očami, trochu vyššie na, až čele).

Teraz sa nechajte unášať, padajte stále hlbšie a hlbšie do svojho tretieho oka. Opustite materiálny svet, prestaňte ho vnímať, opustite svoje ego. Neblúďte bezhlavo medzi svojimi myšlienkami – len ich pozorujte, potom len jedinú a ak to zvládnete tak neskôr žiadnu. Počúvajte svoje vnútro, nechajte sa ním unášať, nech k vám už prichádza akýkoľvek pocit či zvuk, nenechajte sa vydesiť. Poddajte sa tomu, pohybujte sa stále vyššie, stále dovnútra. Vaša intuícia bude rásť.

28 thoughts on “Meditácia pre bosorákov

 1. chcela by som vedieť až ako ďaleko sa dostanem, je to niečo take ako opustit svoje telo? občas sa mi stava že pri meditacii sa mi zdá ako keby som padala ( niekedy aj počas spanku ) a potom reflexom začnem sa hýbať a preberiem sa z toho stavu. je to niečo podobne?
  (počula som že ak človek dopadne tak tam niekde stretne svojho sprievodcu, ale toto nemam nijak bližšie naštudovane. myslim že sa to vola astralne putovanie)

  Páči sa mi

 2. Ivana,

  skutočne ide o astrálnu projekciu (=putovanie): počas hlbokej meditácie až zaspávania sa oddelí éterické telo od fyzického a vydáva sa na cestu astrálnym svetom, ktorý je hrubá kópia toho súčasného. Jeden z príznakov astrálnej projekcie je, že sa človeku začnú predlžovať prsty na rukách a ich končeky sa rozplynú do priestoru.

  Počas astrálneho putovania dokáže človek všetko, na čo si trúfa: prechádza pevnými predmetmi i lieta, dokáže čítať myšlienky a podobne.

  Padanie nie je nutne prejav astrálnej projekcie. Padanie je reflex, ktorý v sebe máme zakorenený z dávnych vekov ako jeden z primárnych ľudoopích strachov (teda starší ako ľudské pokolenie). Ovšem pri návrate astrálneho tela do fyzického niekedy môže vzniknúť pocit padania a reflexné pohyby na vyrovnanie rovnováhy. Tie nás väčšinou zobudia a potom si z astrálneho putovania nepamätáme vôbec nič.

  Ale stretnutie sprievodcu, pokiaľ viem, nijako nesúvisí s padaním. Skôr naopak – padanie je prejav “návratu”, kým sprievodcu stretávame, ešte kým sme plne v astrálnej rovine. Logicky mi to vyzerá, akoby jedno vylučovalo druhé.

  Páči sa mi

 3. Nikola,

  často pri meditácii nie sme vnútorne celkom ukľudnení a na pozadí nám beží zoznam, čo všetko ešte treba urobiť. Alebo máme z niečoho obavy a nepripúšťame si ich. Vtedy sa naše podvedomie snaží prerušiť zdanlivo neproduktívny proces meditovania a vyhnať nás ísť niečo robiť.

  V takýchto okamihoch sa mi veľmi osvedčilo začínať meditáciu “pohľadom dovnútra” – teda zavriem oči a “pozriem sa” do hrdla alebo kamsi k srdcu. Alebo sa celá “premiestnim” so všetkou svojou pozornosťou do oblasti asi 4 cm pod pupkom (Číňania ju nazývajú tan tien). Oboje pomáha odstaviť predráždený mozog a vzdať sa kontroly.

  Rovnako dobre funguje výdatné zívanie pred meditáciou (uvoľňuje napätie v šiji). Alebo odporúčam pred meditáciou si dať poriadne strečingové cvičenia, aby sa dobre pouvoľňovali svaly. Telo a duša sú prepojené nádoby a uvoľnením jedného dosiahneme aj uvoľnenie druhého.

  Páči sa mi

 4. Zaujívavá http://www.stránka, vďaka za ňu a zaujímavá meditácia nielen pre bosorákov, ale čo tí, ktorí s meditáciou nemajú skúsenosti? Tým by som ponúkla piatkové stretnutia v čajovni ICA v BA-Dúbravke. Od 12.1. o 18.00 začína cyklus 7 Cvičení a meditácií podľa JASMUHEEN,austrálskej duchovnej učiteľky, autorky známej knihy STRAVA BOHOV,ktorá naučí ako fungovať na úplne inej úrovi :
  – 3 stupne v programe Božskej výživy,
  – existencia v pásme beta, Alfa ,théta, delta
  – 19 meditácii, rád, praktických krokov a prostriedkov
  na udržanie zdravého spôsobu života a harmonie na úrovni
  fyzickej, emocionálnej, duševnej, duchovnej, viac info na dagmarka@chello.sk alebo 0910941212

  Páči sa mi

 5. Dobry den. Ja by som sa chcela spytat, ze ked zomrieme a opusti nase telo dusa ci si budeme vedomi toho ze sme na druhom svete a budeme so svojimi blizkymi.
  Dakujem

  Páči sa mi

 6. Mima,

  toto je ťažká otázka… Neviem. Mám len svoj názor, ale ako každý iný názor, aj tento je silne závislý od svetonázoru. A tak koľko svetonázorov, toľko odpovedí a možných vysvetlení.

  No a teraz môj “svetonázor”: už som niekoľkokrát písala o tom, že v mojom ponímaní je svet preniknutý “životnou” energiou. Táto energia podľa mňa nie je nekonečná, ale len obmedzená. Keď niekto zomrie, jeho životná energia sa vyžiari do priestoru a odtiaľ sa potom stiahne pri narodení nového života. A tak v každej narodenej bytosti je energia, ktorá predtým bola súčasťou mnohých iných ľudí. Ak sa jej do jedného nového života dostane priveľa rovnakej, prinesie so sebou aj svoje spomienky – no a potom nás mátajú “minulé životy”. (Neboli naše. Boli tej energie, ktorú dočasne práve viažeme v svojom tele my.)

  Čo sa týka ľudskej smrti: Ľudský život má viacero aspektov. Najprv je to fyzické telo, ktoré sa pri smrti začne rozpadávať a degradovať. Je to “mentálne/spirituálne telo” – naše poznanie, postoje a myšlienky. Toto sa podľa taoistov vyžiari do priestoru a stáva sa súčasťou akaše, univerzálneho vedomia. Niekedy dokonca istý čas s akašou nesplynie, ale zostáva len ako mentálna signatúra v priestore okolo nás (to sú taoistickí “nesmrteľní”). Niekedy ho vieme kontaktovať, niekedy nás kontaktuje ono samo. Ezotericky sa označuje ako “vystúpení majstri” a je tu na to, aby nás ostatných viedlo k vyšším vibráciám.

  Mentálne/spirituálne telo je len súbor poznania a spomienok, ale nemá už žiadne emócie. Emócie sa buď rozpadajú s fyzickým telom a nenávratne miznú, alebo ak boli dostatočne silné, naviažu sa na životnú energiu a odovzdávajú sa s ňou ďalej. (A potom nám ako emocionálny balast z minulých životov znepríjemňujú náš terajší život.)

  V mojom svetonázore niet miesta pre kresťanské “Nebo”, ktoré vychádza z nevyčerpateľnosti a neobmedzenosti energie a preto kompletnú nefyzickú bytosť prenáša do Neba, kde táto kompletná nefyzická bytosť žije ďalej a môže sa stretnúť so svojimi blízkymi. Je to proste iný pohľad na životnú energiu a jej využitie.

  Takže podľa môjho svetonázoru sa s našimi zosnulými blízkymi už stretnúť nevieme, ak sa ich energia naviazala na inú žijúcu hmotu. Vieme sa stretnúť s ich mentálnym telom, ale len asi 150 rokov po ich smrti, potom sa mentálna energia mení na čistú spirituálnu a vystupuje nahor (mám predstavu, že existuje čosi ako “výťah”, ktorý nás spája so zdrojom všetkej energie).

  Ale keď si domyslíte môj pohľad do konca, má istý “beštiálny” dopad – nikdy neviete, čia energia sa stala súčasťou živých bytostí, ktoré stretáte. A preto nikdy neviete, či ublížením inej živej bytosti neubližujete aj časti energie svojho zosnulého blízkeho. Preto by sme sa ku všetkým živým bytostiam mali správať s tou úctou, akoby boli naši blízki a príbuzní. Neznamená to nutne, že sa musíme stať vegetariánmi. Ale mali by sme si brať z prírody len to nevyhnutné, bez čoho neprežijeme, a neubližovať ničomu, čo neubližuje nám a nemôžeme sa tomu vyhnúť.

  Páči sa mi

 7. Velmi pekne dakujem za Vasu odpoved. Vedeli by ste mi aj vylozit jeden moj sen? Napisala by som Vam ho na Vasu emailovu adresu. Dakujem a moc ste mi pomohli…:-))

  Páči sa mi

 8. Mima,

  so snami je to tak, že používajú vysoko individuálnu symboliku. Niekedy túto tému rozpracujem do hĺbky (zrejme až keď budem na penzii 😛 )… Ale za pokus to stojí. Napíšte mail a pozrieme sa, čo z toho vylezie, ale rátajte s tým, že sa budem musieť hodne pýtať, pretože jediná osoba, ktorá vie, čo čo vo vašom sne znamená, ste vy!

  Páči sa mi

 9. Uriel,

  nie, komplikácie nastať nemôžu, nie tie, ktorých sa obávate. Môžu nastať mierne zdravotné problémy, ak meditáciu neurobíme poctivo: ľahká závrať, nesústredenosť, možno podráždenosť. Tie nastávajú hlavne vtedy, ak sa pri meditovaní snažíme mať veci pod kontrolou a určovať smer a tempo. Nič v ezoterickom svete neprichádza vynútene – všetko prichádza vtedy, keď na to nastal správny čas. Ak nemáme “zicflajš” na meditovanie, skúsme to najprv len s relaxáciou pri hudba a až neskôr s meditáciou.

  K opúšťaniu vlastného tela mám nový článok. Tam sa presne dozviete, ako to prebieha a aj to, že je to bezpečné. Jediný problém nám môže pôsobiť neupratané podvedomie: strachy a nenávisti, ktoré pri astrálnej projekcii dostanú svoju nepeknú tvár a môžu nás desiť. Ale aj proti tomu sa dá brániť – formou ochranných amuletov alebo budovaním ochrannej bubliny okolo seba, než začneme s astrálnou projekciou.

  Páči sa mi

 10. Ahoj Helar, ako mám chápať “pozrieť sa” v meditácii do vlastného hrdla alebo niekam k srdcu. Mám to chápať tak, ako keby som videla svoj obraz v zrkadle a pozerať sa alebo je to myslené doslova pozrieť sa do seba. Je to vlastne predstava, ale v poslednom čase je pre mňa problém predstaviť si niečo jasné a farebné. Ak sa mi to podarí tak je to konkrétny predmet , ktorý vidím ale okolo neho je tma. Môže to súvisieť aj s únavou alebo s tým, že som si dlho predstavivosť necvičila (v minulosti som s tým nemala problém, vedela som si predstaviť čokoľvek najmä v detstve, stačilo len zavrieť oči doslova som aj cítila napr. jablko, akej je farby, vône, chuti, či je šťavnaté a pod.) Teraz je to pre mňa problém. Ako si to mám vysvetliť? Ďakujem

  Páči sa mi

 11. Nany,

  strata schopnosti vizualizácie je sprievodný jav dospievania a starnutia. S tým sa nedá nič veľa robiť – len poctivo trénovať…

  Niektorí ľudia majú problémy s vizualizáciou od samého začiatku. Miesto toho dokážu veci “počuť”, “chutnať”, “ňuchať”, cítia ich alebo jednoducho VEDIA. Čiže ak nejde vizualizácia, treba začať experimentovať s ostatnými možnosťami, jedna z nich môže byť pre nás pomerne jednoducho zvládnuteľná.

  A teraz k “pozrieť sa do hrdla” – presne to značí zavrieť oči, otočiť ich v očných jamkách do svojho vnútra a vnútorným pohľadom sa pozrieť dovnútra hrdla. Mne sa to darí tak, že sa sústredím na nejaký bod v svojom vnútri a potom tam presuniem celé svoje vedomie: vidím sama seba, ako stojím maličká uprostred vnútorností a vidím ich hýbať sa (alebo presnejšie – VIEM, že tam stojím a VIEM, že sa hýbu – ja som totiž ten nevizualizujúci typ). Dôležité je nepoľaviť a predstavovať si to tak dlho, až sa skutočne všetka pozornosť a všetko vedomie presunú do daného miesta.

  Páči sa mi

 12. Saky,

  ak vás niekto počas astrálnej projekcie zobudí, vráti sa éterické telo do fyzického prudko. Pravdepodobne si z astrálnej projekcie nebudete pamätať nič, možno budete mať poriadne bolesti hlavy. Niekedy je možné, že budete mať pokazený celý deň, ak so sebou donesiete nejakú cudziu energiu, ktorá sa nemôže vrátiť späť, kým nespíte. Pri najbližšom spánku by sa to malo vyriešiť.

  Páči sa mi

 13. Ahoj dlho som nepisal ale mam problemik nejako sa my nedari uspesne meditovat a to preto bo ked sa snazim telo vobec nieje problem ale neviem sa sustredit na to nic nemysliet skoro vzdy namieto meditovania zacnem mysliet na nieco ine. a este len tak okrajovo nevies my poradit co je vrcholom meditacie alebo ako zistim ze som bol uspesny ale nenapis ze sa potom dobre citim a som uvolneny to uz viem:) . diki za radu

  Páči sa mi

 14. Rabl,

  pred meditáciou skúste hĺbkovú relaxáciu. Dnes som pridala článok, ktorý uvádza dve možné cvičenia – tiež urobiť pred meditáciou.

  Úspešnosť meditácie spočíva v dvoch veciach – 1. máme pocit hlbokého vnútorného pokoja a odosobnenia, ktorý je poukazom na to, že sme trochu doplnili energiu nášho éterického dvojníka, 2. počas meditácie alebo tesne po nej nás napadajú veci, na ktoré by sme inokedy neprišli (nie vždy sú to odpovede; niekedy sú to aj otázky).

  Takže síce sa cítime dobre a sme uvoľnení, ale to je len príznak toho, že sa s nami niečo dialo na energetickej úrovni – že sme sa napojili na akašu a sťahujeme z nej informácie a že sme si zvýšili energetickú/vibračnú úroveň.

  Pri častej meditácii sa potom do života dostaví synchronicita.

  Páči sa mi

 15. Ked sa mi nieco snivalo,tak som zistil ze som v sne a ani neviem ako,robil som vsetko co ma napadlo ale potom som sa zobudil,ze sa vsetko zacalo postupne zosvetlovat az kym nebolo vsetko biele,potom som sa uz asi zobudil,ale neviem isto lebo to uz bolo davno.Poradili by ste mi ako by sa mi to mohlo este stat?.Je to sranda,stalo sa mi to az dvakrat…prosim odpiste..dik

  Páči sa mi

 16. vau, ale ked sa mi snivalo,tak som musel stale mat na pamati ze je to sen.Az po takych asi 5 minutach som nato zabudol ale potom sa mi to zase pripomenulo.Je tu niekto taky co sa mu take nieco stalo?

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s