Heulandit

heulandit-broskynovy.jpgAJ: heulandite, NJ: Heulandit

Heulandit je monoklinický silikát patriaci medzi zeolity (ako apophyllit, stilbit a.i.). Vzorec Ca[Al2Si7O186H2O, tvrdosť 3,5 – 4 (Mohs). Farba je biela, priesvitná alebo červenkastá (vďaka inklúziám kysličníkov železa), má sklený alebo hodvábny lesk a na lomoch je perleťový. V chemickom priemysle sa používa pri výmene iónov. Náleziská sú napr. v Indii (Poona) alebo USA (New Jersey, Oregon). Kryštály často vo forme geód/drúz.

Vzniká z vody, ktorá pretiekla lávou, rozpustila rôzne minerály a tie potom kryštalizovali vo vzduchových kapsách (odtiaľ tie geódy). Všetky zeolity nezávisle od farby sa prisudzujú znameniu Strelca; heulandit som niekde videla aj ako kameň pre Škorpióna.

heulandite1thumbnail.jpgMôj heulandit je ľahko broskyňovej farby (hore). Mám aj belší, kombinovaný so stilbitovými kryštálmi (vpravo; stilbit je prírodne biely).

Heulandit je receptívny kameň. Jeho planéta je Mesiac, jeho prvok je Vzduch.

Čo sa týka čakier, v tom sú nejasnosti: narazila som na dva názory. Podľa jedného patrí k čelovej čakre a programuje mentálne telo na to, aby si dokázalo upravovať (=meniť k lepšiemu) svoju vlastnú realitu. Pomáha nám pochopiť, že všetky naše obmedzenia ležia primárne v našej mysli, a pomáha nám ich odstraňovať.

Na druhej strane som našla viacero zmienok o tom, že patrí ku korunnej čakre (nasvedčuje tomu aj biela farba) a spája nás s Veľkým prázdnom, počiatkom všetkej kreácie (celkom bezostyšne sa vyhýbam slovu “stvorenie”, ktoré naznačuje, že išlo o jednorazový akt; kreácia u mňa predstavuje sústavný <evolučný> a necielený proces).

Mystické vlastnosti: Ako ostatné zeolity je zdrojom láskavej energie. Pomáha pri skúmaní vychodených a nových cestičiek a ich kombinovaní do nových postojov. Zbavuje nás egocentričnosti, žiarlivosti a pretvárky.

Je to receptívny kameň a otvára našu myseľ aj pre riešenia, ktoré by inak neprichádzali do úvahy.

Uzemňuje. Pomáha zbaviť sa stresuplných myšlienok a nahrádza ich vnútorným pokojom. Pomáha pri stratách každého druhu zaceliť rany. Používa sa ako objekt koncentrácie pri meditácii, alebo sa kladie na čelovú čakru.

Pomáha vyvolať spomienky na minulé životy.

Liečiace vlastnosti: Napomáha pri chudnutí (najmä v prípadoch obezity), pri problémoch s rovnováhou a stredným uchom, pri problémoch s dýchaním (hlavne dýchavičnosť), pri problémoch a ochoreniach nôh (hlavne chodidiel) a niekde som našla aj zmienku o tom, že pomáha pri nádoroch, ale nebolo povedané, čo s tým vlastne robí.

Reklamy

One thought on “Heulandit

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.