Nápev pomáha liečiť a koncentrovať sa

V náboženských praktikách sa všade nájde nejaká forma nápevu, napríklad budhistické Om, Om Mani Padme Hum alebo So-Ham. Japonci majú Nam Mijoho Renge Kijo, Fransisters používajú zas One with all life, Holy I am. V týchto nápevoch sa uplatňujú zvuky, ktoré majú hlboký uvoľňujúci charakter: “o“, “mmm” alebo “ho“.

Každý z nás si môže zostaviť svoj obľúbený nápev a mohol by v ňom využiť relaxujúce zvuky. Môže ho spievať buď do harmónie akordu, alebo na obľúbenú melódiu. Je dobré bzučať si nápev pri rutinných, monotónnych prácach. Myseľ si oddýchne od večného vnútorného monológu a ucho si oddýchne pri obľúbených zvukoch. Je to výborná relaxácia tam, kde nemáme inú možnosť.

Nápev možno použiť aj pred bosorovaním na skľúdnenie a vyčistenie mysle od všetkých bočných vplyvov, ktoré by mohli posunúť náš úmysel nežiadúcim smerom. Pomocou nápevu sa môžeme energetizovať. Niektoré zvuky na seba naväzujú viac energie ako iné. Patria sem “K” a “H” zvuky: Hi, Ha, Ho, Hu, Ka, Ku. Zdá sa, že tieto zvuky stimulujú činnosť žľiaz (teda vlastne všetkých čakier); vytlačené bránicou hore o podnebie v ústach zapríčiňujú silné vibrácie blízko pri hypofýze a tým zapríčiňujú aj okamžitú reakciu. Istý Zen majster vraj povedal svojim žiakom, že ak budú zo seba silno vyrážať “Ho! Ho!” päť minút denne, nikdy nezomrú… 🙂

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s