Emócia mojej mysle

Tento článok je vlastne môj niekdajší  komentár pod iným článkom a vznikol ako  reakcia na otázku kamošky: “Prečo niečo vo mne odmieta prijať slovné spojenie “emócia mojej mysle”?” Usúdila som, že komentár je ešte aj po rokoch dostatočne múdry na to, aby dostal svoje “miestočko na slnku” 😛 :

Skúsim to takto (“môj príbeh”): Cítime sa oddelení od zvyšku sveta. Naša telesná veľkosť a sila sú v porovnaní so zvyškom sveta neveľmi uchvacujúce (keď odhliadneme od hmyzu, ale ten zas vie byť pekne jedovatý) a tak sa cítime ohroziteľní. Hormonálny systém sa stará o naše prežitie: emócie o bezprostredné, pohlavné hormóny o prežitie rodu. Takže ľudské emócie sú úplne prirodzené a sú reakcia na prostredie, ktorá ide mimo mysle a preto je oveľa rýchlejšia ako vedomé konanie. To je aj v poriadku takto, hlavne v detských rokoch, keď ešte myslíme značne chaoticky a nie zrovna efektívne.

Potom nás “domestifikujú” cez to, čo všetko nám porozprávajú ako “zaručené pravdy” a my tomu uveríme, pretože to robia v období, kedy ešte nemáme ako rozmýšľať o tom, čo nám hovoria, a robiť si vlastné úsudky. Aj to je úplne v poriadku, lebo nemusíme vynaliezať koleso znova a znova. Problém spočíva v inom – okrem spústy interpretácií a “zaručených právd” si z detstva prinesieme aj program, v ktorom my sme tí menej múdri a na svete sú múdrejší, ktorí nám môžu dať odpovede. A s týmto debilným programom potom frčíme po celý zvyšok dospeláckeho života, kedy už máme rozum i skúsenosti, ku ktorým môžeme prirovnávať. Ovšem aj toto je v poriadku, pretože z nás robí ľudí ochotných prispôsobovať sa mienke iných a žiť s nimi v jednom spoločenstve, aj keď ich vnímame ako “ksichtov”. Preto sa tomu hovorí “domestifikácia” – potlačenie prirodzeného pudu a vybudovanie ochoty socializovať sa.

Ale pretože sa s týmto programom cítime ako tí na “prijímajúcej” strane múdrosti, každou novou nepredžutou situáciou sa cítime ohrození a reagujeme emotívne.

A teraz prichádza überhammer (neviem povedať po slovensky, niečo ako “mechom medzi oči”): keďže realita je nám dostupná len cez našu interpretáciu, naša emocionálna reakcia nie je na realitu, ale na našu interpretáciu reality – a tá je len z malej časti “naša”… Proste reagujeme na “náš príbeh” a reagujeme naň emotívne. Emócie sú úplne autentické. Problém je, že to, na čo reagujeme, autentické nie je – je to len interpretácia.

Ale kým reaguješ (emotívne), dovtedy zostávaš uväznená v starých vzorcoch správania a si len Obeť/Sudca (to sú dve typické emotívne pozície, iné menej typické sú archetypy ako Učiteľ, Kazateľ 😉 , Pomocník… atď. a v podstate by sa dali vopchať buď pod Sudcu alebo pod Obeť, čo sú vlastne dva póly emotívneho reagovania) Preto sa bosoráci snažia vypnúť emócie, pretože tie môžu reagovať na čokoľvek a tým pádom aj na konštrukt v hlave, a idú na úroveň pocitu, ktorá bez emócií reaguje len na realitu; ak sa do toho ešte pripletú emócie, aj fyzický pocit reaguje na konštrukt v našej hlave (to sú napr. tie namýšľané choroby).

Takže vyčistiť emócie a reagovať len vtedy, keď telo povie, že reagovať treba (hlad, potreba ísť na záchod, …) Ale tým sa stávaš nesocializovateľná a to už nie je v poriadku. 🙂

🙂 Koniec “môjho príbehu”.

Otváram diskusiu.

2 thoughts on “Emócia mojej mysle

    • Je jedno, aké tie emócie sú – vždy sú len produkt tvojej interpretácie. Len čo sa zmení interpretácia, zmení sa aj typ emócie. Je však dôležité uvedomovať si, že nereaguješ na svet “tam vonku”, ale na príbeh, ktorý si o svete “tam vonku” práve rozprávaš. Čiže, ak by som to vyjadrila sexuálnym 😉 kontextom – reaguješ sám na seba. 😛 Miesto posúvania hraníc svojho príbehu ich fixuješ.

      Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s