Čo sa do projektu nedostalo: Čo je váš jedinečný dar, ktorý môžete speňažiť?

Včera som na Belangelo uverejnila prvý z článkov, ktoré sa do projektu-knižky Ako si zhmotniť sen nedostali. Tento jeden sa témou hodí aj sem, preto ho sem prenášam v plnom rozsahu. Pomáha  nám zistiť, čo je naše poslanie v svete a čo s ním môžeme urobiť (a je svojím spôsobom odpoveď na otázku Hankalinky 😉 ):

„Nie ste na tejto planéte, aby ste boli malí. Ste tu preto, že máte istý talent, istý dar, istú  zručnosť. Najprv potrebujete objaviť tento talent, dar či zručnosť, a potom potrebujete zistiť, ako to premeniť na príjem. A potom potrebujete sebadôveru, ambíciu a vnútorné nastavenie, aby ste verili v seba, ako idete za svojím.“ – Marisa Peer

Čo je váš jedinečný dar?

Ľudia hovoria „neviem“ alebo „nemám nijaký“. Ale každý jeden človek má nejakú zručnosť – nejaký dar, ktorý je vlastný len jemu a robí ho unikátnym. Ak neviete, čo je tá vaša unikátna zručnosť, tu je malý ťahák:

To, na čo máte špeciálne nadanie a čo by malo byť vaše poslanie, sa skrýva priamo za tým, čo ste robili radi vo veku 7 – 14 rokov.

Keď si toto uvedomíte, pochopíte aj, že máte svetu čo ponúknuť. Príroda je vysoko účelná a ak dá niečomu šancu existovať, tak to vie nejakým spôsobom použiť – alebo to zruší. A keďže vás doteraz „nezrušila“ 😉 , tak to, čo viete ponúknuť, má pre tento svet hodnotu – a tak môžete za to aj pýtať protihodnotu.

Takže sa pýtajte, čo je ten váš špeciálny dar. Vaša myseľ je tu na to, aby odpovedala na otázky. Čím správnejšie otázky si položíte, tým rýchlejšie dostanete odpoveď. Teda pozor na to, čo za otázku si kladiete! Ak sa začnete pýtať „neviem, čo mám robiť, neviem, čo je môj dar“, začne vaša myseľ rotovať okolo nevedenia. Ale keď sa spýtate „čo by som mohol robiť také, že by mi ľudia za to chceli platiť?“, dostáva vaša myseľ nasmerovanie. (V knižke-projekte tomu hovoríme “superotázky”.)

Malá sonda do ľudskej psychiky: Všetko, po čom túžite, chcete mať kvôli tomu, že sa potom cítite dobre. Veci nekupujeme v prvom rade preto, že sú užitočné! Ak ich aj potrebujeme a máme vedľa seba niekoľko modelov – čo myslíte, po ktorom siahnete? Po tom najlacnejšom? Po tom najdrahšom? Po tom „optimálnom“?

Ak čakáte teraz „vylúštenie kvízu“ a jedinú správnu odpoveď, dočkali ste sa – siahnete po tom, čo vo vás vyvolá najlepší pocit. Ak idete po značkách, kúpite to najznačkovejšie a budete sa tešiť zo značky. Ak máte hlboko do vrecka, kúpite to najlacnejšie a budete sa tešiť, ako ste ušetrili. A ak idete po účelnosti, kúpite optimálnu vec a budete sa chichúňať do pästičky, ako vás nedostali ani tí „drahí“, ani tí „lacní“, pretože vy najlepšie viete, čo potrebujete. 🙂

Takže vychádzajte z toho, že nejaký talent máte, inak by ste tu neboli. Sami potrebujete rozhodnúť, ktorý to bude pre vás…  ale rozhodne to bude niečo, čo vám v detstve dávalo pocit spokojnosti a hodnoty.

Ako by ste ho mohli teraz premeniť na peniaze? Ako by váš talent mohol pomôcť ľuďom cítiť sa dobre?

Tak sa zamyslite: Čo by ste mohli produkovať, vynájsť alebo ponúkať, čo by iní ľudia chceli? Napríklad kedysi by sme neboli ani pomysleli míňať peniaze na kávu, keď si vieme urobiť kávu doma a vziať do termosky – ale dnes si ju kupujeme, pretože v nás vyvoláva pocit pohody. Míňame peniaze na fitnessko, keď by sme mohli behať hore-dole po parku.

Cvičenie: Čo je váš „nosič hodnoty“ pre iných?

Položte si otázku:

Čo som robil rád vo veku 7 – 14 rokov?

…………………………………………………………………..
…………………………………………………………………..
…………………………………………………………………..

Ak chcete, podeľte sa s ostatnými v komentároch.

Cvičenie podľa Marisy Peerovej.

To, čo ste robili v tomto veku, je kľúčom k vašim unikátnym schopnostiam, vášmu talentu, k tomu, čo môžete ponúknuť. Možno ste kedysi milovali puzzle a dnes z vás môže byť šikovný stratég. Možno ste šili bábikám šaty a dnes by ste mohli navrhovať šaty pre iných. Ja som mala dve také veci: vymýšľala som si príbehy a učila  som sa rýchlejšie ako ostatní a potom som ich to učila. Možno ste sa radi rozprávali s inými. Možno ste radi varili. Čokoľvek to je, musí vám to dávať pôžitok a potom potrebujete nájsť spôsob, ako to robiť pre iných za úplatu.

Ak si nespomínate, len sa pýtajte a vaša myseľ príde s nejakou odpoveďou.

Obsah projektu

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s