Niekedy má naše vnútorné dieťa smolu a vyrastie v tandeme s vnútorným dospelým, ktorý preň nemá ani najmenšie pochopenie alebo toleranciu. Táto časť z Gabriele Rudolphovej z Das innere Kind und die Stille rozoberá, prečo k tomu dochádza a aké dopady to potom na nás a naše prejavy má.
Keď som spracovávala túto časť, náhle mi prišlo ľúto mojich rodičov. Podľa toho, aká dnes som ja, viem si predstaviť, ako sa cítili oni vnútorne – a teda ako sa s nimi zaobchádzalo, keď boli ešte deti… 😦 Keby som im to vedela vynahradiť, tak to urobím – ale porozumenie niekedy prichádza prineskoro.
Achich. 😦 Lepšie prineskoro ako vôbec nie. So mnou aj tak všetko skončí.
No a tu je výcuc z článku:
Rodičia, ktorí milujú len s výhradami, boli sami opustené, nemilované deti. Traumatizovalo ich to. Nenaučili sa s tým zaobchádzať, nereflektovali to, majú tendenciu sa obhajovať a všetko zdôvodňovať, analyzovať a manipulovať a väčšinou nie sú v prítomnom okamihu, pretože sa zapodievajú ochranou falošného sebaobrazu či výkladnej skrine.
Sú večne pod tlakom a majú strach, že to nezvládnu. Sú presvedčení, že nie sú dosť dobrí. Cítia sa bezmocní a bezradní, ale nikdy by si to nepripustili. Nesmú cítiť seba samých, nesmú byť malí, krehkí a bezmocní – a preto nie sú otvorení pre pocity diťaťa. V podstate sa oddelili od svojho tela a stratili s ním spojenie. Miesto toho sa snažia byť perfektnými, dobrými rodičmi a preto aj bývajú podivne strnulí, tvrdí, prísni, kontrolujúci a často reagujú extrémne.
Dôležitejšie ako pocity ich dieťaťa je im to, či ako rodičia pôsobia dobre. V popredí stojí vlastná hodnota a sebapotvrdenie. Keď dieťa prejaví intenzívne, “zakázané” pocity, odmietnu ho; dávajú mu najavo, že nie je v poriadku. Že nie je v poriadku takto cítiť a ešte to aj dávať najavo. Keď dieťa začne byť zlostné a vyvádzať, hrozia mu trestom, vynadajú mu alebo ho vybijú.
Možno povedať, že so svojimi deťmi zaobchádzajú tak, ako sa kedysi zaobchádzalo s nimi.
Ale sú aj rodičia, ktorí nikdy nekričia. Vôbec neprejavujú city a veľmi si striehnu svoju fasádu. Navonok sú priateľskí a ochotní, ale tým, čo hovoria a ako to hovoria, vyjadrujú odmietanie, odpor alebo nesúhlas. Správy, čo vysielajú, sú nepriame, nejednoznačné, ale o to nepriateľskejšie.
S výhradami milujúci dospelí vysielajú priamo alebo nepriamo dieťaťu tieto správy:
- Potláčaj svoje pocity – a hlavne o nich nehovor.
- Nemysli samostatne, nehľadaj vlastné riešenia a nerob rozhodnutia z tvojej hlavy – ja viem lepšie ako ty, čo je pre teba dobré.
- Nie je dobré mať problémy, tak sa tvár, že nijaké problémy nie sú.
- Nie je želateľné byť autentický, nefalšovaný. Želateľné je pôsobiť vždy dokonale, dobre, spôsobne, úctivo a silne, a je úplne jedno, ako sa pritom vnútri cítiš.
- Nikdy neukazuj, kto skutočne si, pretože to, kto si, nie je dosť dobré.
- Je sebecké stavať seba a svoje potreby a túžby na prvé miesto. Uprednostni radšej iných a mysli na ich potreby a priania.
- Nehovor nahlas, čo potrebuješ, chceš alebo cítiš.
- Nehovor často otvorene “nie”. Nestanovuj si hranice voči iným, ale sa o nich staraj a kašli na svoje potreby.
- Nikdy nikoho nenahnevaj ani nikomu neublíž.
- Nebuď hlasný, veselý a nešaškuj. Nenaháňaj sa za zábavou. Zábava je nedôležitá a len ňou rušíš iných.
- Tvár sa večne veselo, aj keby ti bolo sebahoršie.
- Neruš rovnováhu v svojom okolí. Hlavne sa nemeň, neuč a nerozvíjaj.
- Neukazuj sa v svojej skutočnej podobe. Nebuď prístupný, nikoho si nepusti na kožu a nesnaž sa dostať na kožu iným – len nás tým zahanbíš, staneš sa zraniteľný a vyvoláš chaos.
- Vyhýbaj sa priamemu pomenovávaniu – hovor v náznakoch, čítaj medzi riadkami, manipuluj a používaj iných na to, aby hájili tvoje záujmy.
Ruku na srdce – ktoré z toho nachádzate aj u seba? Alebo… ktoré nemáte? Lebo ja som vlastníkom plného zoznamu. 😳 Psycho.
toto mi nieco, resp. niekoho, pripomina. 😦 len na rozdiel od teba som sa k porozumeniu zatial neprepracovala.
Páči sa miPáči sa mi
Potrebuješ sa odosobniť. Ja to robím tak, že sa postavím do topánok toho druhého: ako by som sa musela vnútorne cítiť a čo by som si musela myslieť, aby som povedala/urobila niečo podobné? A potom skúmam svoje pocity… Príliš často je za nimi nešťastie, bezradnosť, zúfalstvo, pocit neuznania a pocit vlastnej “pomíjivosti” (ako sa to vlastne povie po slovensky?)… To potom človeka nejako prestanú jedovať. 🙂 A tu sa dostávame k druhému problému, ktorý už postrehol niekto na fejsbúku: To, že ste empat, zistíte, keď vám začne byť tých hnusných ksichtov ľúto. 🙂 (Len on miesto “hnusný ksicht” použil “ritný otvor” 😛 )
Páči sa miLiked by 1 person
Velmi Vám děkuji, zrovna aktuálně řeším následky bodu 7. Dětské křivdičky, kdy ani ve svém zralém věku nedokáži okamžitě rozpoznat, co se ve mně vlastně děje a následky jsou pak o to bolestnější, když mi vše “doteče”. Protože je to směšné i zbytečné. Jediná cesta jak se z toho mohu dostat, je být pravdivá a autentická se sebou v každé chvíli…přestat se bát odmítnutí, toho že snad obtěžuji…hodně štěstí na cestu nám všem!
Páči sa miLiked by 1 person