Všetko je rovnocenné

Dosť dlho som sa nechytala na tom toltéckom “všetko je rovnocenné”. Najprv som to brala voľne podľa Tolleho: ak je ti niečo nedôležité, nevenuješ tomu pozornosť, ale beháš mysľou po všetkom inom; nie si v “prítomnom okamihu”.

Potom, jedného dňa sa stalo čosi, čo bolo pre mňa úplne úžasná vec a bolo dopadom nejakej prkotinky, čo som kedysi urobila… Nemusela som, nechcelo sa mi, ale som sa tak trochu aj nudila a tak som ju urobila. A o pár rokov práve táto prkotinka ku mne doniesla príležitosť môjho života. Vtedy “nedôležitý” okamih sa v spätnom pohľade ukázal ako veľmi dôležitý!

To už som si prichodila ako maximálne osvietená vo veci “všetko je rovnocenné”. Až dnes mi došiel ešte iný aspekt tohto prístupu: Všetko, čo robíme, a postoj, s akým k tomu pristupujeme, ovplyvnia to, ako budeme veci vnímať v budúcnosti. Ak dnes delíme veci na “stojí mi za námahu” a “nestojí mi za námahu”, práve sa tým programujeme na budúcnosť, kde k nám budú prichádzať niektoré veci, ktoré za to stoja, a iné veci, ktoré nestoja za to. Čiže sa programujeme na budúcnosť, kde časť nášho života “nestojí za to”.

Ak sa, naopak, naprogramujeme na to, že všetko je rovnocenné a dôležité pre nás, ako keby od toho závisel náš život, tak budú k nám chodiť len veci pre nás dôležité. Náš život možno nebude celkom pohodlný (ešte stále je tam ten aspekt “akoby na tom závisel náš život”), ale bude významný a zmysluplný.

(A tí, ktorí chcete pohodlný a bezproblémový život, malá rada: pokúste sa zomrieť skôr, než vás pochytí prvá hnačka. 😛 )

Pre mňa to teraz znamená začať meniť svoju interpretáciu sveta (=môj príbeh) tak, aby z neho konečne vypadli tie nekonečné “príkoria”.

6 thoughts on “Všetko je rovnocenné

  1. A co ak ma spojenie “akoby na tom závisel náš život” a vsetko co by som mala, dokonca aj mohla dostava do pozicie stresu a odporu konat? Moze to znamenat, ze si svoj zivot nevazim? Alebo naznacuje len momentalny stvav ktory prejde len co sa dostavi prirodzena motivacia?

    Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s