Kto som?

11823013_908414625893175_14063507161244159_oPred chvíľkou som na Boslaale zverejnila citát. Prvýkrát bol zverejnený v neverejnej časti asi pred rokom a keď som sa naň pozrela, zistila som, že za ten čas do včera hodne popracoval na mojom sebavnímaní…

“Pri svojich zážitkoch preneste svoju pozornosť z objektov na deje. Miesto konštatovania “viem to a to”  vnímajte “existuje poznanie a to som ja”. Miesto konštatovania “milujem ťa” vnímajte “je milovanie a to som ja”. Miesto konštatovania “vidím strom” vnímajte “je  videnie a to som ja”.” — Rupert Spira

Včera pri zaspávaní som spracovávala dojmy z celého dňa a jedna vnútorná konverzácia mi nahodila poznanie, ktoré ma zaskočilo a asi aj posunulo kúsok ďalej… Okrajovo sa to týka môjho prekliatia 😉 “úžasných mladých mužov”, ktoré ma ešte zjavne neopustilo, ale už ho zvládam – a nedávno som ho prekrstila na “sebou užasnutí mladí muži”. S jedným takým som včera práve komunikovala. Postla som článok, on zareagoval kriticky slovami, ktoré si môžete prečítať aj tu, a ja som mu odpovedala:

🙂 Gratulujem ti k 5 rokom intenzívnych úvah. Môžeš teraz vykladať jeho slová pre ľudí, ktorí to chápu nesprávne. Trebárs aj pre mňa. 😉

Na to zareagoval stiahnutím:

Oh, ale no, asi som znel v tom komente mierne naduto, ale az na takto defenzivnu reakciu? To sa mi nezda 😕

A mne napadlo (ale to už som nepísala): Je rozdiel čítať Castanedu a žiť Castanedu. Keby si žil Castanedu, nenastane situácia, že z niečoho si nútený vycúvať a ospravedlňuješ sa za svoje slová. 🙂

Miesto toho som so šarmom parného valca odpovedala:

🙂 1. Áno, v komente si znel “mierne” naduto. 2. Nie, reakcia nebola defenzívna, ale pasívno-agresívna (irónia a satira sú prejavy pasívnej agresie a ja som ju snáď vynašla). Asi som nebola dostatočne agresívna. 😉 Nabudúce to zlepším.

No a odtiaľ bol už len skok k “sebou užasnutým mladým mužom”. Tá “mladosť” v tom hrá dosť veľkú úlohu… Kým má človek načítanú jednu vec a nemá nijaké odlišné poznanie, má tendenciu stať sa vykladačom danej veci pre iných, ktorí ju zjavne “nechápu”. Najprv potrebuje urobiť svoje vlastné skúsenosti, ktoré mu asi ukážu situácie, kedy to jediné učenie neplatí. Bude sa musieť naučiť hľadať pravdu porovnávaním lží (tento Trockého citát milujem možno najviac zo všetkých 🙂 ), než pochopí, že nikdy nebude existovať nijaká “zaručená pravda” a že všetko, ešte aj ten nos medzi očami, je vec interpretácie a individuálneho poznania…

Poznanie nás mení. Zo sebou (a našou pravdou) užasnutých jedincov sa stávame zmätenými hľadačmi, rozhodnutými bojovníkmi a ideme tak ďaleko, ako nám naše ego umožní.

“A čo je tvoje ego?” ozval sa môj druhý, oveľa rozumnejší hlások. “Kto si vlastne?”

Už niekoľko rokov žijem s tým, že nemám definované, kto som. Neskúmala som to; proste som brala na vedomie, že som čosi, čo si uvedomuje veci. Pamätám si jeden sen, kde som komusi pomáhala, on na mňa pozrel a spýtal sa ma: “Kto si?” A ja som sa len usmiala a odpovedala som: “No, niekto už len budem.” Dlho to bola moja mantra. Teraz sa mi to začalo skladať do akej-takej mozaiky:

Som “rozšírený systém”. Som  táto ľudská bytosť s jej talentmi a nie-až-tak-talentmi, s jej predsudkami, presvedčeniami a obmedzeniami, s jej osobnou históriou a s jej snami a predstavami.

Ale súčasne som aj všetko to, čo v mojom príbehu vystupuje – som svoj vlastný život. Som ľudia, s ktorými sa stýkam, som situácie, ktoré riešim, som svoje mačky a všetky ostatné mačky tohto sveta, som svoj dom, svoja záhrada, každá jedna rastlinka a každý jeden vták v nej (mínus jeden, ktorého Blekino asi dostal), som slnko, ktoré svieti, dážď, čo prší, vietor, čo fúka, horúčava ako v … no, niekde 😉 , nočná obloha a hviezdy na nej… jednoducho všetko, čo sa do môjho príbehu nejako premieta. Nie sú to “externé” veci – sú to moje výtvory a ako také sú súčasť mňa. Som všetko, s čím som mala kontakt v minulosti, pretože to nechalo energetický odtlačok na mojom živote (a ja som možno nechala energetické odtlačky na životoch iných). Tým, že to vnímam, stávam sa aj tým.

No a potom som ešte jedno: pozorovateľ, ktorý vníma, ako sa môj život (ktorý som ja) vyvíja a čo všetko v ňom je.

Keď hľadám skúsenosť, posuniem sa do tela, pretože to jediné je schopné činiť v svete hmoty. Ale telo vníma hranice, bariéry a limity (aby bolo schopné činiť v svete hmoty) a tak keď chcem poznanie, potrebujem sa posunúť do svojho pozorovateľa a vidieť všetko-čo-som-ja z vyššej perspektívy.

🙂 Momentálne som s takou definíciou toho, čo som, celkom spokojná. Uvidím, či ma toto rozšírené vnímanie dostane ďalej. (Ak nie, zasa ho zúžim 😉 .)

P.S.: Po spätnom prečítaní sa dostavilo ešte jedno poznanie (alebo šnapsidé 😉 ): Svätá Trojica. Otec (ten, čo tvorí svoj život – druhý odsek), Syn (ten, čo v tom živote žije a koná – prvý odsek) a Duch svätý (pozorovateľ toho života – tretí odsek).

P.P.S.: Ovšem v taoizme by to bolo celkom inak: Tao stvorilo potenciál (“Tao stvorilo jedno”) , potenciál stvoril prejav – pozorovateľa (“jedno stvorilo dve”), pozorovateľ si stvoril konateľa (“dve stvorilo tri”) a konateľ si stvoril svoj život (“tri stvorilo desaťtisíc vecí”, teda všetko ostatné).

4 thoughts on “Kto som?

 1. Ďakujem !! Aj ja si myslím, že keď sa viem učesať, tak to neznamená, že je zo mňa výborná kaderníčka… a to sa češem každý deň… :)…
  A EŠTE : neviem prečo (ááále viem ) , ale pri čítaní Tvojich niektorých článkov
  sa mi “zavaria kolieska” v hlave…

  Páči sa mi

 2. Dobrý deň. Viem že je to mimo témy:-P ale potrebujem SÚRNE POMOC. včera sa nám stratilo malé MAČIATKO. Urobím vsetko aby som mu napomohla vrátiť sa alebo ho nejakym sposobom nájsť(alebo ukazat smer kde je).. Proooosiiiim poraďte Veľmi mi chýba:-(:-(:’)
  PS: výborná stránka!!!:-):-D:-P

  Páči sa mi

 3. Pred chvíľkou sa fejsbúk postaral o to, že som sa dobre zasmiala… 🙂 Priniesol mi tento citát (Carlos Castaneda: The Art of Dreaming):
  “The hard part is convincing yourself that it can be done. /…/ every sorcerer has to prove everything with his own experience. I am telling you about the principles of sorcery not with the hope that you will memorize them but with the hope that you will practice them.”

  “Ťažké je presvedčiť sám seba, že to je možné… Každý bosorák musí všetko podložiť svojou vlastnou skúsenosťou. Rozprávam ti o princípoch bosoráctva nie preto, aby si sa ich namemoroval naspamäť, ale v nádeji, že ich budeš praktizovať.”

  Všetko rozumné už niekto niekde povedal. 🙂 Keby bol citát prišiel o deň skôr, mohla som si ušetriť článok. 😉

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s