Nová iniciatíva: idem zasa cvičiť

hands-cloudCez fejsbúk som dostala upozornenie na knižku Brucea Frantzisa Energy Gates Chi Kung. Hovorí, že ide o cviky, ktoré otvárajú energetické brány nášho systému. Už tak dlho som sa nehýbala (= stála žam žung), že z môjho pôvodného ne-robenia (= státie bez pohybu pre osobu s ADHD) sa stalo “robenie” a treba to zmeniť, takže pohybové cviky a otváranie energetických brán ma okamžite oslovili.(Najmä po tom, čo som si nebola schopná zapamätať Osem kúskov brokátu 😕 .)

Pri opise knižky boli spomenuté aj ústredné cviky, na ktorých je postavená. Šla som na YouTube a našla som si ich, než mi dôjde knižka. Na prvý týždeň si beriem Oblačné ruky v tomto prevedení:

 

V podstate je to celkom jednoduché, keď sa naučím koordináciu rúk. Chrbát narovnaný, panva podsadená, kolená pokrčené, boky uvoľnené. Kolená vždy ukazujú dopredu, aj keď sa telo otáča; ramená a panva tvoria pevný blok a otáčajú sa spoločne, plecia sú spustené a uvoľnené, lakte takisto.

Tento týždeň idem cvičiť Oblačné ruky. Na budúci týždeň k nim pridám ďalší cvik, Tri máchnutia. Kto sa pridá?

3 thoughts on “Nová iniciatíva: idem zasa cvičiť

  1. …tak toto poznám, tento pohyb sme robili v Tai-ji. Je súčasťou nejakých zostáv a tiež sme ho cvičili len tak, v rámci “rozcvičky” . Môj učiteľ bol Číňan, takže , keď už dajaký pohyb pomenoval , tak vo svojom materinskom jazyku a tento druh zvuku bol a je pre mňa nepochopiteľný. O účinkoch tiež nehovoril – resp. to zhrnul lámanou slovenčinou : “Je to doble ple zdlavie” a keď videl naše nechápavé tváre , dodal so šibalským úsmevom : ” Vazne”. Ale bol to majster, vážim si ho a rád na neho spomínam. Najťažšia zo všetkého (ako si správne postrehla) je koordinácia a občas sme sa sami čudovali v akých uzloch naše údy končili, to keď sme k týmto “jednoduchým ” pohybom začali pridávať chôdzu, obraty a pod. – chvíľami to bolo až frustrujúce. Takže prajem Ti veľa zdaru a hlavne trpezlivosti :o)))))))))).

    Liked by 1 person

  2. Jen do toho… jakýkoliv druh čchi-kungu je “dobrý pro zdraví”. Už i jen pro to duševní :-)) Zásadní je uvolnění :-)) A vnímání pohybu. Když bude pohyb správně provedený, tím líp 🙂 Někdy stačí málo a už to nemusí být úplně ono. Ale nestresovala bych se kvůli tomu, ono to přijde :-))))

    Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s