Budha odvedľa

by Jason EngleNašla som si článok od Jeffa Fostera, ktorý sa mi veľmi páči:

Niektorí z tých najlepších liečiteľov a terapeutov, čo poznám, nemajú nijaké diplomy, kvalifikácie či tituly pred a za menom. Nenapísali nijaké knihy a nebývajú hosťami TV relácií. Ale sú tak absolútne súcitiaci, ochotní hlboko načúvať bez predsudkov, ochotní znášať tie najintenzívnejšie energie v svojej neotrasiteľnej prítomnosti. S ich láskavou  pozornosťou sa neakceptovateľné presúva do oblasti akceptovateľnosti, traumy môžu vyplávať na povrch bez hanby, temnota sa mení na svetlo, človek sa môže cítiť plne integrovaný v bezpečnom priestore, bez strachu. Sú rovnako doma v tichu ako v tých najsrdceryvnejších osobných príbehoch.  Nemajú pocit “ja som expert a poznám všetky odpovede”, nevidia sa ako veľkí spasitelia ľudstva alebo osvietení guruovia. Títo neznámi, neobjavení Budhovia sú terapeuti a učitelia budúcnosti, nádej ľudstva – a možno to ani len netušia.

Spomínam si na jeden komentár od Karlosa, v ktorom popisoval svojho učiteľa a povedal, že možno nemá školy, rozhodne nepíše knihy, nerobí verejné kurzy a nemá ani webovskú stránku… Myslím, že opisoval niekoho takéhoto, “Budhu odvedľa”.

Myslím, že takto vyzerá stupeň, kedy sme už isté osvietenie dosiahli. Kým sa oň ešte len snažíme, fungujeme v režime “fake it till you make it”, čiže sa tvárime, ako to sme, predvádzame svetu náš stupeň osvietenosti a otravujeme ho našimi superpremyslenými supernázormi. A potom, ako začneme postupne vkĺzavať do kože osvietenca, všetky naše pózy a bitie sa v hruď začínajú miznúť, pretože ako sa tým stávame, je to naša druhá prirodzenosť a nepotrebujeme ju zdôrazňovať.

Takže keď niekde stretnete premúdrelého “gurua”, nerozčuľujte sa nad ním, ale mu dajte čas a vedzte, že je práve v procese rastu. Práve sa zo seba snaží niečo urobiť. Muštru už má a teraz sa pokúša do nej doaproximovať.

A súčasne to značí, že tam ešte nie je. 🙂

3 thoughts on “Budha odvedľa

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s