Nagual

1504954_10152822442139466_7101147133568865043_nNa wordpressáckych blogoch som našla článok, ktorý sa volá “Nagual – horúce slovo, ktorého obsah je často nejasný” od Dona Vossa. Budem poloprekladať a polorozprávať (a asi aj krátiť, pretože som depresívne lenivá):

Slovo je možno najmätúcejšie v diele Carlosa Castanedu. Niekedy sa používa na označenie dona Juana, jeho učiteľa. Jeho učiteľ používa slovo na označenie neznámeho alebo nepoznateľného. Spája sa so shapeshiftingom (menenie formy), spája sa s učiteľmi a spája sa aj s naším energetickým dvojníkom.

Divné na tom slove je, že označuje toto všetko. Jeho korene siahajú k slovu nagi, čo je duch alebo iná forma, ktorú na seba naberá šaman, keď putuje do mimofyzického sveta. Takto bolo slovo nagual, ktoré prešlo jazykom nahuatl, spojené so shapeshifterom alebo zvieracími duchmi, ktorí obklopujú náš svet – teda niekde “tam v džungli”. Šaman mohol cez svoje sny vyraziť do tohto sveta po informácie o rastlinách, zvieratách, poľovaní alebo predpokladanom nebezpečenstve. V mexických chrámoch vidno obrazy mužov s hlavami jaguára alebo orla alebo iných zvierat. To sú nagualovia.

Starí vidiaci doviedli túto predstavu do extrému a vytvorili si plne vyformované telá svojich dvojníkov. Vďaka ich nesmiernej schopnosti snívať dokázali tieto telá konať v hmotnom svete. Mohli ľudí strašiť alebo obrať o silu. Toto sú naguali alebo dvojníci vidiacich. Prekročili potreby zvieracej formy ako ďalší krok v evolúcii, kľúčový pre prežitie. Nagual žije nedotknutý hranicami fyzického života. Pre severných domorodých Indiánov tento nagi/dvojník bol nebezpečný. Keď človek zomrel, nikto nevyslovoval jeho meno, pretože sa báli, že jeho nagi/nagual zostane s kmeňom a neprejde do sveta duchov.

Ak sa na slovo nagual pozrieme bez sebadôležitosti, tak v podstate značí nepoznané. Oblasť mimo sféry, ktorú poznáme. Noví vidiaci ho preto spojili s abstraktnou stránkou učenia. Ak sa zbavíme všetkého, čo vieme a s čím sústavne rezonujeme – tonali – potom máme nagual. Hlboký oceán vedomia mimo našich pripútaností. Takto noví vidiaci vysunuli termín “nagual” do oblasti tajomna a zistili, že aj keď nepatrí do pásma prístupného ľudskému vedomiu, nie je nepoznateľný alebo nezažiteľný. Nagual má svoju vlastnú sadu princípov a pravidiel, ktoré vidiacemu umožňujú hlbšie sa ponoriť do temného oceánu vedomia, do aktívnej strany večnosti.

Nagualom sa takto stala osoba, ktorá pre žiakov stelesňovala spojenie s hlbokým oceánom vedomia. Pre Castanedu to bol don Juan. Pre iných to bol Genaro alebo Silvio Manuel. V skutočnosti boli všetci traja “nagual”, pretože sami seba zbavili obvyklých napojení a požiadaviek spojených s tým, že je niekto človekom. Keď učili iných, svojím spojením s hlbokým oceánom vedomia pohybovali ich kotviacim bodom do nových pozícií (po našom asi: učili ich pozerať na veci z iných, rôznorodých uhlov pohľadu). Čiže skupina toltéckych bojovníkov je súčasne skupinou nagualov.

Nagualovia boli napojení na mnohé zdroje energie, pretože svoju energiu nemíňali na fixácie tonali. Preto majú nesmierne vyžarovanie, ba nesmiernu vášeň. Umožňujú nagualu (nepoznanému), aby cez nich pretekalo do sveta okolo nich. Ovplyvňujú každého na tejto rovine. O zjav sa stará nagual (nepoznané). Inými slovami, tonali nedokáže vidieť osobu napojenú na nagual a tak ju interpretuje ako ľudskú podobu v tom interpretačnom rámci, ktorý mu dáva racionálny zmysel. Mnohí ľudia videli nagualov a vôbec na to neprišli. Takto nagual robí podivné veci a učí tým svet… pretože nagual sa sústavne snaží posunúť umiestnenie kotviaceho bodu človeka v jeho ľudskej forme (asi by sme povedali “naprogramovaného spoločnosťou a Snom planéty). Nagual je antivírus pre zmrazené vnímanie.

V svojej konečnej forme je nagual schopný viesť bojovníkov do večnosti. Tento zmysel slova je najmätúcejší. Nagual vedie bojovníkov k slobode. A už sme zasa v dileme starých vidiacich, celkom upnutí na niečo (=slobodu), ktorá sa ale nedá podchytiť a preto sa ani nedá dosiahnuť.

Domorodci boli pragmatici. Starí vidiaci boli morbídne posadnutí. Noví vidiaci sa snažili predefinovať všetko s väčšou disciplínou. Ale v konečnom dôsledku je nagual nestabilný termín a keď sa ho snažíme zadefinovať, zaviazneme v tonali. Ale stačí sa vyladiť na nagual – a odrazu dáva dokonalý zmysel.

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s