Pasivita nie je ne-konanie

1970554_687561894637013_803503437_nNa fejsbúku sa objavila nová úvaha Marka Cloudfoota. Priznávam, jeho terminológia mi nie vždy sadne, ale nech už hovorí čokoľvek, vždy si z toho dokážem pre seba niečo odvodiť… Tak aj teraz:

Bojovník nikdy nezaujme pasívne stanovisko. A keď už naozaj nijako nemôžete konať, tak je receptivita (prijímanie/vnímanie) to najvhodnejšie možné stanovisko. Dokonca aj uprostred ticha tej najhlbšej meditácie je možnosť konania. Úmysel nie je pasívny. Tí, čo sa učia pracovať s úmyslom, nepotrebujú byť pasívni. Úmysel učí mnoho vecí, ale pasívny prístup k nim nepatrí. Úmysel učí, že Sen Planéty možno posúvať v mori nekonečna do pokrokovejších pozícií. Navigovať neznamená nechať sa riadiť. Znamená to riadiť svoju cestu tým správnym smerom. Čím pasívnejší zostávame, tým viac sa necháme riadiť. Čím aktívnejšie sa správame, tým viac šoférujeme náš sen tým správnym smerom.

/…/ Niet správnej alebo nesprávnej cesty, je len prednastavenie. A potom je tu duch bojovníka v niektorých ľuďoch, ktorý odmieta nechať sa manipulovať a odmieta zostať pasívny.

(The Warrior never assumes a passive position. At the very least, if you cannot act, receptivity is the next best position if action cannot be assumed. Even within the silence of your most deepest meditation is the possibility of action. Intent is not passive. Students of intent need not be passive. Intent teaches many things but it does not teach a passive approach. Intent teaches the dream of the world can be moved in another more progressive direction in the ocean of infini…ty. To navigate does not mean to be steered. It means to steer in the right direction. The more passive the approach, the more you are steered. The more active the approach, the more that you are in the drivers seat steering the dream in a more progressive direction.

Do you trust the Lords of Karma to send you into a new life? That is how you got to your present ironic position. Wouldn’t you prefer to chose the circumstances of your own life? Some do and some don’t. There is no wrong way or right way. There is only predilection. But there is a Warrior Spirit in some that refuses to be manipulated and that can’t abide passivity.)

Trochu som to krátila, aby som sa vyhla kvákovinám typu “pánovia karmy” 😉 . Veď ma poznáte. Len čo sa niečo prezentuje ako “pán”, začínam hrkať jeho piedestálom, aby som zistila, či to ustojí 😛 … Ale ten zvyšok mi sadol. Aj v nečinnosti môžeme “byť činní” – tým, že sa zapodievame situáciou (pozor, “cítiaci”, idem vás naštvať 😛 – neváľame sa v svojich emóciách a nepreciťujeme, keď máme šancu pochopiť rozumom), dozvedáme sa niečo nové. O situácii, o sebe, o iných. Nezaujímame k tomu stanovisko (stanoviská majú tendenciu meniť sa podľa situácií), ale to berieme ne vedomie, zapisujeme na disk a v budúcnosti sa podľa toho zachováme.

A najviac ma dostalo jedno: keď odmietnete odovzdať kontrolu nad sebou niekomu/niečomu inému (“osud”, rôzni guruovia a učenia, vlastné pudy) a venujete plnú a vážnu pozornosť udičkám od života, navigujete. Nenechávate sa viesť za ručičku – všímate si a robíte svoje vlastné odhady a rozhodnutia. Vtedy neexistuje nič ako “nesprávna” cesta. Vtedy je každá cesta správna, pretože ste presne v tom bode, kedy maté plnú kontrolu. 🙂

7 thoughts on “Pasivita nie je ne-konanie

 1. Páči sa mi to. Aj keď, “… pochopiť rozumom…” – nie je práve rozum, ktorý chlievikuje? Rozum nedokáže vytvoriť nič nové, iba z už poznaných kociek postaviť niečo iné. Myslím, že najlepšia cesta je spojenie rozumu s dušou (srdcom – akokoľvek). Ja si myslím, že keby sme nechali všetko iba na rozum, svet by vyzeral čiernobiely. Ale asi som off topic 🙂

  Páči sa mi

  • Vieš, aj ten rozum na niečo máme. Je to nástroj. Nástroj na to, aby sme dokázali spoznávať a odmodelovať si svet (=predvídať, pohnúť sa za “evidentné” do “neviditeľného, ale pravdepodobného”). Tým “srdcom” (s obrovskou výhradou, u mňa ide o intuíciu a “zicflajš”, ktorý ti poskytne potrebnú skúsenosť) si potom môžeš overiť, či to ten rozumisko namodeloval správne. A “spojenie rozumu s dušou”… Sú oddelené? Bavíme sa o veciach, ktoré sme nezadefinovali. Čo je podľa teba “duša”? Na tom rozume sa asi približne zhodneme, ale u tej duše môžeme byť na míle vzdialené…

   Páči sa mi

   • Ak sa dohodneme na duálnosti sveta, tak duša je (podľa mňa) to, čo sa pohybuje za zrkadlom. Takže, áno, väčšinou sú oddelené, lebo človek nevie, že najväčšie veci vytvorí, ak ich dokáže spojiť. Namiesto toho vedie akési divné vojny proti “egu”, teda sám proti sebe. Ja keď čítam, že niekto píše ako treba umŕtviť svoje ego, idem sa umlátiť od smiechu. Pripadá mi to, akoby namiesto toho, aby si zadok utrel, zbije ho. Príklad pritiahnutý za vlasy, ale myslím, že veľmi názorný.

    Páči sa mi

   • Neviem, Jari… Ak je duša za zrkadlom, je mimo “reality” a duality, je to “ten zvyšok z nás”… ale čo je potom tu, v hmote? Len bezduchý kontajner? Robot so spústou funkcií? A kto ho potom ovláda? A odkiaľ? 🙂

    Pre mňa je “duša” chápadlo, ktoré cez zrkadlo prechádza do hmoty. To za zrkadlom je “zvyšok z nás”, ale to na tejto strane zrkadla, ktoré je s tým zvyškom spojené, to je u mňa “duša”. Takže takto naozaj hovoríme o dvoch rôznych veciach. Moja “duša” môže zabudnúť a spomínať si, má svoj pochodujúci kontajner s jeho funkciami a riadi ho v zmysle toho stavu rozpomenutia, v akom sa práve nachádza.

    Ego je u mňa len ďalší z nástrojov, podobne ako myseľ alebo emócie. Aj keď teraz idem urobiť obrovskú CHYBU, ale momentálne sa mi duša najviac spája s tým, čomu hovorím “vôľa” alebo “úmysel”. 🙂 Pocitová/intuitívna stránka z nás. 🙂 Prehovorila chlievikujúca myseľ. 🙂

    Páči sa mi

  • Rozprávame o tom istom. Duša sa pohybuje za zrkadlom, mám na mysli, že je spojivom, je tu, ale na rozdiel od mysle nemá hranice. Myseľ má tendenciu nasadiť jej obojok, lebo nevie spracovať to, čo ona zo svojich “výprav” prinesie. A keď nevie spracovať, “tak to dozaista neexistuje”. Človek je tvorcom vtedy, keď sa myseľ prestane priečiť, ale začne spolupracovať s dušou, dôverovať jej a pripustiť, že nemusí mať na všetko vysvetlenie. Tiež sa mi duša spája so zámerom.

   Páči sa mi

   • Ja to vnímam tak, že myseľ je množina toho, čo som už zažil a mám to uložené v pamätiv podobe skúseností, alebo prevzatých samonastolených obmedzení – možno na nejakej úrovni svojho mozgu a duša = VJ (v mojom vnímaní) si pamätá aj to, čo som už “zabudol”, resp. pamätá si aj skúsenosti iných “inkarnácií” (mojich, resp. mojich paralelných Ja, iných duší – už nech je to akokoľvek)

    Ešte k tomu chlievikovaniu mysle, G.Braden v Kódoch vedomia spomína konštrukt Myšlienka + Emócia = Pocit 🙂
    Myšlienka = elektrický impulz – mužská energia -> 7,6,5 čakra
    Emócia = magnetický impulz – ženská energia -> 1,2,3 čakra
    Pocit = spojenie oboch impulzov v strede pretavené do poznania – 4. čakra

    Neviem, či to niekomu na niečo bude, ale mal som nutkavú potrebu pochváliť sa, čo som sa dočítal 😆

    Páči sa mi

   • Mne sa zasa páči predstava, ktorú som prevzala od Zelanda, že duša si nepamätá všetko, ale má uložené “linky”, odkazy, cesty do toho priestoru variantov, kde sa to nachádza. Dokonca si tam aj počas spánku zabehne a potom mysli premieta obrázky z toho, čo tam je. A keďže v priestore variantov je uložené všetko, čo sa stalo, deje, ale aj to čo sa ešte nestalo a ani nestane, je to tam stále, nemení sa, nikam neodchádza, aj naša minulosť je tam tak, ako sme ju prežili, tak tým pádom sa u mňa ruší výraz “reinkarnácia”, ktorý ma, neviem prečo, irituje aj keď mu rozumiem a v podstate ho aj uznávam 😀

    Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s