K zákonom Univerza

sakmisTeaching_CertificateMinule som sa tak zamyslela nad tým, prečo som sa k zákonom Univerza dostala tak neskoro. Prečo som sa k určitým platným a fungujúcim veciam dostala po rokoch nevedomosti, po rokoch, kedy som si myslela, že žiť v strachu, strese, osciláciách medzi pozitívnymi a negatívnymi emóciami je v poriadku. No netušila som, že to vôbec tak nemusí byť.

Keď sa vrátim do detstva, spomeniem si na výrazy ako: „obleč sa, lebo prechladneš“, „nejedz toľko sladkostí, lebo ťa bude bolieť bruško“, „chod rovno, lebo sa ti pokriví chrbát“, „uč sa dobre, lebo inak z teba nič nebude“, … mnoho je takých výrazov, z ktorých si generácie pred nami urobili „dobré postupy“ a nevedomky podporovali strach a obavy z budúcna. Nehovorím, že to bolo úplne zle. No nevedomky nás naučili, že žiť v strachu, obave, ambíciách, a platiť zlým za dobré („už len toto vydrž a bude dobre“) je prirodzený kolobeh sveta.

Nikto ma neučil vnútornému pokoju. No učili ma začleneniu do spoločnosti. Na školách sa učí náboženstvo, etika, ktoré sa snažia vložiť nejaké morálne pravidlá. Zákon rezonancie, polarity, rytmu atď., to sa neučilo (najviac múdrosti sa dalo nájsť v detských knihách). Možno sa raz bude, ktovie. No zdá sa mi, že to nie je nič ťažšie na pochopenie ako základné počty, pokiaľ sa to vie vhodne podať.

Ak má štát zákony, a za ich porušenie je riziko sankcie, tieto zákony ľudia aspoň zhruba ovládajú. Pravidlá cestnej premávky musí zvládať každý, kto sa k ceste len priblíži. A čo zákony Univerza? Nie je dôležité si uvedomovať (pri všetkom čo robím a myslím), že čo vysielam, sa mi vracia? Nie je dôležité, aby ľudia vedeli, že choroby majú duševný pôvod a môžu sami prispieť k zmene svojho stavu a vyliečiť sa? Nie je dôležité vedieť, ako snívať, aby sa nám splnilo, po čom túžime? Môžem povedať za seba, že ak by som poznala a chápala tieto zákony skôr, mohla som sa vyhnúť mnohým bolestiam.

Pojem „zákony“ možno evokuje niečo striktné, čo vyžaduje absolútnu poslušnosť. No zákony Univerza nemáme preto, aby sme sa nimi slepo riadili. Práveže sa nimi vieme riadiť len vtedy, ak im vnútorne rozumieme. Je to pomôcka pre náš život, pre to, aby sme mohli žiť šťastnejšie a spokojnejšie.

https://eprakone.wordpress.com/2009/10/25/sedem-zakladnych-zakonov-univerza/

One thought on “K zákonom Univerza

  1. Možno nie sú zákony univerza striktné, ale prirovnanie k cestným zákonom je zaujímavé a trefné 😀 Prečo? Lebo tak, ako na cestách sú chyby pomaly neriešiteľné a nebezpečný sú rýchly, ale aj príliš pomalí účastníci cestnej premávky, je to tak aj so zákonmi univerza. Rovnováha je veľmi dôležitá…krajnosti vedú do kritických problémov a príbehov. Sloboda sa dá získať len podľa poriadku v súlade z láskou …nedodržanie pravidiel poriadku spôsobuje utrpenie … možno labyrint by bolo zaujímavé prirovnanie ..ak mu nerozumieme máme problém..ale ak si skúsenosti rozvinieme ako klbko nití 😀 naša cesta sa akosi vylepší … hi hi 😀

    Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s