OSHO: Liečenie duše – praktické cvičenia

Tento článok napísala pre Poradňu 1.9.2008 P*veras a ide vlastne o cielené meditácie podľa Osha:

JEDNO:
Robíme ráno, 20 minút, nič nás nesmie vyrušiť. Upokojíme sa a stíšime, uvoľňujúce, budete sa cítiť plný energie.
S každým výdychom poviete „jedno“, pri nádychu nehovoríte nič.

HARA:
Nadviazanie kontaktu so svojím stredom Hara. 3 mesiace. Každé ráno a pred spánkom, ráno neotvárajte oči. Položiť obidve ruky 5 cm pod pupok a ľahko pritlačiť. Potom začnite dýchať zhlboka. Stred bude stúpať a klesať s vaším dýchaním. Vnímajte svoju energiu, ktorá sa tam nachádza, akoby ste sa zmenšovali.
10 až 15 minút.
Ukotvenie, menej budete premýšľať, bude väčšia vaša sebakontrola, menej sa bojíte života a smrti, dokážete žiť odvážne, budete sústredený vo svojej podstate.

DOLE K ZEMI:
Prostredníctvom nôh je človek spojený so zemou.
Postavte sa nohami 15-20 od seba a zavrite oči. Bosí na trávu. Potom preneste celú svoju váhu najprv do pravej nohy, akoby ste stáli iba na pravej nohe. Ľavá je nezaťažená. Vnímajte to a potom preneste váhu do ľavej nohy. Obidve nohy sú na zemi, iba prenášate celú váhu svojho tela. 4 až 5 krát, vnímajte presun energie a vnímajte aký to vo vás vyvoláva pocit. Potom sa pokúste byť presne uprostred, ani naľavo ani na pravo.
Najprv sa spojte so zemou a potom so svojim sexuálnym centrom Hara. Keď ste ukotvení v zemi a v Hare, budete úplne vyrovnaní, pokojní a budete sústredení na svoju podstatu.

OCHRANNÁ AURA:
Ako poslednú vec pred spánkom si ľahnite alebo sadnite na posteľ a predstavujte si okolo svojho tela auru- nachádza sa 15 cm od vášho tela, má rovnaký tvar ako vaše telo. Obklopuje vás a chráni. Stáva sa vaším ochranným štítom. Predstavujte si to 4 alebo 5 minút a choďte spať.
Meditácia spôsobuje, že je človek veľmi vnímavý. Ovplyvňuje vás neg. Energia iných ľudí. Ste zraniteľní, pretože meditácia spôsobuje, že ste veľmi citlivý, preto čo prichádza k vám sa tiež dostane do vás. Ochranná aura vznikne behom 3 mesiacov, robte toto cvičenie 3 mesiace.
Po 3 týždňoch sa budete cítiť veľmi silný. Pred spánkom musí posledná myšlienka patriť aure, ráno keď sa zobúdzate, neotvárajte oči ale predstavujte si znovu auru. Budete úplne chránení, veci k vám budú prichádzať, ale budú odrážané späť, nezasiahnu vás.

LAO-COVO TAJOMSTVO:
Sadnite si so skríženými nohami. Vnímajte, že vo vnútri vás sa nachádza meriaca váha. Jednotlivé strany váhy sú blízko jednotlivých pŕs. Jazýček váh je medzi vašimi očami, kde je tretie oko. Laná na ktorých visia misky váh, sú vo vašom mozgu. Uvedomujte si túto váhu v sebe po celých 24 hodín denne a dbajte na to aby misky na oboch stranách boli na rovnakej úrovni a jazýček váh bol priamo uprostred. Ak dokážete udržať v rovnováhe tieto vnútorné váhy, dokončili ste svoj vývoj. Je to veľmi ťažké cvičenie. Jedného dňa dosiahnete dokonalej rovnováhy.

NÁJDITE SVOJU VNÚTORNÚ NULU:
Predtým než pôjdete spať, urobte nasledujúce cvičenie. Ľahnite si na posteľ so zavretými očami a predstavte si najčernejšiu tabuľu. Potom si 3 krát predstavte na tabuli číslo 3. Najprv si predstavte číslo 3 a zmažte ho, znovu si predstavte číslo 3 a znovu ho zmažte a po tretíkrát to isté. Potom si 3 krát rovnako predstavte číslo 2, číslo 1 a nakoniec 0. Keď sa dostanete k tretej nule pocítite obrovský pokoj. Toto cvičenie musíte dokončiť, dostať sa až k poslednej nule a potom môžete zaspať.

JEDZTE JEDLO KTORE VAS USPOKOJI:
Meditujte predtým než sa rozhodnete ísť jesť. Zavrite oči a vnímajte čo vaše telo potrebuje, na čo má chuť. Sú dva druhy jedla- jedlo, ktoré vaše telo potrebuje- môžete ho zjesť toľko, koľko chcete a jedlo, ktoré vás priláka. Keď začne byť k dispozícii, začnete sa o neho zaujímať, je to záležitosť mysle ale nie je to vaša potreba. Nebudete sa prejedať, pokiaľ budete jesť to, čo vaše telo potrebuje.
Dobre prežúvajte jednotlivé sústa. Skúmajte jedlo zo všetkých strán, privoňajte k nemu. Užívajte si jedlo, bude vám stačiť veľmi malé množstvo jedla. Jedzte veľmi pomaly, pomaly sa približujte k ústam, úplne sa venujte jedlu, nevenujte sa ničomu inému, buďte vnímavý, bdelý, vďaka sledovaniu jedenia budete jesť stále menej. Musíte si uvedomovať, že jete.

To isté ak chcete prestať fajčiť, venujte sa iba fajčeniu, pomaly vyťahujte cigaretu z krabičky, hrajte sa s ňou, vychutnávajte si to. Uvedomujte si, že fajčíte.

MEDITACIA V POHYBE:
Beh, tanec, plávanie. Musíte byť pri pohybe bdelý. Vnímajte svoju činnosť. Vnímajte každú svoju činnosť. Nastavte tvár slnku a vnímajte slnečné lúče na vašej tvári. Vnímajte trávu, keď na nej stojíte, ležíte alebo sa jej dotýkate, keď sa kúpete vnímajte vodu. Pokiaľ nedokážete vnímať tieto veci, nedokážete ani cítiť a precítiť lásku.

Telo v spánku stráca na 2 hodiny, svoju obvyklú teplotu, teplota klesá o 2 stupne. Tieto 2 hodiny je spánok najhlbší. Ak vstávate medzi týmito 2 hodinami, budete sa cítiť celý deň dezorientovaní, unavení, ospalí, cítiť, že vám niečo chýba. Vnímajte svoje telo a vypozorujte kedy u vás nastanú tieto 2 hodiny. U každého je to inokedy.

OTVARANIE A UZATVARANIE SA:
Každú noc pred tým než pôjdete spať, sa postavte uprostred izby a dívajte sa na stenu. Sústreďte sa na stenu. Nikto nemôže vstúpiť a nikto nemôže ísť von, ste uväznení. Staňte sa stenou. 10 minút buďte stenou a napnite celé svoje telo. Začnete sa potiť a triasť, dostaví sa úzkosť . Potom sa otočte a podívajte sa na dvere- dvere musia byť otvorené- otvorte si ich pred celým cvičením a staňte sa dvermi tak ako predtým stenou. Uvoľnite sa. Nechajte energiu ísť von dverami a vnímajte ako vonkajší svet vstupuje. Na 10 minút sa staňte stenou a na 20 minút dverami. Potom choďte spať. Pokračujte v tom najmenej 3 mesiace. Po 3 týždni sa budete cítiť tak otvorení, ale pokračujte v tom. Pokiaľ dokážete vnímať a porozumieť vlastnej energii, dokážete to aj u iných ľudí. Idete okolo človeka po ulici a vnímate či je dverami alebo stenou. Ak chcete nadviazať kontakt s človekom, keď je stenou, nebudete mať úspech, nebude vás vnímať, počúvať, iba keď je človek otvorený ako dvere, je prístupný, bude pripravený pochopiť, čo mu chcete povedať. Keď je človek stenou, je lepšie ho nevyrušovať.

ZAKON POTVRDENIA:
Keď dokážete niečo prehlasovať hlboko, totálne a absolútne, začne sa to stávať realitou.
Ak ľahko upadáte do smútku, každú noc predtým, než pôjdete spať, hovorte nahlas a hlboko 20 krát afirmáciu. Ráno, keď sa zobudíte, so zatvorenými očami. 7 dni, jednu, po 7 dňoch ďalšiu.
„Prežívam svoj posledný smútok (lenivosť, prejedanie atď.)….Zbohom! Opakujte to 20 krát.

VSIMNITE SI TOHO 3 KRAT:
Ak sa objaví problém- sex. Túžba, chtivosť, hnev, smútok, nervozita- 3 krát si toho všimnite, že je to tu. V duchu alebo nahlas povedzte napr. HNEV, HNEV, HNEV ! Nerobíte s hnevom nič, iba si ho všimnete, uvedomíte a on odíde sám, zmizne.

USMEV Z BRUCHA:
Vždy keď sedíte a nemáte nič na práci, uvoľnite si spodnú čeľusť a nepatrne otvorte ústa. Začnite cez ne dýchať, ale nie zhlboka. Nechajte telo dýchať, dýchanie bude čoraz povrchnejšie a keď pocítite, že také je, povrchné, začnite vnímať úsmev, nie na tvári, ale všade vo vašom bytí. Keď poznáte tento úsmev budete schopní zostať šťastní po 24 hodín denne.

BUDTE ŠŤASTNI:
Predstavte si, že ste tak šťastní, ako je to len možné. Behom týždňa začnete pociťovať, že sa stávate bezdôvodne šťastnými. Prvá vec, ktorú ráno urobíte, predstavte si seba, že ste nesmierne šťastní. Vstaňte z postele vo veľmi pozitívnej a optimistickej nálade, s pocitom, že tento deň nebude obyčajným dňom, že na vás čaká niečo výnimočného a mimoriadneho, že niečo je veľmi blízko. Behom 7 dní zistíte že celá vaša vibrácia a váš život sa zmenil.

BUDTE PSOM:
Vyberte si jedno zviera a staňte sa ním. Napr. pes, pohybujte sa po izbe po všetkých štyroch. 15 minút buďte psom, štekajte ako pes, robte veci, ktoré robí pes. Užívajte si to a nič nepotlačujte. Pes znamená absolútnu slobodu, nič nepotlačuje, neovládajte sa. 7 dní vykonávajte toto cvičenie. Ak sa naučíte byť trochu nespútaní, všetky vaše problémy zmiznú. Pes sa pohybuje po všetkých štyroch, horizontálne, jeho energia prúdi, zvieratá majú viac energie, ktorá smeruje do ich tretieho oka, pretože celé ich telo je horizontálne.. Človek sa pohybuje vertikálne, energia nevystúpi až nahor, pohybuje sa proti zemskej gravitácii, preto si oddýchne a naberie dostatok energie, iba keď leží, je vo horizontálnej polohe, tak ako zvieratá.

ZMIATNITE MYSEL:
Pokiaľ pocítite hnev, smútok alebo nervozitu, pokúste sa dostať myseľ do takej situácie aby nemohla pracovať starým spôsobom. Tancujte, osprchujte sa, niečo robte, alebo sa zhlboka niekoľkokrát nadýchnite a vydýchnite. 2 minúty. Zmiatnete myseľ, pretože nedokáže stanoviť vzťah medzi týmito dvomi vecami. Robte čokoľvek, ale nikdy to neopakujte. Napr. pokiaľ sa pôjdete vždy keď budete smutní osprchovať, začne to myseľ vnímať ako zvyk, potom sa sprchovanie stane súčasťou vášho smútku a nezmizne. Myseľ je mechanizmus ktorý si nevie rady s niečím novým, pretože z toho nedokáže vyvodiť nový postup.

MEDITACIA TRETIEHO OKA:
Ľahnite si, masírujte tretie oko, miesto medzi obočiami, 3 minúty. Priehlbina dlane by mala byť na treťom oku. Masírujte smerom hore, veľmi pomaly, veľmi jemne a láskyplne.
Tretie oko je okno a táto masáž ho pomôže otvoriť. Ak cítite po 3 minútach, že to neovplyvnilo vašu energiu, potom začnite masírovať v smere hodinových ručičiek. Potom si musíte skutočne predstaviť malý bod svetla práve medzi dvomi obočiami v strede tretieho oka. Zavrite oči a dívajte sa na tento bod svetla. Dívajte sa so zavretými očami smerom hore, tak aby sa oči otočili nahor. Celým zmyslom je, že sa oči dívajú nahor, telo sa ukľudňuje, akoby ste upadli do hlbokého spánku. Cvičenie robte jednu hodinu.

SI STALE TU?

Prvá vec, ktorú ráno urobte je, že sa sám seba opýtate :
„ (vaše meno) si stále tu?“ a sami si odpovedajte nahlas „Áno, pane/pani!“
Človek musí k sebe cítiť hlbokú úctu.
Opakujte to často, budete prekvapení, aký veľký kľud sa objaví. Je to tiež pripomienka vlastného bytia, úctivosť, vďačnosť za to, že je vám daný ďalší deň.

PAUZA:
Každý deň si najmenej na hodinu niekam ticho sadnite, uvoľnite sa a so zavretými očami povedzte svojej mysli „Teraz pokračuj! Rob všetko, čo chceš robiť. Ja budem svedkom a budem ťa pozorovať. „ Za okamih zistíte, že myseľ vôbec nepracuje a v tejto pauze vnímate realitu takú, aká je. Ale bude to iba na malú chvíľku, keď sa opäť objavia myšlienky, znovu povedzte svojej mysli rovnakú vetu.

ZMENA RYCHLOSTI:
Vždy keď sa niečomu venujete, ale chcete robiť niečo iné, (napr. meditujete a chcete robiť niečo iné) zastavte sa a 5 minút vydychujte tak zhlboka, ako ste schopní.. Potom dovoľte telu aby sa nadýchlo, vy sa nesnažte nadýchnuť vedome. Prežívajte pritom pocit, že sa zbavujete všetkého, čo bolo v mysli, v tele. Hneď ucítite zmenu.

SRDCE:
Opakujte toto cvičenie často počas dňa. Urobte 5 hlbokých nádychov a výdychov hneď za sebou. To vám pomôže presunúť sa z hlavy do srdca. Stanete sa vnímavejšími, budete si potom uvedomovať veľa vecí, ktorých si nie ste vedomí. Zlepší sa vám čuch, chuť, hmat, zrak a sluch. Všetko sa stane intenzívnejšie, všetky vaše zmysly sa zlepšia.

OM:
Vždy keď cítite, že je okolo vás príliš veľa nepokoja, alebo je vaša myseľ príliš rozrušená, stačí keď budete opakovať óm. Najmenej 20 minút ráno a večer, v tichosti si sadnite do pohodlnej pozície s očami napoly otvorenými a dívajte sa smerom dolu. Dýchajte pomaly, telo je nehybné. V duchu opakujte óm, veľmi rýchlo za sebou. Vnímajte ako vibruje po celom vašom tele Robte to najmenej 2 hodiny predtým než pôjdete spať, budete sa cítiť svieži, nepocítite únavu ani ospalosť. Behom cvičenia nastaný chvíle, keď sa nič nebude opakovať a všetko sa zastaví. Tieto chvíle budú najkrajšie. Ak sa začnú objavovať myšlienky, znovu začnite v duchu rýchlo opakovať óm.

ZMENTE SVOJU MYSEL:
Vždy keď chcete zmeniť model svojej mysle, z ktorého sa stal dlhotrvajúci zvyk, využite dýchanie. Všetky zvyky mysle sú spojené so spôsobom dýchania. Zmeňte spôsob dýchania a myseľ sa hneď zmení. Vydychujte zhlboka, zatiahnite brucho a keď sa zbavujete vzduchu predstavujte si, že sa zbavujete starého modelu. Potom sa 2 alebo 3 krát zhlboka nadýchnite. Budete sa cítiť svieži, starý zvyk nebude schopný získať späť svoje miesto.
Keď chcete niečo prijať, začnite s nádychom, ak sa chcete niečoho zbaviť, začnite s výdychom. Platí na všetky zvyky . Napr. ak fajčíte, alebo sa prejedáte, príde na vás naliehavá túžba si zapáliť, ale vy to nechcete, okamžite začnite zhlboka vydychovať a tejto naliehavej túžby sa zbavíte.

NAPNITE SA A UVOLNITE:
Predtým než pôjdete spať, sa postavte uprostred izby, presne do stredu a vaše telo čo najviac napnite, akoby ste mali explodovať. Robte to 2 minúty, potom sa na 2 minúty uvoľnite a stojte pritom vzpriamene. Opakujte 2 alebo 3 krát a potom choďte hneď spať.

TANCUJTE AKO STROM:
Postavte sa medzi stromy a staňte sa stromom, dovoľte vetru aby vás ovieval. Alebo sa postavte uprostred izby a predstavujte si seba ako strom. Tancujte ako strom, ktorý ovieva silný vietor a vaša energia bude schopná prúdiť.

MASAZ BRUCHA:
Ráno keď vyprázdnite črevá, vezmite suchý hrubý uterák a masírujte brucho. Zatiahnite ho do vnútra a dôkladne masírujte. Začnite v pravom rohu, chodte okolo pupku, ale nedotýkajte sa ho. Zatiahnite brucho dovnútra aby všetky črevá boli dôkladne premasírované. Robte vždy potom ako sa vyprázdnite, nanajvýš 2 alebo 3 krát za deň.

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s