Čínsky horoskop alebo Štyri piliere osudu

Článok, ktorý napísal pre Poradňu Yamabushitengu a pôvodne bol publikovaný 22.6.2008:

Štyri piliere osudu – tak nazývajú znamenia osobného čínskeho horoskopu tradičné zdroje. Pre nás sú to len zvieratá, ktorým dal niekto vlastnosti a podla roka narodenia sa musí napríklad 120 kilový príslušník špeciálnej policajnej jednotky zmieriť s tým, že je Zajac.

Brať na zreteľ len rok vášho narodenia je len jedným kúsočkom mozaiky, ktorou čínske horoskopy bezpochyby sú. Dostupná literatúra, internetové zdroje a naše chápanie sveta umožňujú každému, aby po krátkom štúdiu začal využívať znamenia Štyroch pilierov osudu pre svoj prospech.

Názov Štyri piliere osudu j odvodený od štyroch základných vstupných informácií, ktoré čínsky horoskop používa. Rok, mesiac, deň a hodina narodenia. Číňania nepíšu do riadkov, ale v stĺpcoch, takže aj na papieri horoskop vyzerá ako štyri stĺpy podopierajúce osud a život človeka. Prácou s tabuľkami a výpočtami sa k jednotlivým údajom priraďujú zvieratá a elementy, ktoré so sebou prinášajú. Základom horoskopu sú samozrejme zvieratá.

Na obrázku vidieť zvieratá a ich natívne elementy. Niektoré systémy nemajú žiadne zvieratá priradené k elementu ZEM, čo však nie je v súlade s čínskym chápaním priebehu roka, nakoľko obdobie zeme sa opakuje 4x do roka, počas zmeny ročného obdobia. Niekomu sa môže zdať, že celý čínsky horoskop je nezmyselný, lebo vlastnosti živých zvierat sú prezentované vo výklade horoskopu, ale vysvetlenie je jednoduché. Zvieratá sa v pôvodných astrologických metódach výpočtu nenachádzali, ale boli neskôr priradené k jednotlivým skupinám vlastností tak, aby korešpondovali s našim videním daného zvieraťa. Verný pes, magický drak, aktívny kôň…

Na obrázku je vidieť natívne elementy zvierat, ale aj ich princíp /Yin/Yang/, ktorý určuje mieru expresívnosti a formu prejavu prejavu natívneho elementu. Táto informácia je nazývaná “pozemská vetva” a je priamo odvodená od tradičného čínskeho kalendára. To znamená, že vo výklade horoskope máme dvanásť “pozemských vetví” – 12 znamení horoskopu. K tejto dvanástke sa nám pridáva desiatka – desať kombinácii piatich elementov s dvoma princípmi Yin a Yang. Týchto desať “nebeských kmeňov” bolo odvodených od tradičného čínskeho týždňa, ktorý mal 10 dní a na zjemnenie charakteristiky jednotlivých dní boli dni počítané aj v cykle 12 dní. Kombináciou 5 elementov a 12 zvierat dostávame 60 kombinácii, ktoré sú nemenné a opakujú sa stále dokola v cykle 60 rokov.

Podľa tohto cyklu sa stanoví znamenie a element pre rok narodenia. Rokom Hada je rok 1977, ktorého elementom je Oheň. Ďalším rokom Hada je aj rok 1989, ale elementom tohto roka je Zem. Mesiacom Hada je napríklad obdobie od 5. mája do 4. júna každý rok, ale jeho “nebesky kmeň” sa mení podľa roka narodenia. “Nebeský kmeň” dňa narodenia sa stanovuje podľa roku narodenia vzhľadom na pozíciu roka v cykle 60 rokov, alebo jednoduchšie tabuľkovo. Hodina narodenia je veľmi dôležitý údaj, ktorý podčiarkuje celkový výklad horoskopu a dodáva mu čistejšie kontúry. Hodinou Hada je čas od 9:00 do 11:00 dopoludnia. V Číne sa používal len dvanásť hodinový časový systém. Má to jasnú súvislosť s dvanástimi “pozemskými vetvami”, ktorých účinok sa prejavuje v dvoj hodinových cykloch počas jedného dňa a noci.

Osobne pri výpočte horoskopov používam anglickú literatúru a snažím sa používať knihy, ktoré sú prvými prekladmi pôvodných čínskych zdrojov. Pri výpočte čínskeho horoskopu používam aj doplnkové informácie z iných systémov. Na stanovenie dominantného elementu používam novšiu metódu, ktorú v 7. storočí n. l. zdokonalili astrológovia v Tibete. Každé zo zvierat v horoskope má priradené 4 energie, ktoré charakterizujú životnú silu, zdravie, finančný /mocenský/ osud a “Veterného koňa”, čo je miera šťastia v živote. Prvé tri určujú dominantnú energiu osoby.

2 thoughts on “Čínsky horoskop alebo Štyri piliere osudu

  1. …a podla roka narodenia sa musí napríklad 120 kilový príslušník špeciálnej policajnej jednotky zmieriť s tým, že je Zajac. 😀 😀 😀 – toto nemá chybu 😀 😀 😀

    Páči sa mi

    • 😛 Hlavne sa musí zmieriť s tým, že zrejme dlho už členom špeciálnej jednotky nebude – teda, pokiaľ účelom špeciálnej jednotky nie je vytláčať čo najviac vody z bazénov! 😉

      Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s