Šamanskí sprievodcovia: Ocelot

Ocelot stelesňuje prispôsobivosť, stiahnutie sa do ústrania a regeneráciu, spojenie s fyzickým a spirituálnym svetom, spojenie s neviditeľným, jasnú víziu a schopnosť byť na dvoch miestach súčasne.

O tohto šamanského sprievodcu som sa začala zaujímať vďaka Terrafine, ktorá ho videla u seba na parapete. Pretože ocelot je také menej populárne šamanské zvieratko, v knižke som ho nenašla, ale zato na webe toho bolo dosť:

Ocelot je stredne veľká mačkovitá šelma so žltkavým kožúškom posiatym tmavohnedými nepravidelnými škvrnami a pruhmi. Patrí k leopardovitým mačkám. Jeho farba sa mení podľa prostredia, v ktorom žije – v suchých stepných oblastiach je jeho základná farba skôr žltá kým v lesnatých oblastiach je skôr hnedá. Ocelot býva dlhý do štyroch stôp a váži asi dvakrát toľko ako mačka domáca.

Ocelot bol kedysi rozšírený na juhu Severnej Ameriky, v Strednej Amerike a veľkej časti Južnej Ameriky. Dnes už zo Severnej Ameriky takmer vymizol a stiahol sa do zalesnených oblastí Strednej a Južnej Ameriky, ale aj tam mu kvôli kožúšku hrozí vyhubenie.

Ocelot sa cíti rovnako dobre hore na stromoch i vo vode. Môže nám ukázať, ako sa prispôsobiť hocijakému prostrediu, v akom sa nachádzame, a pozrieť sa na našu situáciu “zhora”.

Takisto nám ukáže, ako sa regenerovať pomocou samoty a tichej meditácie.

Pretože žije rovnako na súši i vo vode, má spojenie tak so spirituálnym, ako aj s fyzickým svetom a má schopnosť byť na dvoch miestach súčasne.

Pri meditácii nás ocelot vezme do sveta spirituálnych sprievodcov.

Ocelota voláme, keď chceme odhaliť utajované motívy alebo city inej osoby, kde potrebujeme udržať dôvernosť alebo keď nám blízka osoba niečo zatajuje a potrebujeme zistiť, čo to je.

Súčasť cyklu o šamanských sprievodcoch

5 thoughts on “Šamanskí sprievodcovia: Ocelot

 1. Dakujem Helar – presne mi to sedi na aktualne situacie a lekcie. Tyzden po zazitku s ocelotom mi nadranom prisla – hus! Pred spanim som pocula zvonku zvlastny hukot. Pozrela som vonku, ale decka sa normalne hrali, dospelaci vencili psov, nikto sa neobzeral po povode toho zvuku. Ked ten zvuk za chvilu zaznel zase, opat som pozerala vonku, ale mala som pocit, ze to pocujem len ja…V skorych rannych hodinach ta hus prisla do kuchyne. Neviem vysvetlit, ako je mozne, ze hus sa chapavo usmievala, ale presne tak sa tvarila. Zobacikom nadvihla cosi na zemi, povedala by som, ze linoleum a dam bolo cosi … potom sa teda chapavo usmiala a zmizla. Podla webky, kam chodim hladat ja by hus mala pomahat s tymito temami: pohyb vlastnou cestou duse, porozumenie sily komunity, pomahanie inym v obdobiach ich choroby a stastie. Ak by sa ti podarilo este cosi najst o husi, budem povdacna ak si najdes cas spracovat dalsie zvieratko 🙂

  Páči sa mi

  • Húsku mám, húsku spracujem, len to potrvá nejaký ten deň. 🙂 V každom prípade blesková nápoveď: u Indiánov symbolizuje obnovu, hus v sne signalizuje pomoc “zhora” a spája sa s tarotovou kartou Voz. 🙂

   Páči sa mi

  • Eee… a k tomu linoleu (neporiadne čítam) – ako keby si mala niečo pre seba ukryté v Matke Zemi. Ak sa dá, skús chodiť bosky po tráve, možno sa niečo pohne. Alebo si prever, či máš otvorené Bublajúce žriedlá, možno niečo chce z organizmu von do Matky Zeme. 🙂

   Páči sa mi

   • Velka vdaka! A zase neostava, len so vsetkym suhlasit 🙂 Dnes sa mi zase odkryla poriadna hromada veciciek na spracovanie, tak aj idem hned na to….

    Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s