Tanzanit – kameň mágov a workoholikov

AJ: tanzanite, NJ: Tanzanit

Tanzanit je fialovkastomodrá odroda zoisitu drahokamovej kvality a obsahuje chróm a spontium. Je to pomerne vzácny kameň, pretože má len jediné nálezisko v Tanzánii (Afrika) v pohohrí Merelani. Známy je od roku 1967 a názov dostal podľa svojho náleziska.

Tanzanit môže mať rôzne odtiene modrofialovej od levanduľovej cez indigovú až po fialovú, pozdĺž kryštálovej osi býva farba intenzívnejšia. Sú však známe aj číre (bezfarebné) tanzanity. Výrazná tmavomodrá farba sa väčšinou získava zohriatím na 600 stupňov.

Chemický vzorec: Ca2Al3(SiO4)3(OH), index lomu: 1.68 – 1.72, tvrdosť podľa Mohsa: 6.5-7, kryštálový systém: ortokombický. Pleiochroický kryštál (viditeľné ako tri rôzne odtiene v tom istom kameni: tmavomodrý, žltozelený a fialový odtieň; kamene nižšej kvality bývajú niekedy hnedasté).

Mystické vlastnosti: Tanzanit je „kameň mágie“ a niekedy aj „kameň workoholikov“. To prvé označenie nadobudol vďaka tomu, že zvyšuje spirituálne vedomie a porozumenie. Dosahuje to tak, že integruje srdcovú a korunnú čakru s hrdelnou a s Tretím okom, čím rozširuje naše vizionárstvo, zlepšuje schopnosť meditovať a znásobuje našu kontrolu nad vlastným životom. Ja som všetko toto nevedela, len som jedného dňa pocítila túžbu dať si ho na hrdlo. Ešte v ten deň sa mi podarilo „nadviazať spojenie“, o ktoré som sa dlhé mesiace bezútešne snažila – pomocou kyvadla som odrazu začala prijímať zmysluplné správy (dovtedy to boli len písmená bez zmyslu). Až potom som si šla niečo o ňom načítať, a ajhľa – tu to bolo! Prekvapilo ma len, že efekt bol okamžitý… Odvtedy na tanzanit nedám dopustiť!

Jeden zo zdrojov to povedal nasledovne: „prináša používateľovi Božie odhalenia“.

To druhé označenie, „kameň workoholikov“, nadobudol preto, lebo nám pomáha zvoľniť a brať veci menej vážne. Rozptyľuje a transmutuje negativitu, čo znova môžem potvrdiť – odkedy ho nosím, mám menej emocionálnych výkyvov a prestala som si spústu nepríjemných vecí až tak pripúšťať. Vďaka tejto vlastnosti nám dopomáha k úspechu vo všetkých oblastiach života. Zbavuje nás stresu, podporuje sebaovládanie, uvážlivosť a harmóniu, čím otvára naše srdce pre potrebné zmeny.

Zdroje uvádzajú, že je to vďaka tomu, že dosahuje dokonalú symetriu medzi osobnou mocou a osobným rastom. Spája v sebe všetky aspekty komunikácie a psychických schopností a pomáha nám začať vnímať jemnohmotný svet, hlavne jeho energetické prepojenia. Navyše nám poskytuje bezpečnosť a ochranu pri všetkých psychických aktivitách, pretože otvára kanál, ktorým sa tieto energie dostávajú do našej aury.

Pri umiestnení na Treťom oku otvára nielen Tretie oko, ale aj korunnú čakru a zlepšuje našu schopnosť jasnozrivosti a zhmotňovania predstáv do reálneho sveta, pretože integruje éterické priania a fyzickú realitu.

Zlepšuje nielen náš mentálny zrak a sluch, ale aj ich fyzické orgány.

Spája nás s éterickým svetom a vytvára v nás pocit spolupatričnosti k tomuto svetu, podpory a prepojenia.

Viaže sa s hrdelnou čakrou, Tretím okom a korunnou čakrou, ktoré stimuluje. V ktoromsi zdroji som našla aj priradenie ku koreňovej čakre, ale k tomu došlo pravdepodobne tým, že ide o druh zoisitu, hoci ten pocit bezpečnosti a ochrany, ktorý som hore spomínala, by tiež ukazoval týmto smerom.

Jeho elementom je Zem. Zo znamení sa priraďuje Strelcovi, Blížencom a Váham. Numerologicky vibruje s číslom 2. Rodný kameň pre december.

Liečiace vlastnosti: Tanzanit sa používa na liečenie problémov s krivou chrbticou alebo vyskočenými platničkami.

Vďaka upokojujúcemu pôsobeniu je vhodný i pre stresom zapríčinené nemoci ako depresia, vysoký krvný tlak a problémy so srdcom.

Zdroje uvádzajú ešte aj liečenie sleziny, pankreasu a pľúc a blahodarný účinok na pokožku a vlasy. Melody navyše uvádza aj artritídu, dezorientáciu, dyslexiu.

Vhodný v reflexnej terapii.

Pre liečivé meditácie sa odporúča používať číry tanzanit.

Upozornenia:

 • Niekedy si tanzanit možno pomýliť s iolitom, modrou odrodou cordieritu, ktorá je tiež pleiochroická, ale obvykle menej výrazne modrá ako tanzanit.

Vybrané linky:

 

Doplnkové infošky:
Reklamy

16 thoughts on “Tanzanit – kameň mágov a workoholikov

 1. Ahojte!
  Dnes mi prišiel tanzanitový náhrdelník zo sekaných úlomkov- úplná nádhera, krásna sýta farba. Odporúčam vám všetkým, ktorí by ste si ho radi kúpili na tejto českej stránke:
  http://www.bizuterie-shop.cz/detail/nahrdelnik-tanzanit/

  Je relatívne! finančne únosný, pekný, zásielky na Slovensko posielajú na dobierku za 135KČ + poplatok za prevod penazí. Okrem toho ma prekvapilo, ako expresne a spoľahlivo mi zásielku vybavili. V ut. alebo v str. som to objednala, vo štvrtok mi došiel mail, že zásielku už odoslali na moju adresu a mám ju očakávať najneskôr do 2 pracovných dní (čo som brala s rezervou 😀 ), mailom polali dopredu aj faktúru. No a dnes na obed mi to poštárka doručila, čo som fakt nečakala. Mimo toho strašne eseticky , vkusne a zlatučko zabalené akoby to bol darček, nie len tak goralkové šnúry hodené v nejakom sáčku 🙂 .
  Neviem aký býva tento obchod bežne, ale ja som s nimi a s touto (prvou) zásielkou od nich velmi spokojná. Majú tam aj iné kamienkové vecičky.
  Paa

  Like

 2. Mona,

  z vlastnej skúsenosti (preto to tak dlho trvalo): nosím teraz už asi mesiac tanzanit (menší) s vltavínom (veľký). Za ten čas som spozorovala:

  * zvýšená citlivosť na energie (cítim nielen prítomnosť cudzej energie, ale aj jej kvalitu)

  * zlepšený channeling – rýchlejší a s prenosom aj mimoslovných informácií (napr. dnes, kým mi cez kyvadlo písal jeden z anjelov, ktorý je momentálne v ľudskom tele, napadlo ma, že pije kávu – a keď som sa ho to spýtala, tak sa čudoval “odkiaľ to vieš?”)

  * zvýšenie hladiny mojej osobnej energie – to asi vďaka tomu, že vltavín je poriadny “cvalík”; neviem, akú úlohu pri tom hrá tanzanit, ale asi nijakú. Ovšem súčasne sa mi skľudnilo srdce, akoby kontrolu prebral mozog – a to by už mohol byť tanzanit…

  Oba nosím ako prstene na susediacich prstoch.

  A ešte P.S.: Začala som celkom obstojne hvízdať… Kým som nosila len tanzanit, tak sa to hvízdanie zlepšovalo slimačím tempom. Len čo som pridala vltavín, nastali fofry… Neviem, či to súvisí, ale to je moje pozorovanie. 😛

  Mimochodom, hoci som to už asi niekde písala, pýtala som sa anjelov na kamene a dozvedela som sa, že vltavín je dobrý, pretože pri channelingu chráni pred negatívnymi energiami. Zrejme tým, že zvyšuje našu vlastnú vibráciu na úroveň, kde sa do nás už nemôže “zaháčknuť” žiadny negatívny ksicht…

  Like

 3. Super, Helar,
  vdaka za pozorovanie a podrobný popis.
  Tanzanit je moja “druhá koža” 😀 . Ozaj “núti” človeka byť sám sebou a reagovať hlavou-to aj u mna. Ked ho nosím, dá sa rozlíšiť, čo je z mojho vnútra a čo sú cudze vplyvy. Možno má niečo aj so synchronicitou, lebo ked ho mám na sebe, ludia, s ktorými prichádzam do kontaktu “menia” svoje správanie ku mne na také, ktoré ma obmedzuje v sebavyjadrení a spôsobe života- paradoxne- práve otázka moci a manipulácie bola v mojich predchádzajúcich inkarnáciách tvrdo skúšaná a v tomto živote mám byť free 😀 a rozvíjať 5. čakru- na čo ma v poslednom období upozornuje už aj telo (hrdlo). Tanzanit asi fakt umožnuje vidieť jasne to, čo je staré a čo už sa v aktuálnom živote v človeku “nenosí” a dáva odvahu a dostatočný odstup na to vyjadriť, čo som videla a že s tým končím…pravdupovediac, okoliu sa to nepáči (často aj milovanému okoliu)- vidím tak staré karmické väzby, aj to na čom boli založené. TRochu toto celé zmiernuje akvamarín- ked ho spolu s tanzan. nosím, akoby som odrazu pre minulosť a minulé vazby bola “neviditelná” : síce vidím, ale nemusím bojovať…Všetko je tak, ako má byť-aj minulosť je už minulosťou -a predo mnou je nekonečný priestor slobody, v ktorom si volne poletujem (netreba ani trávu 😀 ) .

  Like

 4. dobrý deň, čo myslíte tým, že ste začali celkom obstojne hvízdať? Lebo ja som spozorovala, že keď mám dlhšie nejaký kameň na sebe riadne mi píska v ušiach. Najmä teda pri celestíne sa mi to robí a aj keď nosím dlhší čas náhrdelník z krištálu.

  Like

 5. Katka, tiež sa mi to stávalo- z indigového zafíru a lapisu lazuli. možno je to tinnitus, možno vyvolaný náporom energie z kamienkov, ktorá sa ťahá hore do hlavy a ak je tam “užší kanál”, je to pre vrchné čakry príliš silný nápor. Neviem, ako si to inak vysvetliť…

  Like

 6. Jozef, ahoj!
  Určite to nebude naškodu, skôr naopak. Neviem, ale obsdidián možno rozvíri stojaté alebo skryté vody v ludskom vnútri a obráti ho naruby a tanzanit možno bude na to reagovať cez rozum a vela vecí by sa tak mohlo objasniť.
  Ak časom niečo na sebe zaregistruješ, môžes sem napísať svoje skúsenosti, bolo by to super.
  Pekné sviatky!

  Like

 7. Dobrý deň,

  skúsila som odstrániť všetky kamene z mieta kde spávam. Máme tam obrovské ruženíny, ametystové drúzy, sodalit,machové acháty a magnetit. No a samozrejme celestíny. Dala som všetko preč – a nemohli sme zaspať. Tak som postupne miestnosť začala zanášať kamienkami. Spíme znovu dobre, a to pískanie sa mi prejavuje, keď dlhšie komunikujem s celestínom. Hmm. zatiaľ toľko. Neviete niekto ako vypadá petalit a či môže mať prípadne jemne ružovú farbu? Ďakujem všetkým a želám príjemný Silvester.

  Like

 8. Ahojte, na stránke http://www.nefertitis.cz , kde sa dá tanzanit aj objednať, sa o nom uvádzajú ešte takéto infošky:

  ” Tanzanit je kámen s vysokými vibracemi. Umožňuje přecházet do stavu změněného vědomí a hluboké meditace. Zajišťuje spojení s andělskou říší, duchovními průvodci a nejvyššími Mistry. Čerpá informace ze záznamů akaši a umožňje vnitřní i vnějším putování. Aktivuje spojení základní a vyšší korunní čakry. Umožňuje zpracování informací přijatých z vyšších úrovní. V kombinaci s Iolitem či Danburitem léčí minulé životy, ostraňuje staré stereotypy karmické nerovnováhy a vytvoří v duši prostor, do nějž lze vložit nové způsoby jednání.

  Léčebné využití: stimuluje činnost krční čakry, léčí hlavu, krk a hruď. Výborně působí v kombinaci s Akvamarínem a Vltavínem. ”

  Paa 🙂

  Like

 9. Ahoj 🙂 vcera jsem si koupila naramek z tanzanitu, do vcerejska jsem ho vubec neznala a objevila jsem ho v obchode, kde pravidelne chodim. Dostali ho tam nove a okamzite jsem si ho vsimla. Tak me zaujal, ze jsem se rozhodla ze ho musim mit, Zatim s nim nemam zadne zkusenosti.
  Cindy

  Like

 10. Ahoj Helar,

  Momentalne mam privesok zo zlata (zlaty kriz), a plus mam na nom zavesene kamene: ruzenin a tygrie oko, rad by som vedel, co sposobuje tato kombinacia a v buducnosti by som ho chcel rozsirit aj o akvamarin, a nejaky kamen na tretie oko asi tanzanit, ak by som mal vsetky 4 kamene ake by boli vyhody, nevyhody?
  Dakujem vopred za odpoved,
  Igor

  Like

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.