Pokladáme liečivé kamene

Pri pokladaní kameňov sa telo klienta (alebo naše vlastné) pohodlne uloží na podložku a okolo neho alebo naň sa kladú kamene podľa špecifických pravidiel. Jednoduchý spôsob, ako určiť, kam sa pokladajú liečivé kamene, umožňuje farebný systém čakier:

 • koreňová čakra: nohy až po slabiny; farba kameňov: čierna, hnedá a tmavočervená
 • sakrálna čakra: oblasť panvy; farba: červená a oranžová
 • pupočná čakra: oblasť pupka a solárny plexus; farby: okolo pupka žltá, na solárnom plexe žltozelená a ružovooranžová
 • srdcová čakra: oblasť srdca; farba: ružová, zelená
 • hrdelná čakra: hrdlo a krk; farba: svetlomodrá a modrozelená
 • Tretie oko: čelo; farba: tmavomodrá, fialová/purpurová
 • korunná čakra: vrchol hlavy; farba: biela, priesvitná bezfarebná a niekedy fialová/purpurová.

Pri tradičnom vyrovnávaní energií čakier pokladáme jeden alebo viac kameňov na každú čakru, pričom farba kameňa zodpovedá farbe danej čakry. Výnimku tvorí číry quartz (horský krištáľ), ktorý možno pokladať na každú čakru.

Ťažkosti vznikajú až vtedy, keď chceme použiť kameň, ktorý do tohto systému nezapadá. Do tejto kategórie patria napríklad kamene ako opál, adulár, labradorit, Picassov jaspis. Iné kamene zas vyzerajú, akoby boli vhodné pre viacero čakier – napríklad Tigrie oko a Tigrie železo. Iné zas na prvý pohľad vyzerajú, že patria k istej čakre, ale pri bližšom skúmaní zistíme, že majú vlastnosti iné, ako tomu napovedá ich farba. Poďme sa pozrieť na všetky tieto neštandardné kamene:

Opál pomáha pri zaseknutých emóciáchopaly-vselijake.jpg

Základnou farbou opálu je mliečna biela, ale kameň môže obsahovať celú dúhu iných farieb: červenú, oranžovú, zelenú, modrú či fialovú. Ak ho chceme pokladať na to správne miesto na tele, musíme sa odpútať od jeho farby a pozrieť na jeho funkciu.

Opál slúži ako zrkadlo a zosilňovač pre naše pocity. To nie je veľmi príjemné, ak sme rozrušení, a preto je niekedy múdrejšie nepracovať s opálom alebo nemať ho na sebe, ak sa tak cítime. Opál je však veľmi užitočný, keď sme zaviazli v našich pocitoch – keď sa nevieme zbaviť zlosti alebo krivdy, ktorá nás vnútorne rozožiera, alebo bojujeme s pocitmi, ktoré sa sústavne vracajú.

Do takejto začarovanej slučky sa dostávame obvykle vtedy, keď nejakému pocitu vzdorujeme. Akoby sme vnútorne hovorili: “nemám sa tak cítiť, ale cítim sa tak.” A potom sa za to neznášame alebo hanbíme. Narastá v nás vnútorný tlak a stres.

V týchto situáciách opál pomáha uvoľniť emocionálny stres; niekedy si pritom výdatne poplačeme a slzy zlomia vnútorné napätie a odplavia nadbytočné emócie.

Preto je rozumné pokladať ho v takýchto prípadoch na srdce alebo na solárny plexus. Je vhodné kombinovať ho s odrodami quartzu ako aventurín alebo ruženín, ktoré trochu zmiernia jeho intenzitu. Alebo ho kombinujeme s chryzokolom pre pocit zmierenia a akceptácie.

Adulár (“mesačný kameň”) pomáha vytvoriť emocionálnu rovnováhuadular-duhovy.jpg

Ako opál má aj adulár množstvo farebných odtieňov – od sivej mliečnej cez dúhovú, nebeskú modrú, výraznú tmavomodrú až po broskyňovú až hnedastú. Má však presne opačný účinok ako opál. Nepreháňa a nezdôrazňuje pocity, ale ich zmierňuje a ukľudňuje.

Pretože pocity sa ukladajú v solárnom plexe, pokladáme adulár buď na solárny plexus alebo na srdce. Nie sú to však jediné miesta, na ktoré adulár pokladáme!

Keď sa nerovnováhy začínajú prejavovať v pocitoch, sú už dosť rozvinuté. Pokiaľ sme zruční v počúvaní jemných vibrácií svojho tela, vieme nerovnováhy odhaliť ešte skôr. A preto možno adulár pokladať na hociktorú čakru, ktorá prejavuje nerovnováhu. Pretože emócie a tok energie sa viažu aj na oblasť panvy, je panva jedným z takýchto miest. Navyše ženy hovoria, že pokladanie aduláru na oblasť panvy pomáha zmeniť predmenštruačné problémy.

Labradorit – psychický záblesk

labradorit.jpgKým adulár (najmä dúhový a belasý) má veľmi jemnú žiaru, labradorit (niekedy aj “spektrolit”) je temný a rozžiarený zábleskmi jasnej žltej, modrej alebo najčastejšie zelenkavej farby. Tmavé základné zafarbenie by ho umiestňovalo skôr niekam ku koreňovej čakre ako uzemňujúci kameň, ale farebné záblesky ho od ostatných takýchto kameňov odlišujú. Pripomínajú záblesky intuície prerážajúcej temné oblaky zmätku. A to je aj úloha labradoritu: pomáha nám rozumne nasadzovať naše ezoterické psychické schopnosti (jasnovidectvo, predvídanie budúcnosti a pod.). V podstate každý z nás ich má vrodené, len nie každý z nás ich vie vedome využívať. Niektorí ľudia o nich vedia, iní sa ich boja, ďalší ich odmietajú. Labradorit pomáha na všetkých týchto štádiách sebauvedomenia. Pomáha predovšetkým pri strachu z nesprávneho použitia psychických schopností alebo z dôsledkov, ktoré tieto schopnosti prinesú.

Kameň pre psychické schopnosti patrí na Tretie oko. Položte ho tam a predstavujte si, ako jeho farebné záblesky sú pevne zakorenené v ľudskom bytí a ako vaše vlastné psychické schopnosti sú súčasťou vášho ľudského bytia a dokážu obohatiť váš svet i svet ostatných ľudí.

Do labradoritu sa dá aj pozerať a postupne stopovať energiu farebného záblesku a nechať svojej predstavivosti voľný priebeh.

Výborný je aj pri snívaní, kde otvára novú obzory pre pochopenie. Často vás upozorní na veci, ktoré si nevšímate v bdelom stave.

Picassov jaspis – zmysel vo vzorke jaspis-picasso.jpg

Tento kameň je nepriesvitný, tmavý, s rôznymi odtieňmi ryšavej, krémovej, hnedej, sivej a čiernej. Je to jeden z najkrajších vzorovaných kameňov. A práve jeho vzor poskytuje kľúč k jeho použitiu. Napríklad sa hovorí, že k sebe priťahuje spriaznené duše, ktoré spája trvalám lojálnym priateľstvom a že pomáha obnoviť priateľstvo, ktoré sa stratilo alebo vyprchalo.

Picassov jaspis nám pripomína, že naše rozhodnutia o tom, s kým sa spriatelíme alebo nie, pripomínajú lesné cestičky. Ktoroukoľvek sa pustíme, neskôr to bude mať dopad na našu budúcnosť. Takisto niekedy strácame kontakt s ľuďmi, lebo sa pustíme po iných chodníčkoch. A pretínajúce sa línie tohto kameňa pripomínajú dôležitosť našich rozhodnutí. Ak ho umiestnime na oblasť srdca, vibračne tým toto vedomie posilníme.

Picassov jaspis je rovnako užitočný, keď ho nepokladáme na čakry, ale doňho hľadíme. Podporuje kreativitu a jej premenu na hmatateľné výsledky. Keď máme kreatívnu blokádu, pomôže nám odvrátiť myšlienky od blokády a pohľadom sledovať vzorku Picassovho jaspisu.

Ak meditujete, lebo chcete dosiahnuť transformáciu, použite tento kameň ako bod, na ktorý koncentrujete svoj pohľad. Sledujte vzorku a nechajte kameň, nech vás niečo naučí.

Tigrie oko uzemňuje a dodáva trpezlivosťtigrie-oko.jpg

Tento kameň má silnú meňavosť – teda rôzne uhly dopadu svetla vytvárajú rôzne efekty. Zlatisté pruhy, symbolizujúce zhmotnenie, sa odrážajú od temného pozadia, symbolizujúceho uzemnenie a energiu Zeme. Preto nám Tigrie oko pomáha pretransformovať naše myšlienky a predstavy do fyzickej reality.

Pokladá sa buď na koreňovú alebo na pupočnú čakru podľa toho, kde sa práve v procese zhmotnenia nachádzate. Ak máte veľa nápadov, ale nemáte dostatok energie alebo koncentrácie na ich realizáciu, pokladajte Tigrie oko k chodidlám alebo na koreňovú čakru a meditujte a vizualizujte, ako vás kameň zemní a ako vaša energia zapúšťa korene.

Ak naopak máte pocit, že vaše nápady stoja pevne na zemi, ale chýba vám iskra k aktivite, pokladajte kameň na oblasť pupka. To pomôže hlavne vtedy, ak vám chýba sebaistota realizovať svoje nápady. Tigrie oko vám dodá sebadôveru a pomôže vám rozpoznať vnútorné zdroje, o ktoré sa môžete oprieť.

Tigrie železo – tri kamene v jednomtigrie-zelezo-gula.jpg

Tigrie železo kombinuje vlastnosti troch dôležitých uzemňujúcich kameňov – hematitu, červeného jaspisu a Tigrieho oka.

Vlastnosti Tigrieho oka som popísala vyššie. Hematit, kameň pre koreňovú čakru, je vychýrený svojou emocionálnou ochranou. Pomáha nám absorbovať negatívne emócie iných ľudí. Prehlbovaním prepojenia medzi duchom a telom nás ukotvuje v našom pocite sebahodnoty a zmyslu života.

Červený jaspis je kameň sakrálnej čakry. Tiež sa viaže na emócie, ale na rozdiel od kryštálov ako rubín, ktoré môžu vyvolať aj prelietavé city a vášne, je vplyv červeného jaspisu oveľa pokojnejší. Niektorí americkí Indiáni ho považujú za krv Matky Zeme. Červený jaspis nás ukotvuje v hlbokej, stabilnej zemskej energii.

Kombinácia emocionálnej jasnosti hematitu, stability červeného jaspisu a zosilnenia kreativity a sebavedomia Tigrieho oka robia z Tigrieho železa veľmi želateľný kameň do každej zbierky. (A okrem toho je Tigrie železo skutočne krásne na nosenie 😛 .)

Tigrie železo sa pokladá na oblasť koreňovej, sakrálnej alebo pupočnej čakry. Aby ste si vybrali to správne miesto, pozrite sa na svoj kameň a určite, ktorá z jeho troch súčastí prevláda, a pokladajte ho podľa nej.

Ak sa neviete rozhodnúť, mám malú radu: hematit, červený jaspis a Tigrie oko sú všetko uzemňujúce kamene, preto ich je dobré pokladať na koreňovú čakru, alebo ak ležíte, aj pod chodidlá nôh. Je to “rýchla náplasť” na stavy, keď ste rozrušení, nekoncentrovaní, neschopní myslieť.

Ak ste veľmi rozrušení a nemáte možnosť ľahnúť si a položiť si kameň na telo, vezmite ho do ruky (receptívnej) a sústreďte sa dve-tri minúty na svoje dýchanie.

Machový achát vnáša do života dostatok a rovnováhuachat-machovy.jpg

Machový achát je značne nedocenený kameň. Je mliečne biely s tmavozelenými “machovými” vzorkami a vyžaruje miernu, podpornú energiu.

Pre svoj výzor sa často sprája s prírodou, prírodnými silami a je vhodný pre ľudí, ktorí pracujú s rastlinami a stromami, alebo s nimi chcú komunikovať. Niekedy ho dávam k rastlinám do kvetináča, pretože vraj pomáha ich rastu. A pretože funguje pre rastliny, hovorí sa o ňom, že rovnaký blahobyt dokáže priniesť i do života človeka.

Pre zelené inklúzie by bolo logické pokladať ho na srdcovú čakru – a to je jedno z jeho tradičných umiestnení. Jeho pokojná energia zmierňuje naše rozbúrené city. Ak pokladaním ruženínu zmierňujeme emocionálnu bolesť, machový achát by sme mali pokladať vedľa neho, aby obnovil rovnováhu v srdcovej čakre.

Tento kameň sa však dá rovnako dobre pokladať aj na Tretie oko – vyrovnáva tam napätie medzi pravou a ľavou polovičkou mozgu (čiže medzi logikou a intuíciou, medzi detailom a veľkým obrazom). Príliš metodickým ľuďom dopomôže k troške rozletu a chaotickým kreatívcom zas položí nohy trochu na zem a umožní im vidieť aj praktickú stránku veci.

Vltavín zbavuje zabehaných zvykovmoldavit1.jpg

V zahraničí “moldavit” – ale toto označenie som už videla často aj u nás. Ide o ten istý kameň – zvyšok meteoru, ktorý kedysi dopadol do údolia Vltavy. Považuje sa za mimozemský kameň. Je fľaškovozelený, polopriesvitný a pomáha nám cítiť sa dobre na Zemi, ale nezabúdať ani na to, že naša Zem je len maličká časť väčšieho systému.

Podľa zelenej farby by sme ho automaticky pokladali na srdcovú čakru, kde pomáha zbaviť sa starých emocionálnych návykov. Ale nie vždy je jeho energia jemná a nenásilná; preto, ak ho pokladáme na srdcovú čakru, mali by sme ho kombinovať napríklad s machovým achátom alebo aventurínom.

Keď pokladáme vltavín na Tretie oko, pomáha nám zbaviť sa fixných myšlienok alebo opustiť zabehané spôsoby myslenia. Znova by sme ho mali kombinovať s nejakým zjemňujúcim kameňom ako machový achát alebo sodalit, ktorý tiež vyvažuje obe polovičky mozgu.

Ale vltavím nie je len o zbavovaní sa zabehaného. Keď ho pokladáme na srdce, učí nás vážiť si fyzickú existenciu (dobré pri liečení drogových závislostí). Pri pokladaní na Tretie oko nám pomáha vytvoriť si spojenie so zvyškom vesmíru.

Ak chceme vltavím použiť pri meditácii, je dobré kombinovať ho s uzemňujúcimi kameňmi ako čierny turmalín, hematit, Tigrie oko, záhneda alebo červený jaspis.

Chryzokol prináša mierchryzokol1.jpg

Chryzokol patrí k najjemnejšie pôsobiacim kameňom. Jeho liečivá energia je odvodená z jeho belasozelenej farby a je podporná a zahladzujúca. Podobne ako iné modrozelené kamene je primárne kameňom hrdelnej čakry, ale možno ho použiť i na srdcovej alebo pupočnej čakre.

Na solárnom plexe zmierňuje obavy, neistotu, vinu a iné labilné pocity. Pri gridovaní (= obkladaní tela kameňmi) sa často kombinuje s rodochrozitom, ktorý pomáha relaxovať bránicu a prehlbuje tým dýchanie; nato chryzokol uvoľní emócie.

Pri pokladaní na srdcovú čakru funguje podobne ako ruženín, možno trošku jemnejšie.

Pri pokladaní na hrdelnú čakru stimuluje tvorivosť, zmierňuje obavu z neprijatia a tým odsraňuje bariéry v zhmotňovaní tvorivých nápadov.

18 thoughts on “Pokladáme liečivé kamene

 1. ahoj,
  volakedy som si kupila bud chryzokol, alebo rodochrozyt, (tak nejak), uz si presne nepamatam. Bol to do modra (a cierna) sfarbeny kamen, pomerne velky. Avsak, po istej dobe sa mi uplne rozpadol na kusky. Cim to moze byt?
  je pravda, ze som ho cistila v slanej vode, ci nahodou to nezapricinilo jeho rozpad? Ivus

  Páči sa mi

 2. Ivuška,

  ten kameň bol chryzokol (rodochrozit je ružový). Chryzokoly sú veľmi mäkké a krehké kamene a napríklad sa veľmi neodporúčajú na šperky, ale na druhej strane sú krásne a ukľudňujúce a tak sa do šperkov aj tak dávajú… To, že sa kameň rozpadol, môže byť dané vysušením, a to môže byť dané kúpeľmi v slanej vode. Napríklad isté druhy tyrkysu sa tiež v slanej vode rozpadnú.

  Skúste si kúsky pozbierať a dať do vrecúška a nosiť vo vrecúšku. Ich vibrácia sa nemení, aj keď sa rozpadli.

  Páči sa mi

 3. Ahojky!
  V internetovom obchode Koralky.sk som si kúpila koralky:) tigrie oko hnedej farby- valčeky. Kamaratka, ktorá sa o mineraly zaujima mi povedala, že sú syntetické. Neviete mi povedať, či mam naozaj prirodné pravé tigrie oko alebo len synteticku nahradu? Ved v ponuke obchodu bolo uvedene, že “prírodný kameň”-Ako mám rozoznať pravé prírodné kamene od tých umelo vyrobených? Teraz neviem, či aj ine kamienkove šperky, ktoré mám, nie sú tým pádom len umelé-vyrobené z iného kameňa. Ďakujem. Krásny den!

  Páči sa mi

 4. Moni,

  ak sú korálky prevŕtané a majú vnútri inú farbu než zvonka, ide o farbené kamene. Ale nepočula som, že by sa Tigrie oko napodobovalo – na to je to dosť bežný kameň. Problém môže byť v tom, že na omak sa cíti ako umelá hmota, ale to už je jeho vlastnosť.

  Najskôr zistíte, čo máte, ak sa pozriete do korálkovej dierky. Mala by mať pod dopadom svetla vláknitú štruktúru, pretože také Tigrie oko býva.

  Ďalší test je dať si niekoľko korálkov do dlane prijímacej ruky a sústrediť sa na ne. Ak z nich začne stúpať energia do ramena, je to prírodný kameň – umelé kamene toto nerobia, lebo nemajú energiu, ktorá by sa potrebovala vyvažovať s našou ľudskou.

  Páči sa mi

 5. Dakujem pekne, Helar. Asi sú pravé-majú vláknitú štruktúru a vo vrte sú hnedé. A naozaj podla hmatu su ako umela hmota 😀 Asi kamosku a potom aj mna pomylil ten dokonalý povrch , lebo hadam skoro kazdy prirodny kamienok je “nedokonaly” 🙂

  Páči sa mi

 6. ahojte.
  Mám taký jeden problém. Učiteľ telocviku je na mne očividne zasadnutý, stále na mňa útočí a hladá na mne chyby. Prosím doporučte mi niekto nejaký kameň, ktorý by ma ochránil pred zlými vplyvmi iných ludí. Alebo neviem ako mám pomenovať tento môj problém. Ďakujem za radu

  je to naozaj hrozné

  Páči sa mi

 7. Y.S.L dobra ochrana pred negativnymi vplyvmi, ktore na nas posobia, su bastnäsit, labradorit, lapis lazuli a mne pomaha aj obsidian. je ich este strasne vela, ale staci aby si mal aspon jeden

  Páči sa mi

 8. A Helar, ešte mám jeden problémik..
  Mam prenádherný chryzokol.. je výnimočnej kvality pravdepodobne z Konga, nepododobá sa na bežné chryzokoly predávané na Slovensku … tá jasmodrá kresba na azuritovom nemá v našich obchodoch konkurenciiu.. je to můj milllááášek-očko prstena (a tu sa ten problem začína).. Ako určite vieš je to veľmi citlivý a krehký kameň ktorý vznikol ako výsledok rozkladu medených minerálov a neznáša “kyslé”, kozmetiku, veľmi teplé, pot…….. Vypadol mi z lôzka a tak som si všimla že jeho odkrytá-vrchná časť začína tmavnúť a zelenieť a pritom ho nosím iba mesiac.. Jeho spodná časť ostala nezmenená, takže to nieje o tom že by mi zmenou farby chcel niečo povedať.. Myslím, že je to tým, že chemicky reaguje na podmienky ktorým je vystavený pri jeho nosení – veď aj meď oxidovaním zelenie a on z nej tak nejako vznikol..
  Neviem ako mu v tom zabrániť (nosiť ho neprestanem) a vrátit mu spät pôvodnú farbu.. 😦 Ak vieš niečo zistiť, poraď.. dík

  Páči sa mi

 9. Dobrý deň Helar,
  najprv by som Vás chcela pochváliť za krásnu stránku plnú zaujímavých informácií a tiež poďakovať za ochotu pomáhať pri problémoch, s ktorými sa na Vás ľudia obracajú. K nim sa by som sa chcela zaradiť aj ja, aj keď veľmi nerada otravujem ľudí 😦
  Chcela by som prostredníctvom Vás pomôcť môjmu priateľovi. Je to veľmi dobrý človiečik, každému ochotne pomôže a pritom to doteraz v živote nemal ľahké. Mal zložité detstvo, no vyrastol z neho veľmi inteligentný, galantný a múdry človek. Je veľmi talentovaný vo všetkých oblastiach a tieto vlastnosti však z neho tak vyžarujú, že ho každý využíva a cicia z neho všetku energiu. Učí na vysokej škole, čo ho veľmi baví a vidí v tom veľký zmysel, ale tu ho využívajú nie len jeho nadradený ale aj študenti, a keďže je dobráčisko od kosti, nikomu nepovie nie a tu sa konečne 🙂 dostávam ku prosbe o pomoc. Potrebovala by som niečo, či už by to bol kamienok alebo niečo iné o čom by ste vedeli, aby od neho odrážalo a odpudzovalo ľudí, ktorí ho chcú len využiť a naopak privolať k nemu šťastenu. Ľudia, ktorý ho požiadajú o pomoc a on im aj pomôže, na to veľmi rýchlo zabudnú a nič mu za to ani nedajú ani si to nevážia a nevidia všetko to čo musel preto aby im pomohol spraviť. On sa preto hrozne trápi, lebo nechápe, ako to ten dotyčný môže spraviť, ako mu to vôbec svedomie dovolí.
  Chceli by sme si vybudovať firmu a postaviť sa na vlastné nohy no chýbajú nám peniažky a my by sme chceli veľmi urobiť svet lepším, pohodlnejším a krajším (obaja máme vyštudovaný dizajn). Je znamení Raka presnejšie 24.6. a má 32 a ešte stále nemá vlastný domov, kam by sa vracal oddýchnuť a ukryť sa pred svetom. Má však stále potrebu mi vravieť, že aby som sa na neho vykašľala a našla si prachatejšieho chlapa ako je on, lebo pri ňom mi bude (ževraj podľa neho) zle. Ja ho však milujem najviac na svete a dala by som za neho aj život ak by to bolo potrebné a bol by konečne šťastný (čo však keď sme spolu aj je).
  Prosím Vás ak nám viete niečo poradiť bola by som Vám nesmierne vďačná.

  PS: Ospravedlňujem sa za tie litánie ale mala som potrebu Vám situáciu čo najlepšie opísať.

  S pozdravom Katka

  Páči sa mi

 10. Zdravim Vas Helar!
  Vidim tu,ze ludia sa na Vas obracaju so svojimi problemikmi. Ja som skor zvedava na Vas nazor…dostala som od priatela nausnickys mesacnym kamenom – beldunko sivym ,ale su na nich aj male brilaintiky.Chcem sa Vas opytat,ci toto spojenie je v poraidku,teda ci sa ucinky mesacneho kamena neneguju tymi druhymi kamienkami? Dakujem za odpved. tara.

  Páči sa mi

 11. Prajem vam dni plne radosti.
  Prosim poradte mi. Mozno je to trivialna vec, ale neviem to zistit.
  Kupila som si maorsky privesok-dvojitu osmicku s Paua muslou. Velmi ma oslovil. Prosim, mozete mi povedat vyznam a ucinky dvojitej osmy s paua shell.
  Srdecna vdaka. Ela R

  Páči sa mi

 12. Ahojte, chcela by som sa opýtať, či je OK že keď som si na solárny plexus položila kameň tak začal pomaly ´´skákať´´ 😀 robia to kamienky? čo to znamená? že nie je otvorená?

  Páči sa mi

 13. Ahojte, mam otazocku na machovy achat, kupila som si jeden kamen, ale zelena kresba nie je na mliecnobielo pozadi, ale na cisto bielom.. Teraz neviem ci som nekupila nejaky tepelne upraveny kamienok, dost by a to mrzelo, lebo bol malinky a dost vela zan pytali..

  Páči sa mi

 14. vlastne som chcela napisat, ze pozadie na mojom machovom achate nie je identicke s obrazkom kamena vyssie v clanku, kde zelena kresba nie je na cisto bielom pozadi ako u mojho kamena 😀 preto mam dilemu ci mam pravy machovy achat, alebo upraveny.

  Páči sa mi

 15. ahoj kamienka, lodolit- kamen samanov som nepoznala, opat som sa nieco nove dozvedela, dakujem 😉 ohladom mojho achatu som zistila, ze mam stromovy jaspis, takze uz je zahada vyriesena, aj ked som sa dost nagooglila 😉 Este raz vdaka kamienka 😉

  Páči sa mi

 16. nemas vobec za co. Takze nakoniec stromovy jaspis 😉
  ja som ta asi zle pochopila, ty nemas prisvitny, ale zelena kresba na uplne bielom… jaaaaaaj. No vidis, aspon som si spomenula na lodolit. Vela stastia

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s