Šamanskí sprievodcovia: Lasička

Lasička stelesňuje spravodlivosť, umiernenosť a vyrovnanie či vyváženie.

Lasička je malý, štíhly cicavec. Žije na väčšine zemegule s výnimkou akrtických krajín a Austrálie a okolitých ostrovov. Živí sa väčšinou hmyzom a malými cicavcami a farmárom a môjmu susedovi kradne sliepky a vajíčka. Vie sa veľmi rýchlo zahrabať do zeme, takže sa vie vyhnúť chyteniu.

Zhora býva lasička hnedá a zospodu biela alebo žltkavá, severské lasičky bývajú v zime čisto biele. Dorastá do dĺžky asi 30 cm, pričom chvost má približne rovnako dlhý ako telo. Je to väčšinou samotárske zviera, hoci niektoré druhy žijú aj celé mesiace v klanoch. Patrí do tej istej rodiny ako fretky, hranostaje a tchory. Všetky tieto zvieratá majú podlhovasté telo, špicatý čumáčik a pohybujú sa v podobnom prostredí.

Najčastejšie obýva zalesnené priestory, ale nie hustý les. Svoje hniezdo si vyhrabáva v bútľavých pňoch alebo pod kopou kamenčia a často sa nasťahuje do nory svojej koristi a nerobí si vlastnú. Svoje mladé vrhne obvykle neskoro na jar, obvykle to býva 6 malých ružových lasičiek, drobných, slepých a takmer bez srsti. Po pár týždňoch im kožúšok zahustne a sú schopné prijímať tuhú potravu. Keď majú malé lasičky dva mesiace, už sa naučili loviť si korisť a čoskoro sa celkom osamostatnia.

Lasička sa dožíva až 10 rokov. Je korisťou pre mnoho väčších dravcov a je zraniteľná, preto je bdelá a ostražitá a jej pohyby sú nenápadné a prispôsobené prostrediu, v ktorom sa pohybuje. Označujú ju za Nemesis malých zvieratiek, pretože grécka bohyňa Nemesis sa starala o pravú mieru vecí a o odplatu, poskytovala každému tú mieru šťastia, ktorá mu prináleží, a odplatu za krivdy, ktoré sa mu udiali, ale rovnako trestala aj nadutosť a samoľúbosť.

Lasičky sú veľmi úspešní lovci, prenasledujú obeť až do jej nory a sú ochotné zaútočiť aj na relatívne veľké zvieratá. Sú bdelé, mrštné a vynárajú sa náhle, “z ničoho”. Pri to, čo majú za lubom, postupujú strategicky a nepoľavujú, kým nedosiahnu svoj cieľ.

Lasička je v spojení s elementmi Voda, Vzduch, Zem a Oheň. Keď lasička vstúpi do nášho života, môžu veci chytiť nevídané obrátky (Vzduch), prináša nám schopnosť spoľahnúť sa na našu intuíciu a pocity (Voda), pozná pozemské cestičky (Zem), má prístup k tým dianiam a svetom, ktorých si nie sme vedomí a nemá problém nasadiť sa za svoje ciele (Oheň).

V šamanskej praxi sa lasička výborne hodí na vyhľadanie, vysnorenie a znovunavrátenie stratených kúskov duší a je vynikajúci sprievodca v mimofyzickej realite. Učí nás presne pozerať, keď príde úder osudu, a preskúmať, čo sa deje a prečo. Osud to s nami nemyslí nikdy zle, jednoducho prináša vyrovnanie, oslobodzuje od starých vín, väzieb a vecí. Obeť a útočník tvoria jednu vzájomne prepojenú a ovplyvňujúci sa dvojicu. Vyrovnanie nastáva cez odpustenie – keď sa pokúsime počiť a zmúdrieť a nenástojíme na pripisovaní viny, dočkáme sa úžesnej úľavy.

Lasička z temnej stránky prináša pomstu, odplatu, agresivitu a nevyriešené emócie.

Súčasť cyklu o šamanských sprievodcoch

One thought on “Šamanskí sprievodcovia: Lasička

  1. Tak mne chodí niečo po streche v čase od 3.00 -4.00 a neviem či to je lasička, alebo kuna. Začala tento rok. Zo začiatku behala aj 15 minút, ale už to berie hopom, zabúcham jej a ide o dom ďalej. 😆

    Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s