Shapeshifting: o čo ide?

V poslednom čase sa nejako schyľovalo k shapeshiftingu, prevteľovaniu sa. Kedysi som s tým začala, urobila som polovicu cvičení, ale všetko troskotalo na mojom vnímaní sveta – jednoducho sa mi zdalo nepredstaviteľné zmeniť formu a stať sa niečím iným ako človekom. Teraz už ktosi zrejme usúdil, že som dokázala uveriť toľkým veciam, že mi znova podsunul do cesty seminár Johna Perkinsa Shamanic Navigation. A tak sa vraciam tam, odkiaľ som vyštartovala – a v najbližšom čase ho budem spracovávať.

Na začiatok dva príbehy z vlastnej Perkinsovej skúsenosti. Perkins je bývalý dobrovoľník Peace Corps v Južnej Amerike, vyštudovaný ekonóm a neskôr pacifista a ekologista. Pochodil strašný kusisko sveta, pričuchol k juhoamerickým Indiánom, k tibetským mníchom, budhistom, Indonézanom i africkému šamanizmu. Vlastne sa tým všetkým zapodieva od nejakého roku 1968. A teraz, keď už ho poznáte, ide sa na vec:

Predstavte si, že je temná noc a vy ste hlboko v amazonskej džungli, 15 dní chôdze od najbližšej cesty. Je veľmi tma a vy sedíte vnútri v chatrči Shuarov. Shuarovia sú amazonský kmeň, ktorý v džungli žije nesmierne dlho, možno aj tisícky rokov. Najznámejší sú ako bojovníci  lovci lebiek – v súčasnosti sú asi jediní, ktorí ešte scvrkávajú ľudské lebky.

A tak tu sedíte, za temnej noci, hlboko v pralese a v oválnej shuarskej chatrči. Sedíte okolo ohňa: vy, vaši priatelia z vašej rodnej krajiny a shuarský klan. Pri ohni na malom drevenom stolčeku sedí šaman. Mocný, shapeshiftujúci šaman. Spieva a jeho hlas splýva s vetrom vonku. Jeho spev všetkých vťahuje do ich vlastného vnútra, do samotného ohňa, do vody riečky, ktorá tečie vedľa chatrče, do zeme a do vzduchu… do štyroch elementov… a do srdca samotného šamana. Sedíte, pozeráte do ohňa a cítite srdcom. A potom sa šaman pomaly zdvihne a ide k dverám. V dverách sa premení (shapeshiftuje) na jaguára, počujete jeho mocné zaryčanie a pozeráte, ako mizne v tme.

A vy tam sedíte s priateľmi, zaskočení, šokovaní, ohúrení…

Presne toto sa stalo v Amazone skupine, ktorú tam priviedol Perkins. A nebola to skupina fanatikov či bláznov; boli v nej lekár, psychológ, profesor ekonómie, žena z domácnosti, učitelia zo škôl, masér… celkom obyčajní západní ľudia. A na druhý deň, keď vyšli pred chatrč, v prachu zeme videli odtlačky stôp jaguára, ktorý vyšiel z chatrče.

Perkins:

“Naša kultúra má problém uveriť takýmto historkám, ale u Shuarov je to celkom bežný jav. Vyrastajú s tým od detstva. Je to ako rakovina pre našu kultúru. Rakovina je vlastne shapeshifting na bunkovej úrovni a Shuarovia majú problém pochopiť, prečo v našej kultúre je taká rozšírená premena (shapeshifting) tela na chorobu.”

Iný Perkinsov príbeh je z Himalájí, z Malého Tibetu, kde vysoko v zasnežených vrchoch stojí budhistický kláštor Hemis. Hovoríte s jedným z lámov a on vám porozpráva, že tu žije 16 lámov, ktorí dokážu roztopiť svojím telom sneh. Je to doložené; výskumníci z Harvardskej univerzity namerali, že títo lámovia sú schopní zvýšiť teplotu častí svojho tela o 11-14 stupňov. A potom vám láma povie niečo ešte prekvapivejšie – že títo lámovia dokážu lietať. Pýtate sa, či by ste sa s jedným z nich nemohli stretnúť, ale odpovie vám, že sú všetci hore na ľadovci.

A o pár dní v hlavnom meste je festival. Je to asi tri hodiny jazdy autom od kláštora Hemis. Počúvate Dalajlámu, ktorý tam má prednášku pred množstvom ľudí. A odrazu jeden z lámov, čo ste stretli v kláštore, k vám príde a povie vám, aby ste šli s ním. Dovedie vás k inému lámovi a predstaví vás. Vysvetlí vám, že tento láma bol ešte pred hodinou na ľadovci a že práve priletel sem, aby bol s Dalajlámom, pretože je to jeden z jeho učiteľov. A vy sa ho prekvapene pýtate: “To ste skutočne zleteli z kopca sem?” Zasmeje sa a odpovie: “Istotne; ale nie ako vták, nevideli by ste ma mávať krídlami. V jednom okaminu som bol tam a v druhom tu.” Proste shapeshiftoval. My tomu hovoríme bilokácia alebo translokácia.

Znie to nepredstaviteľne – a napriek tomu sa to deje…

Článok je súčasťou šamanských zručností shapeshiftovania

One thought on “Shapeshifting: o čo ide?

  1. Na dedine, odkiaľ pochádza moja mama sa diali rôzne veci… dokonca vám ľudia odprisahajú, že tam žila žena, bylinkárka, nemala príbuzných, ale pomáhala celej dedine. A tá sa premieňala na žabu… možno historka, možno ozajstná premena.

    Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s