Prijatie a Pokora

Z knihy Reč Ticha. Eckhart Tolle.

Vždy, keď je to možné, “pozrite” sa do svojho vnútra, či náhodou nevedomky nevytvárate konflikt medzi ním a okolitým svetom, medzi vonkajšími podmienkami v danom okamihu – kde ste, s kým ste alebo čo robíte – a svojimi myšlienkami a pocitmi. Cítite, aké je bolestivé vnútorne sa spierať tomu, čo je ?

Keď si to uvedomíte, takisto si všimnete, že sa tohto zbytočného konfliktu, tohto vnútorného vojnového stavu môžete teraz dobrovoľne vzdať.

Ak by ste mali v danej chvíli pomenovať svoju vnútornú realitu, ako často by ste si každý deň museli povedať: “Nechcem byť tam, kde teraz som?” Aké to je, keď nechcete byť tam, kde práve ste – v dopravnej zápche, na pracovisku, v odletovej hale letiska, s ľuďmi, s ktorými ste?

Samozrejme, je pravda, že z niektorých miest je najlepšie odísť- niekedy je to naozaj to najlepšie, čo môžete urobiť. V mnohých prípadoch však odchod nič nerieši. V takýchto situáciách je pocit “Ja tu nechcem byť” nielen zbytočný, ale aj škodlivý. Kazí vám i ostatným ľuďom náladu.

Ktosi raz povedal: Kamkoľvek idete, tam ste. Inými slovami: Ste tu. Stále. Je naozaj také ťažké prijať to?

Naozaj potrebujete v mysli zvažovať každý jeden zmyslový vnem a zážitok? Naozaj potrebujete mať k svojmu životu reaktívny vzťah, založený na chcení a odmietaní, hoci v takom závislom vzťahu ste takmer nepretržite v konflikte s ľuďmi a so situáciami, v ktorých sa ocitáte? Alebo je to iba hlboko zakorenený mentálny návyk, ktorý sa dá odstrániť? Odstrániť sa však nedá tým, že niečo urobíte, ale tým, že dovolíte tejto chvíli, nech je taká, aká je.

Navyknuté a reaktívne “nie” posilňuje ego. “Áno” ho oslabuje. Vaša formálna identita, vaše ego nedokáže odolávať pokore.

“Musím toho toľko vykonať.” Dobre, ale aká je kvalita vášho konania? Cesta do práce, rozhovory s klientmi, práca na počítači, obstarávanie drobných služieb, vybavovanie nespočetného radu vecí, ktoré tvoria váš každodenný život – nakoľko ste sústredený na to, čo robíte? Je vaše konanie pokorné alebo nepokorné? Práve to ovplyvňuje váš úspech v živote, a nie to, ako veľmi sa snažíte. Snaha prináša stres a napätie, potrebu dostať sa do nejakého bodu v budúcnosti alebo dosiahnuť nejaký výsledok. Dokážete v sebe zaregistrovať čo len najnepartnejší moment neochoty robiť to, čo práve robíte? To je popieranie života, a preto sa ani nemôžete dopracovať k skutočne úspešnému výsledku.

Ak to v sebe dokážete zaregistrovať, dokážete to aj odložiť a totálne sa sústrediť na to, čo práve robíte?

“Nerobiť dve veci naraz,” takto vysvetlil jeden zenový majster podstatu zenbudhizmu.

Nerobiť dve veci naraz znamená byť totálne sústredený na to, čo robíte, venovať tomu všetku svoju pozornosť. Toto je pokorné, vedomé konanie.

Prijímaním toho, čo je, sa dostávate na hlbšiu úroveň, v ktorej už váš vnútorný stav ani vaše sebavnímanie nezávisia od toho, či im myseľ prisúdi nálepku “dobré” alebo “zlé”.

Keď poviete “súcnosti” života “áno”, keď prijmete tento okamih taký, aký je, zažijete v sebe hlboký a pokojný pocit priestrannosti.

Na prvý pohľad môžete byť ešte stále spokojný, keď svieti slnko, a nespokojný, keď celý deň prší, môžete byť šťastný, keď vyhráte milión dolárov, a nešťastný, keď o všetko prídete. No ani šťastie a nešťastie vás nezasahujú tak hlboko ako doteraz. Je to len rozčerená hladina vášho Bytia. Nič nenaruší pokoj , ktorý je v pozadí toho všetkého, bez ohľadu na povahu vašich okolností.

Povedať “áno” tomu, čo je, vo vás odhaľuje hĺbku, ktorá nezávisí od vonkajších okolností ani od vnútorných podmienok neustále plynúcich myšlienok a pocitov.

Na tomto svete nejestvuje spôsob,
ako zistiť, čo si cítil vo svojom srdci.
Keď prestalo tĺcť, otriasol sa celý svet
a prehnala sa tebou víchrica.

Čakám, až to Boh zastaví.
Po krk v temnotách.
Všetci okolo teba sú skazení
a každý niečo vraví.

Na smrti nie je nič dôstojné,
ak predáš svetu aj posledný dych.
A ostatní chcú získať všetko,
čo si po sebe zanechala.

Videl som ťa stáť pri nebeskej bráne,
keď nás Marlon Brando navždy opustil.
Na tvári si mala ten výraz ako z reklamy.

Nik sa nepoučil z tvojich chýb.
Nechali sme zmariť vlastné blaho.
A všetko, čo po nás ostalo, je len tá reklama.

A svet horel v tvojich očiach.
Prosím, buďte láskaví. Stále sa len učím…
Zdá sa, že vždy povieš len toto a ideš ďalej.

Nakazili ťa kompromismi.
Kedy si si konečne uvedomil,
že tvoj život majú radi všetci, len ty nie.

Zvláštny agent pre človeka,
od Watergate po Vietnam.
Všetci na to kašľali!
Myslíš, že CIA nie?

Bol som sa pozrieť na tvoju dcéru.
Človeče, tá je zlatá.
Desil som sa toho, ale chcel som to.
Chlapče, vypadá celkom ako ty.

8 thoughts on “Prijatie a Pokora

 1. dušan, pekný článoček .. veľmi pekný .. ale tak, rada by som vedela prečo tu nemáš LIKE? .. ti to robí zle? alebo čvô? … lebo ak idem podľa seba, a sú články, ktoré sa mi páčia, dosť mi dajú, pomôžu mi, vidím to ako akt vďaky za pripomenutie toho, čo som síce už vedela, ale ten autor mi to pripomenul … zlostí ma, že si to LIKE dávate preč a ešte si aj myslíte, že vám to pomôže v sebavýchove …. jedine ak sa tomu postavíš, vtedy to má význam, … už ked si na verejnom blogu, dáš tu svoj príbeh či uhol pohladu, postaviť sa komentom alebo hoci sebadôležitosti z toho že ti dal ten alebo tá LIKE je tvoj osobný problém, …
  my, čitatelia s tým nič nemáme … ( myslíš, že anonymné hlasovanie ťa posunie? … za dobrú prácu treba dobrú plácu … ako sa k tejto skutočnosti postavíš ty je na tebe … )
  a ak kecám uplne do vetra s tým LIKE, tak prosím prominteeeee … ja už si dám bacha … 😀 … howgh … 😛 😀

  Páči sa mi

  • Ešte som tvoj koment celý nedočítal 🙂 … a prečo to tebe tak vadí že nemôžeš kliknúť na *like* ? … absťák ? :mrgreen: …. nie sú to moje slová, moje myšlienky … napísal to Tolle .. ja som to len hodil do virtuálnej podoby a ďalej keby že tam dám *like* furtom sem behám a čekujem kto to like-ol (krásne skloňujem 😛 ) a musel by som sa kontrolovať a tak= šetrenie energie a nemám starosti 😀 (zahoť svoje starosti, pozri aký je krásni deň 😛 ) …
   ja už nemá chuť sa proti niečomu stále stavať s každým sa konfrontovať … Ja sa chcem zabávať a užívať si všetko ako to len ide

   Páči sa mi

   • ved svoj postoj k tomu prečo mi to vadí som napísala … lebo sa mi nechce konfrontovať ale ak súhlasím z obsahom dám prosto like .. a hotovo … treba dočítať … .-P 😀
    a kto ťa núti odpovedať? .. ved aj mne si nemusel. .. 😛 😀 …

    a len sa zabávaj, o toto tuto na tomto kamrlíku predsa ide, o radosť nie o starosť … 🙂

    Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s