Ako narábať s technikami?

Pamätaj si: vyjadruješ techniku, nie robíš techniku… — Bruce Lee

(Remember… you are expressing the technique, not doing the technique.)

V bosoráctve sa veľmi často hovorí o “technikách”. Ak chceš snívať, potrebuješ urobiť to-a-to. Päť krokov k dokonalosti. Tri zdroje a tri súčasti čohokoľvek.

Ale práve v bosoráctve väčšina techník je len podporná pomôcka na premenu vnútra človeka, premenu jeho vnímania. Pokiaľ nerobíme nič iné, než že napodobňujeme techniky, nikde nie je zaručené, že sa niečo v našom vnútri zmení. A ak sa nič nezmení, tak aký tam bosorák? Zostávame obyčajnými ľuďmi ako všetci ostatní.

Preto neexistuje nijaká “zaručená” metóda, ktorá nám pomôže pohnúť sa ďalej. Existuje súbor metód, ale skutočnú robotu musíme odviesť my sami – tým, že sa otvoríme vnímaniu, že od tých metód očakávame konkrétne výsledky. Nie je to robenie pre robenie, ale “žitie” niečoho: robenie pre výsledok.

Napríklad taká rekapitulácia. Predstavíte si situáciu, otočíte hlavu doľava, nadýchnete jej emocionalitu, zadržíte dych, otočíte hlavy doprava, vydýchnete jej emocionalitu [používam popis svojej vlastnej techniky]… A už ste ju odrekapitulovali? Nie! Účelom rekapitulácie je odviesť emocionalitu zo situácií, aby sa už neobjavovala v našom živote – aby nás nemátala a aby nám nepresakovala do reči, keď o tých situáciách hovoriť budeme. Takže pri každom nadýchnutí-vydýchnutí je potrebná naša vnútorná práca – ochota, ak tak chcete – emocionalitu danej situácie v našom vnútri spáliť, neutralizovať. Ak tam nezapojíme náš nezlomný úmysel,  celá rekapitulácia nám veľmi nepomôže – trochu sa “predýchame” a emocionalita v situácii zostane zavrznutá.

Bosorácke techniky majú ešte jednu vlastnosť: nestačí sa opierať len o jednu. Je to ako strapec hrozna – strapec rôznych techník a každá z nich vás posúva kúsok ďalej a zdokonaľuje súčasne použitie tých iných.

Takže pozor: techniky nestačí len “robiť”! Každá technika má nejaký dôvod, prečo sa “robí” presne tak, ako sa robí… Cez “robenie” ju dostávame do našich zručností. Ale cez pochopenie dôvodu/princípu a jeho emulovanie do nášho každodenného života ju dostávame do svojho vnútra. Preto techniky treba “žiť” – denne. Denným životom sa automatizujú, stáva sa z nich “pamäť tela” a keď je najhoršie, telo si spomenie a urobí automaticky a bez toho, aby sme to plánovali… Neveríte? 🙂 Tak mi povedzte, akú techniku používa v každom prípade Bruce Lee 🙂 … ak, samozrejme, nenazveme “technikou” snahu prežiť! 😛

Reklamy

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.