Joe Rubino na tému Sebahodnota a ako si ju vytvoriť

Na YouTube som našla dve videá z interview s Dr. Joeom Rubinom. Interview sa zaoberá témou, čo je sebahodnota, a pre tých, čo tento pocit stratili alebo nikdy nemali, dáva Joe Rubino (bývalý dentista) návod, ako si ju vybudovať alebo obnoviť. V oblasti sebahodnoty a osobného úspechu si Joe Rubino vybodoval veľmi dobrú reputáciu a napísal niekoľko kníh o sebavedomí a sebahodnote.

Rubino hovorí, že jeho cesta od dentistu cez motivačného spíkra a kouča až po marketéra sa zakladá na procese identifikácie jeho vlastných kľúčových hodnôt. Kým bol dentista, myslel si o sebe, že to je jediná vec, ktorú skutočne dokáže robiť. Sedem rokov a spústu peňazí investoval do štúdia a vybudovania úspešnej zubárskej praxe, ale stále mal pocit, že “niečo chýba”, že musí byť aj niečo viac než len toto… Až keď sa dostal do kontaktu s vlastnými kľúčovými hodnotami, zistil, čo mu chýba – a podstatným spôsobom zmenil svoju kariéru. A pretože sa sebahodnotou tak dlho a dôkladne zaoberal, začal to učiť aj iných ľudí.

Problém mnohých ľudí je v tom, že kým sú mladší, púšťajú sa do vecí bez toho, aby si plne uvedomili, čo je pre nich skutočne dôležité. Naše kľúčové hodnoty nás ženú vpred, tvoria základ toho, kto vlastne sme – ale málokedy im venujeme pozornosť alebo ich vieme presne pomenovať. A niekedy, keď ich potom jedného dňa objavíme, zistíme, že sme sa pustili cestičkou, ktorá s nimi nie je celkom v súlade. Pre Rubina boli dôležité hodnoty ako kreativita, láska, prispievanie k niečomu, patrenie k vyššiemu celku, možnosť byť pre ostatných inšpiráciou – a kým bol dentistom, boli tieto hodnoty odsunuté do úzadia. Napríklad vôbec nevyužíval (a ani si neuvedomoval) svoju schopnosť písať knihy alebo schopnosť vytvárať pre ľudí štruktúry, ktoré im pomáhajú cítiť sa lepšie vo vlastnej koži. A sám hovorí, že keby mal žiť ešte ďalších 300 rokov, mohol by tieto veci robiť denne a stále by ho rovnako vzrušovali.

Keď sa hovorí o sebavedomí, veľa ľudí nemá celkom jasno v tom, čo také sebavedomie vlastne je. Niekedy sa za sebavedomých považujú ľudia, ktorí sa prehnane producírujú, ktorí dávajú všemožne najavo, akí úžasní sú. Za tým sa však príliš často skrýva nejaká forma neistoty.

Podľa Rubina je sebavedomie pocit, že sme dostatočne schopní pohnúť svoj život dopredu v šiestich hlavných oblastiach života: spokojnosť s vlastným zdravím/telom a spokojnosť s vlastným výzorom, spokojnosť s našimi vzťahmi a rodinou, spokojnosť s vlastnou schopnosťou zabezpečiť sa finančne a materiálne, schopnosť baviť sa, regenerovať a mať vyvážený život, schopnosť nájsť si spirituálne a osobne podnetné a bezpečné prostredie a schopnosť vstupovať s inými ľuďmi do kontaktu a zanechávať na nich hlboký dojem a podporovať ich…  Všetky tieto oblasti sú pre človeka dôležité. A nejde pritom o egoizmus a sústreďovanie sa len na seba – cez seba sa títo ľudia zameriavajú na vzájomnosť vo vzťahu, na vzájomný rešpekt a výhodnosť v svojom konaní. Vedia precítiť, aké je to byť v koži toho druhého – a to je viac, než sú schoní ľudia, ktorí vidia len seba a vlastné ego.

A to je rozdiel oproti ľuďom, ktorých Američania označujú ako “bravádo” – vyzerajú, akoby mali všetko na tomto svete (a dávajú to aj patrične najavo), ale všetko je len o nich a o ich egu. Tí, ktorí svoje ego predvádzajú najviac, to robia preto, lebo niečo v ich vnútri “chýba”. Možno sa cítia spokojní sami so sebou v niektorých oblastiach svojho života, ale iné oblasti majú nerozvinuté – napríklad vzťahy majú v neporiadku, vystupujú veľmi kompetentne, ale neprodukujú výsledky alebo niečo podobné. Niekde v svojom živote majú boľavé miesto… Kým všetkých šesť oblastí nemáme optimálne rozvinutých, čaká nás kus práce na sebe, pretože nie sme bezo zvyšku šťastní a nemôžeme sa pohnúť dopredu.

Začína to už v mladosti. Keď porovnáme množstvo negatívnych a pozitívnych správ, ktoré deti dostávajú z prostredia, ten rozdiel je vskutku obrovský – niektoré výskumy hovoria, že na 100.000 negatívnych správ prichádzajú len nejaké 4 pozitívne… To prispieva k nášmu podvyvinutému pocitu sebahodnoty. Všetko to začína v prvých rokoch života – obvykle sa hovorí o prvých šiestich rokoch, no niekedy to trvá aj do 11. alebo 12. roku života. Niekto niečo urobí alebo povie a my akceptujeme tento negatívny komentár a začíname na seba nahliadať, akoby sme boli “menej ako…” – sme nejakým spôsobom “vadní”, “neobľúbení”, “nevyhovujúci”, “iní”, “nie dosť dobrí”…

Len čo sa s takýmto komentárom stotožníme, začíname na svet pozerať z uhla “niečo na mne nie je v poriadku”. A tak nabudúce, keď sa prihodí niečo emocionálne, pozeráme už na tú situáciu z pohľadu, že niečo s nami nie je v poriadku, že nevyhovujeme štandardom dokonalosti, ktoré na nás kladie prostredie. Toto robíme denne desiatky krát a zakaždým, keď si niečo negatívne o sebe pomyslíme, tak vlastne prehlbujeme tú “drámu” a zhoršujeme ju. Pomaly sa stávame tým, čo o sebe veríme. A tak sa považujeme za nevyhovujúcich, babrákov a nepríťažlivých a stiahneme sa z našich vzťahov, izolujeme sa a nastupujeme na cestu samonapĺňajúceho sa proroctva – stávame sa tým, čoho sa najviac bojíme: Ak si pomyslíme, že nás niekto nemá rád, začneme sa mu vyhýbať – a on potom skutočne nemá dôvod mať nás rád, pretože nás ani nepozná a možno si myslí, že sme snobi alebo že ním pohŕdame…

A celý tento proces sa nabaľuje ako lavína, naše sebavedomie klesá a klesá a my ani len netušíme, že dostať sa z tohto začarovaného kruhu môže byť niekedy len otázka sekúnd!

Na základe 12-ročnej praxe si vytvorili Rubino a jeho tím trojkrokovú metódu, ako dostať ľudské sebavedomie (znovu) na patričnú úroveň:

Prvý krok je vyhojenie vlastnej minulosti. Človek ide po stopách vlastných traumatizujúcich zážitkov z raného detstva a rozoberá, čo sa v danej situácii stalo, čo z toho bolo faktické a čo boli predstavy, ktoré si sám o sebe vytvoril a ktoré boli preňho nepriaznivé. Aký dopad mala daná situácia na nás a na naše presvedčenia o tom, nakoľko sme plnohodnotní, obľúbení, žiadúci? A keď vidíme, že existujú nové interpretácie toho, čo sa vtedy stalo, môžeme celú situáciu vložiť do nového kontextu. Hovorí sa, že nemôžeme zmeniť minulosť – čo ale zmeniť môžeme, je, ako si na ňu spomíname a ako ju interpretujeme. Vrátime sa v spomienkach späť a vidíme, že sme boli len deti a robili sme podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia a v situáciách, ktoré často presahovali naše schopnosti… Možno pocítime pochopenie aj pre tú druhú osobu, prečo povedala, čo povedala, prečo urobila, čo urobila… a odpustíme im i sebe. Už potom nebudeme cítiť hnev a odpor voči tomu, čo sa nám prihodilo, lebo budeme mať lepšie porozumenie pre danú situáciu.

Druhý krok spočíva v tom, že sa pozrieme na súčasnosť. Čo sa deje v každej zo spomínaných šiestich oblastí môjho života? Čo je optimálne? Čo chýba? Je niečo také, čo keby sme dostali, budeme sa cítiť spokojnejší a naplnenejší? Tým, že sme si už spracovali minulosť, podarilo sa nám rozpustiť niektoré nefunkčné predstavy o sebe. Nechali sme ich za sebou a teraz k veciam pristupujeme z hľadiska “programového vyhlásenia”, kým chceme byť – teda nie to, čo nie sme, ale to, čo chceme byť!

Tretí krok je vytvorenie si vízie do budúcnosti, zadefinovanie, kto chceme byť. Vyberieme si tie vlastnosti, ktoré na nás majú ľudia vnímať, a vytvoríme si pre vlastný život príťažlivú a podnetnú víziu, ktorá nás bude hnať vpred.

Pri rozoberaní seba samého je dôležité hľadať oblasti so silnou emocionálnou reakciou. Sme často zlostní? Mávame často strach? Bývame často smutní? Toto sú totiž emocionálne “spúšťače”, ktoré nám napovedajú, že niekde v myslení máme nejaký skrat, nejakú zlú interpretáciu. Musíme sa naučiť pozerať na situácie v našom živote tak, aby v nás nevyvolávali hnev, smútok alebo strach – teda musíme zmeniť spôsob, akým ich interpretujeme. V podstate je to jednoduchý a rýchly proces: potrebujeme si len uvedomiť, že všetko toto sme si vytvorili sami a že rovnako dobre si vieme vytvoriť celkom nové interpretácie daných situácií, ktoré nám pomôžu napredovať.

Najjednoduchšie cvičenie pri hľadaní si svojej identity vyzerá aj celkom zábavne: Predstavte si, že ste dostali čarovný prútik, ktorým môžete zmeniť každú zo šiestich oblastí svojho života. Ako by mala vyzerať, aby ste sa v nej cítili spokojní, šťastní, aby bola vzrušujúca a zábavná? Ako by ste mali vyzerať? Aké vzťahy by ste mali mať? Aké povolanie? Ako by ste trávili voľný čas? Ako by vyzerala vaša spiritualita?

Takže na zmenu sebavnímania a vybudovanie si zdravého sebavedomia potrebujeme len tri veci:

 • rozhodnutie
 • vyhlásenie, kým sme sa rozhodli byť
 • odvahu obuť si tie topánky a kráčať v nich ďalej.

Na stránke www.selfesteemsystem.com si možno stiahnuť zadarmo zvukový súbor 7  krokov k úžasnému sebavedomiu a náhľad knihy The Self-Esteem Book. Teórie Joe Rubina sa objavujú aj v následníkovi filmu The Secret (Tajomstvo), ktorý sa volá The Opus (Dielo).

Ja tie veci, ktoré od Joea Rubina mám, budem používať ako jeden z východiskových materiálov v sérii článkov Kód úspechu, takže ak vás niečo z tohto oslovilo, tešte sa na pokračovanie! 😛

12 thoughts on “Joe Rubino na tému Sebahodnota a ako si ju vytvoriť

 1. Helar,úplne super článok,hneď sa vnímam inak,len škoda,že nemám odvahu urobiť ten veľký krok 😦 Počkám si na pokračovanie.A tie videá mohli byť tiež super,ale moja angličtina to neunesie 😀

  Páči sa mi

 2. Nina, ďakujem!!!
  Joj, ale to trvalooooo 😀 …. našťastie mám dobrých radcov veľmi im ĎAKUJEM za pomoc, podporu a hlavne potvrdenie správneho smeru!!!!

  Páči sa mi

 3. To vieš,radšej neskoro ako nikdy 😀 Ale až sem cítim aká si šťastná,tak to musí byť určite dobré 😀 Až som z toho šťastná aj ja 😀 Dúfam,že aj mňa raz anjeli navedú na správnu cestu a dajú odvahu učiniť vážne rozhodnutie.

  Páči sa mi

  • Nina,
   prajem ti, aby si našla tú správnu cestu!!! skús ich “hore” poporosiť, aby ti niekoho alebo niečo priviedli do cesty tak, aby si to všetko pochopila. niekedy nám síce ukazujú cestičky, ale my ich nevidíme.

   Páči sa mi

 4. postup je ok, vhľad do minulosti je dôležitý, ale nemyslím si že je to tak jednoduché. nič nie je tak náročné ako práca s ľudskou psychikou a zvlášť ak v tom sú zahrnuté techniky práce s minulými skúsenosťami. to si vyžaduje kvalitného sprievodcu na tejto ceste. knihy sa dobre predávajú a robia bohatšími svojich autorov, ale postupovať len podľa nejakých bodov v knihe či na videu a očakávať skutočne dobrý výsledok, podľa mňa nie je možné

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s