Magická soľ (wicca a voodoo)

Je jednou zo základných pomôcok wicca. Veľa rituálov si vyžaduje použitie soli, ale nemyslí sa tým obyčajná kuchynská soľ (chlorid sodný); na bosorovanie sa najčastejšie používa soľ do kúpeľa (tzv. Epsom salt alebo magnézium sulfát heptahydrát, síran magnézia). Zjemňuje kožu, dá sa ľahko vyplaviť a používa sa aj pri zápche alebo vymáčaní menších rán. To je jej obvyklé použitie – ale pre wicca je to “magická soľ”.

Niekedy sa v kúzlach používa aj obyčajná soľ alebo kóšer soľ. Reprezentuje prvok Zem a používa sa na očistu, magickú ochranu a požehnanie. Európski bosoráci obvykle dávali trošku soli do rohov miestnosti, v ktorej sa chystali bosorovať. To sa preneislo aj do afroamerickej tradície voodoo (alebo hoodoo).

Vo všeobecnosti sa soľ pri ochrannom zámere používa sama alebo v kombinácii s liadkom a čiernym korením. Pri agresívnych bosoráckych počinoch a kúzlach na poškodenie inej osoby sa kombinuje so štipľavou paprikou, sírou alebo síranom meďnatým.

Vo voodoo sa najčastejšie využíva v prípade zlomenia pobosorovania alebo ako protiútok na psychický útok. Veľmi často sa používa na rituálne kúpele alebo na vyumývanie podlahy (a stien a okeníc a dverí).

V Latinskej Amerike sa používa Štrkáčia soľ, pri ktorej sa štrkáč poseká na kúsky, naloží do soli a nechá pol roka v nej ležať, než sa pomelie. Pridáva sa do jedla na predĺženie života.

Štrkáčia soľ sa používa aj na vyliečenie hystérie, zúrivosti alebo nevraživosti, nekontrolovateľnej triašky, fóbií, velikášstva, komplexu menejcennosti, duševných chorôb (hlavne paranoie) a posadnutosti diablom. Navyše vraj chráni pred závisťou a pred rozpormi a hádkami doma a na pracovisku.

Na to sa používa štrkáčia soľ dvojakej farby: koralová a prírodná biela. Pred prahom sa vysype z nich na zemi obrazec svoch hadov v tvare S, na ich “hlavách” sa zapáli čierna a biela sviečka, odrieka sa tetragrammaton (Y-H-V-H, “jód-hé-váv-hé”), sviečky sa zahasia, soľ sa pozametá a zakope sa na krížnych cestách.

Z diskusie:

Ivana: “Dakujem že ste hodili na stranku informacie o ktoré som Vás prosila, ale aj tak ma ohľadne toho niečo zaujíma a to je spôsob používania tejto ,,magickej soli,, (woodoo mi nieje velmi blízke). Ja používam soľ (klasicku kuchynsku) na očistu predmetov a sviečok pred čarovaním a čo sa týka magickej soli tak tu som sypala pred každe dvere do domu ( to bola ta soľ na zlomenie počarovania a ochranu – aspon myslim robila mi to jedna pani). a moja otázka je ak si pripravím soľ s liadkom a čiernym korením je potrebne ju neako zasvetiť? predpokladam že mala by sa robiť asi pred splnom aby jej moc silnela alebo naopak? aby likvidovala zlo? a pri použití použijem ten istý sposob alebo ju mam nosiť so sebou vo vrecušku aby zlomila silu zla. Ak by ste mi mohla ešte podať tieto informacie bola by som naozaj rada, skušam si to zistiť aj ja ale zatial neuspešne.”

Soľ treba (ako všetko ostatné, čo slúži na bosorovanie) “zasvätiť”, teda venovať na daný účel. Nemusí to však byť v nijakú presnú dobu. Pracovať za splnu je najlepšie, ale ak máme dostatočnú koncentráciu a vieme dobre vizualizovať, je jedno, kedy zasvätenie urobíme. Zasvätenie je totiž signál nášmu podvedomiu, že odteraz v rukách nedržíme zmes soli a korenia a prachu z hrobu (aha, toto som tam nedávala – a je to tak lepšie), ale MAGICKÚ SOĽ.

Soľ sa obvykle nenosí so sebou, ale sa vysypáva na zem. Ak potrebujete osobnú ochranu a nemáte na bodyguarda, postačí talizman – najlepšie kameň s ochrannou funkciou, napr. čierny ónyx, apačská slza alebo hematit. Tiež ho treba zasvätiť a potom nosiť. Ale rovnako môžete zasvätiť aj nejaký šperk, ktorý nosievate, a bude plniť funkciu amuletu.

Amulety treba z času na čas vyčistiť na splne a nechať nabiť buď na slnku (ale nie všetky kamene to znášajú), alebo na kryštálovom zhluku (najlepšie horský krištáľ alebo ametyst alebo citrín), prípadne v kryštálovej drúze/geóde. (Martin z Korálkov mi písal, že bude mať čoskoro v ponuke aj drúzy.)

Ak sme sypali soľ, treba sypanie takisto z času na čas obnoviť (závisí od toho, nakoľko sa už mohla rozptýliť; koncentrovaná má väčšiu silu, rozptýlená už takmer nechráni).

Leonka: “Naco vsetko sa da pouzit magicka sol ? A ako sa pouziva ?”

Magická soľ je zavŕšenie kúzla. Málokedy predstavuje kúzlo ako také. Možno ju použiť napríklad pri zaklínadlách, pri psychickom útoku alebo ako obnovenie ochrany po rituáli na ochranu, keď uplynul istý čas. Teda spôsob, ako ju použijeme, je na nás. Niektorí bosoráci ju používajú pre úžasný efekt (na rozdiel od kúzla, ktoré nevidno, pri sypaní soli vidno, že sa niečo mení).

Obvykle sa magická soľ sype, fúka (najčastejšie smerom k obeti alebo priamo na obeť), rozhadzuje, alebo sa rozpustí vo vode a ďalej sa pracuje s vodou.

Ďalšie použitie (napríklad očistné umývanie) je popísané hore.