Bosorovanie sa zakladá na ovládaní seba samého

“Za znovuzrodením záujmu o bosorovanie sa skrýva moc (angl. power). Veľa populárnych kníh o sebarozvoji dnes hovorí o empowermente. Ak chcete empowerment, teda istú sebestačnosť, znamená to, že musíte byť silní v svojom vnútri, nie že musíte ovládať veci mimo vášho vnútra.Keď sa to tak vezme, mnoho ľudí má pocit bezmocnosti v spoločnosti. Iste, máme demokraciu, ale je ťažké presadiť si svoj priestor v teritóriu politiky a profitu.Pre mňa sú kúzla získavaním moci. Nesnažím sa získať kontrolu nad mojím prostredím, aby sa správalo podľa mojich predstáv. Snažím sa spoznať sama seba, zbaviť sa presvedčení, ktoré ma oberajú o sebestačnosť, a tým sa snažím zmeniť spôsob, ako reagujem na svet. Snažím sa skôr sa stať súčasťou, ako ovládať.”

Toto som vybrala z príspevku Leah Whitehorseovej v knihe Spellcaster. Veľmi sa mi páči jej prístup k celej záležitosti – miesto mysticizmu používa zdravý “sedliacky” rozum a hoci je Wicca, nemám problém s jej videním sveta. Odráža to aj môj vlastný postoj: Som presvedčená, že si vytvárame realitu tým, ako reagujeme na udalosti, ktoré nás postretnú.

Whitehorseová to ďalej pomenúva nasledovne:

 “Slovník hovorí, že kúzlo je hovorené slovo alebo zoskupenie slov, o ktorých sa predpokladá, že majú čarovnú moc. Istým spôsobom majú všetky slová moc, či už hovorené alebo nevyslovené. Pôvodom všetkých slov sú myšlienky a myšlienky tvoria presvedčenia a reakcie na skúsenosti. Keď svoje myšlienky vyslovíte, vytvárate tým svet okolo vás.”

Je to ako keď stretnem neznámeho psa. Ak sa ho zľaknem, že ma možno pohryzie, on môj strach vyňuchá (viem, o čom hovorím, pretože sama “ňuchám” strach iných ľudí) a práve môj strach zapríčiní, že bude mať sklon k agresívnemu správaniu. To posilní môj strach, ten posilní jeho agresívne správanie – a nakoniec buď ujdem, alebo ma pohryzie. V oboch prípadoch moja pôvodná predstava, že psy hryzú, bude nádherne utvrdená… Samonapĺňajúce sa proroctvo.

A bosorovanie má ešte jeden aspekt. o ktorom Whitehorseová hovorí:

“Všetko je energia – stôl, stolička, mačka, počítač, vietor v korunách stromov. Všetko toto je energia, ktorá nadobudla istú formu a neskôr aj isté meno, aby sme boli schopní ju rozpoznávať. Často však vidím, že ak chceme niečo dostať, musíme sa niečoho vzdať. Ak chcem do života dostať niečo nové, musí môj život niečo staré opustiť. To ukazuje, že čokoľvek sa v mojom živote zhmotní, je energia, ktorá sa transformovala z jednej podoby do druhej.”

A tu sa zasa dostávam k jednej časti môjho vlastného presvedčenia, aj keď to možno nie je to, čo chcela Whitehorseová pôvodne povedať: Verím, že energia v tomto časopriestore je konečná, že nevzniká z ničoho nič a aby mohlo niečo nové vzniknúť, niečo staré musí zaniknúť. Aby sa mohol narodiť nový človek, musí zomrieť starý človek. Aby sa mohlo rodiť viac ľudí, musí zahynúť viac zvierat a rastlín. A až človek zomrie, neviem, či jeho duša pôjde do neba alebo bude strašiť medzi nebom a zemou (ešte to nemám overené, aj keď už mám isté podozrenie :-)), ale jeho energia sa vyžiari do časopriestoru a stane sa súčasťou mnohých iných vecí. Nemám vplyv na to, čoho súčasťou sa stanem. Ale niekedy sa môže stať, že priveľa rovnorodej energie sa prenesie do jednej a tej istej novej veci – a potom má nová vec “spomienky” na čas, keď bola ešte niečím iným.

Pre bosorovanie to má jeden málo povzbudivý dopad – každé kúzlo je vec rovnováhy. Niečo mám a som s tým spokojná. Ak zabosorujem a niečo získam, o niečo tým súčasne prídem, lebo budem musieť použiť jeho energiu, aby som dostala to nové. Nemôžem ovplyvniť, o čo prídem. Môže to byť niečo, čo ma hlboko zasiahne… preto dobre rozmýšľaj, či naozaj chceš to, čo chceš! Či si ochotný znášať stratu, ktorú to so sebou prinesie… lebo tá príde zákonite.

Z diskusie:

Valentína: “nieco mi na tejto teorii nesedi. aka je mierka alebo pomer energie k jej “nosicom”? o co mozem prist (pri ziskani niecoho) ked nic nemam? od coho potom zavisi mnozstvo energie, ktoru mozem ziskat? mozno sa mylim, ale myslim, ze ide o to, co si clovek pripusti a co ocakava..”

Čo sa týka toho, koľko energie ktorý “nosič” viaže, je to individuálne. To, čo by som nazvala “stredné” rozloženie energie, je obyčajný, priemerný, vyvážený, so životom spokojný a ničím nevynikajúci bežný človek, ktorý šľape ako švajčiarske hodinky – stále s rovnakým nasadením. Odchýlka od tohto “stredného” rozloženia energie sú ľudia, ktorých berieme ako v jednom ohľade silných, ale inde majú slabinu (ktorú nemusíme vždy vidieť). Napríklad ja som typ “Bojovník” – dokážem zmobilizovať energiu v zlomku sekundy a všetku ju vydať v danom okamihu. Zvonku to vyzerá, že väčšinu roka nerobím nič, len polihujem, ale potom raz-dvakrát do roka sa vzopriem, otočím svet do správneho smeru a potom zas dlho nič. Sú aj ľudia, ktorí zas svoju energiu využívajú dôsledne (typ “Rieka”), ale nie sú schopní ju zvýšiť, ak chcú niečo dosiahnuť. Ich energia akoby bola viazaná na každodenný rytmus. Takíto ľudia potom potrebujú všelijaké meditačné techniky a fyzické cvičenia, aby dokázali zmeniť rytmus a uvoľniť energiu. (Preto sa napríklad robia pred bosorovaním všetky tie koncentračné a očistné rituály. Nejde o to, držať si “od tela” nejakých imaginárnych démonov, ale zmeniť rytmus tak, aby podvedomie dokázalo jednorazovo uvoľniť vyššie množstvo energie. Ale na to sú rôzne názory; môj je názor chaos-bosoráka.)

Ak chcete svoju pôvodnú energiu nejakým spôsobom manipulovať (najčastejšie zvyšovať 🙂 ), potrebujete urobiť niečo navyše. Napríklad keď si pozriete čínsku taoistickú jógu (alebo alchýmiu), sú tam cviky, ktoré zvyšujú vašu energiu až do neuveriteľných výšok, ale nevyhnutnou podmienkou je absolútna sexuálna abstinencia. Energia, ktorú by ste inak vymíňali na sex, sa sťahuje do inej čakry. Na to prídete, len čo začnete cvičiť dajme tomu aj jednoduchých Päť Tibeťanov po dlhšiu dobu. V istom bode cvičení začnete obmedzovať výdaje energie na iných úrovniach – začne sa vám meniť psychika.

A teraz späť k bosorovaniu. Neexistuje stav, keď “nemáme čo stratiť”. To základné, čo môžeme stratiť, je totiž náš život (čiže životnou energiou ručíme za jej rozumné využívanie). Prejavy straty energie v prospech kúzla bývajú našťastie oveľa miernejšie – na fyzickej rovine viem o zlomených rukách a nohách, ktoré vás na chvíľu vyradia z pohybu, viem o migrénach a neschopnosti sústrediť sa na niečo, viem o dočasnom ohluchnutí a dočasnom ochrnutí (to posledné z vlastnej skúsenosti). Na psychickej rovine viem o strate emócií v prospech aktivácie/rozvoja nejakej inej zručnosti (zas z vlastnej skúsenosti). Ale najčastejšie sa postih prejavuje na sociálnej rovine – v strate kontaktov s okolím. Bosorák sa nevdojak uzatvára do seba. Nemôžete behať po svete s pocitom, že máte schopnosť ho babrať a meniť, bez toho, aby sa zmenil váš vzťah k ľuďom, ktorí to nedokážu…

Skutočnosť je taká, že ak nerobíte nejakú obyčajnú dvojminútovú zábavnú zaklínačku zo ženského časopisu, ale poriadne pripravený rituál s analýzou, nafázovaním a nadizajnovaním pomôcok a zariekadiel, tak po jeho dotiahnutí sa cítite poriadne vyšťavená. (Nejako to súvisí s dráždením “tretieho oka”, ktoré v stave predráždenia napr. vyvoláva schizofréniu, ako som kdesi čítala.) Už len samotné sigily majú tento dopad, a to sigily považujem za najjednoduchšiu formu “babrania energie”! Najhoršie je, že nikdy dopredu nevieme, o akú formu úbytku energie pôjde – či sa budeme len musieť poriadne dosýtiť, či nás budú musieť odniesť, lebo dostaneme závrate a neustojíme na vlastných, alebo či skutočne niečo (niekto) z nášho života zmizne. Vždy hĺbka dopadu bude závisieť od toho, koľko energie som si pri danom kúzle nárokovala “naviac” (teda presahovala moju vlastnú “postrádateľnú” energiu).

Ja na to mám vypracovanú rutinu “má dať a dal”, t.j. vždy si pri kúzle poviem, čo preň urobím ja vo vlastnej réžii a ako vyzerá zaklínadlo, ktorým si nárokujem dodatočnú energiu. Čím viac viem urobiť pre kúzlo sama, tým nižšie je riziko výrazného dopadu. Čím viacerým ľuďom pri formulácii zaklínadla “pomôžem”, tým viac sa mi podarí rozhodiť dopad aj na nich a mne samej sa potom ujde len jedna čiastka toho dopadu.

P.S. Viete, že iniciácia bosorákov začínala simulovanou “smrťou” fyzického tela, aby sa celá energia preliala do mentálneho tela?

Strange: “Chcela by som sa spytat, ze ci mozem stratit aj lasku alebo harmoniu vo vztahu? Chcela by som totiz nejakym sposobom pomoct mojej Laske, lebo ma problemy a vzdy prichadzaju nove, no bojim sa, ze by som ho mohla stratit alebo by vznikli nejake nezhody vo vztahu, co je to posledne, co by som chcela.”

Všetko je možné. Tým, že začnete zasahovať do vzťahu (aj keď s dobrým úmyslom), môžete ho narušiť. Na druhej strane, nikde nie je zaručené, že ak to neurobíte, vzťah sa časom nenaruší… Veci sú v pohybe. Neviem, akej povahy problémy má vaša Láska, ale ak sa dajú riešiť dohovorením alebo motivovaním k niečomu inému, je lepšie použiť najprv tieto “nemagické” prístupy. Skutočná (a niekedy bolestivá) mágia začína až tam, kde sme už vystrieľali všetky naše náboje a situácia nás aj tak neprestala gniaviť.

Ak má vaša Láska problémy s tým, že sa zapletá s nesprávnymi ľuďmi, môžete použiť sovie kúzlo na otvorenie očí. To kúzlo nikomu neubližuje a nič nemení, pokiaľ to meniť netreba, je teda pomerne bezpečné.

Trnka: “Prosím o radu, týka sa podvedomia, určité moje vlastnosti nie sú pozitívne, hoci sa snažím rozumom ich ovládať, v nestráženej /impulzívnej /chvíli reagujem neprimerane, čo však neskôr ľutujem a potom sa obviňujem, že som zlyhala. Vysvetlovanie, že som to tak nemyslela sa míňa účinkom a ja som z toho dlho nešťastná. priama otázka znie – existuje kúzlo alebo nejaký amulet /kameň/, prípadne niečo iné, čím by som mohla zmeniť svoju podstatu /podvedomie?

Nemôžete zmeniť svoju podstatu, teda to, čo ste. Ale nie je rozumné myslieť si, že naše menej príjemné stránky sú nedeliteľnou súčasťou našej podstaty. V našej podstate sa nachádza súbor talentov, ktoré si do tohto života nesieme, naše poslanie a lekcie, ktoré sa potrebujeme naučiť. Nič viac. Všetko ostatné – naše hodnoty, sebavnímanie, “popálené” skúsenosti a podobne – je len nadstavba nad našou podstatou. A práve táto nadstavba sa prejavuje v našom správaní.

Takže dobrá správa: vaše prejavy sa dajú zmeniť. Ale nebude na to stačiť jedno šibnutie kúzelným prútikom – dobré veci ešte nikdy nešli ľahko… Po prvé, potrebujete zistiť, prečo v daných situáciách reagujete neželaným spôsobom. Za tým sa bude skrývať nejaké mylné presvedčenie alebo zlá skúsenosť.

Keď zistíte, čo sa za tým skrýva, musíte zistiť, v akých situáciách vám takéto správanie pomáha. Nič na svete, čo robíme, nie je samoúčelné alebo absolútne blbé; väčšinou len použijeme istú rozumnú reakciu v nepatričnej situácii. Takže keď si poviete, v ktorých situáciách toto správanie chcete zachovať, automaticky podvedomiu hovoríte, že v iných situáciách má použiť inú reakciu.

No a potom prichádza tretí krok: podvedomie by inú reakciu aj použilo, ale nijakú náhradnú nemá, lebo sme stále reagovali rovnako. Takže či sa nám to páči alebo nie, potrebujeme si natrénovať nejakú náhradnú reakciu na situácie, v ktorých sa chceme správať inak. Bude lepšie, keď vyskúšate rôzne typy reakcií a vyberiete si pre niektoré situácie jednu a pre iné inú.

Myslím, že sa tejto téme budem musieť zavenovať hlbšie, pretože urobiť poriadok vo vlastnom vnútre je prvý krok na ceste k sebarozvoju a bosorovaní.