Šamanskí sprievodcovia: Pavúk

Pavúk znamená sny a vízie, osud a tvorivú silu.

Pavúky nájdeme na celom svete. Známych je vyše 30000 druhov. Priestor, v ktorom žijú, sa pohybuje od ľudských obydlí, záhrad, cez lesy, polia, kopce, vodné toky až po púšť. Veľkosťou sa pohybujú od 1 mm až po 9 centimetrov. Najväčší druh je guajanský pavúk vtáčnik. Všetky pavúky majú 8 nôh a sú viac-menej jedovaté, pretože jed potrebujú na to, aby ichromili svoju obeť a mohli do nej vstreknúť tráviace enzýmy. Niektoré pavúky sú pre človeka vysoko jedovaté – ale zatiaľ sa ešte nevyskytujú ú nás. Väčšina pavúkov žije utiahnuto a samotársky a stretávajú sa len v období párenia, ktoré pre samčekov končieva obvykle tým, že sa stanú hlavným chodom “svadobného menu”…

Niektoré pavúky si robia siete, iné žijú v zemi a chytajú korisť skákaním. U nás je najznámejším pavúkom pavúk križiak, ktorý aj s nohami dosahuje 2 cm. Meno má podľa svetlej škvrny na chrbte, ktorá má tvar kráža. Križiak nemá nijaké tykadlá a pozerá ôsmimi očami zoradenými v dvoch radoch. Z otvorov na zadku vylučuje podľa potreby lepkavé alebo nelepivé vlákna, z ktorých spriada sieť. Na zostrojenie siete potrebuje asi 45 minút a spotrebuje asi 20 m vlákien.

Vo všeobecnosti pavúk platí za “priadku osudu”, ktorá tvorí i ničí. V niektorých kultúrach stelesňoval slnko a vznik života. Kelti pavučinu považovali za symbol spojenia všetkého na Zemi. U Egypťanov a Grékov sa pavúk spájal s bohyňou osudu. V hinduizme stelesňuje kozmický poriadok, v centre ktorého pavúk vpriada do siete ilúziu života. V západoafrickej mytológii existuje božstvo “Pán Pavúk”, ktoré je ľstivé, prefíkané a múdre. U Indiánov je pavúk mocný tvor, ochotný pomáhať, niektoré kmene ho uctievajú ako božstvo. Kmeň Coeur d´Alene popisujú pavúčiu ženu ako ústretového tvora, ktorý žije v nebi a sprostredkuje medzi nebom a zemou tak, že si vymýšľa príbehy o živote a smrti a protikladoch, ktoré patria spolu a dopĺňajú sa. U nás sa hovorí, že zabiť pavúka prináša nešťastie, pretože pavúk prináša peniaze, blahobyt a šťastie.

Keď do nášho života vstúpi pavúk, pomáha nám odhaliť tie sily, ktoré ochromujú našu životnú energiu a spútavajú nám ruky i myseľ. Ide s nami do najtemnejších kútov, aby sme v nich mohli urobiť poriadok. Dodáva nám silu prevziať zodpovednosť za vlastný život a spriadať svoje sny, učí nás postarať sa o seba a vymaniť sa z roly obete. Ukazuje nám vyšší poriadok tohto sveta tým, že nás konfrontuje s nebezpečenstvami, vekom a smrťou. Chráni nás pred temnými silami tým, že svojou sieťou bráni, aby k nám prenikli. Dáva nám možnosť pohybovať sa po mnohých úrovniach šamanskej reality a rozpoznávať súvislosti.

A toto je napísané v Tao Oracle: “Uč sa od pavúka: Neúnavne pracuje a pripravuje svoju sieť, bez ohľadu na to, čo sa okolo neho deje. Nech už je jeho sieť znova a znova poškodená, len čo objaví potrebu opraviť ju, urobí tak. Nikdy neodkladá na neskôr, nikdy nevyhľadáva pozornosť – jeho sila je v schopnosti splynúť s prostredím. Robí, čo potrebuje, a neplýtva pritom energiou. A keď dokončí všetky prípravné práce, je schopný sedieť celkom bez pohybu, absolútne v okamihu a pozorný, a čakať v tichej dôvere, že sa tadiaľ bude pohybovať nejaká chutná príležitosť…”

Zo svojej temnej stránky pavúk prináša:

 • zneužívanie magických schopností
 • nedorozumenia
 • pocity viny
 • zlo, zlomyseľnosť, zášť, zákernosť
 • strach a hrôzu
 • obmedzujúce, ale viditeľné prepojenia, ktoré nás oberajú o silu
 • pohodlnosť a znehybnenie
 • posadnutosť starými cudzími energiami, ktoré ešte visia medzi dvoma svetmi.

Iné atribúty:

 • kameň: obsidián, horský krištáľ, rutilovaný quartz, záhneda
 • farby: čierna, zelená, červená, žltá
 • Element: všetky
 • symboly: sieť, vlákno, krosná, niť osudu
 • pavúk v sne: obvykle poukazuje na príliš silné, neprekonané, ochromujúce strachy v podvedomí; staré z vlastnej minulosti alebo z minulých životov, ktoré nám bráni postúpiť dopredu
 • afirmácie:
  • “Preberám plnú zodpovednosť za svoj život a sám/sama ho utváram.”
  • “Teraz sa oslobodzujem zo siete závislosti.”
Súčasť cyklu o šamanských sprievodcoch

7 thoughts on “Šamanskí sprievodcovia: Pavúk

 1. Pavúky v mojich snoch priebežne vystupujú a bolo ich veľa…
  ale nedávno sa mi behom týždňa snívalo o pavúkovi…. posledný sen bol až taký, že pavúk bol čierny, mal pár centimetrov- doslovne ma naháńal a prenasledoval / a ja miesto toho ,aby som zastavila a opýtala sa ho prečo to robí…tak som pred ním šialene utehala a narážala ja pritom do ľudí / a v závere ma kúsol do pravej nohy na členok vyttryskla mi krv a ešte som si stihla uvedomiť, že sa mám na ten čloenok hneď po prebudení zo sna pozrieť…. Určite sa niečo bude v mojom živote v blízkej dobe meniť… Navyše som mala pavúka v koreňovej čakre a neviem sa s ním už dlhšie spojiť alebo to nerobímdostatočne 😦 Pekný deň všetkým

  Páči sa mi

 2. ja som mal dnes sen s pavukmi a po tom co som si tu precital by to znamenalo ze ma naozaj zvazuju mnohe strachy, co aj je pravda – a snazim sa s nimi bojovat – v podstate to z coho mam strach sa snazim prekonavat a to urcuje smer v mojom zivote, pripadam si akoby som stale bojoval… neviem preco…mam to uz od malicka…

  Páči sa mi

 3. tiez som mala sen bolo ich vela a boli v zastupoch…a pomedzi nich chodil jeden velky….ale ja som stala medzi vsetkymi a nebala som sa ich…este ich kamarat zametal….ale ja som strach nemala …..v skutocnom zivote ma vsak zviera dosst strachov hm…daco pravdy na tom budee…..

  Páči sa mi

 4. Ja som tuto noc spal neviem preco ale po dlhom case ma prepadol akysi strach….akosi som to po case prestal vnimat a zaspal …po chvilke soms a prebudil zabadal som nad sebou vlekeho chlpateho pavuka , vyzeral ako tarantula , trocha som sa zlakol a v tom momente zmizol hmmmmm asi som bol este v alfa stave alebo co …… Neviete co to moze znamenat ? vydel som ho uz cez leto a teraz zasa ….

  Páči sa mi

 5. Dve možné odpovede: Ak sa šamanizmom nejako nezoberáš, niečo ťa chce vyľakať. Nedaj sa. Je to len pavúk a keď dostane poza uši kuchynskou panvicou, neustojí to. Nepripusti si strach alebo odpor, sú to nízke vibrácie.

  Ak sa šamanizmom zaoberáš, nastal v tvojom živote čas pavúka. Všímaj si, či sa s pavúkmi nestretávaš častejšie ako predtým. Ak áno, je to to druhé. Načítaj si o pavúkoch, medituj o pavúkoch a popros pavúka, aby ťa niečo naučil, čo pre svoj život potrebuješ.

  Páči sa mi

 6. Zoberam sa duchovnom konkretne samanizmom iba nie ….. ale v jednom zo svojich minulich zivotov ano xixix uvydime co nam pavucik chce xi ale netrotkar si na neho posvietim ale dakujem ……a ja som inac tiez z pezinka hahahaha

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s