Liečivé zvuky

V čínskej medicíne sa päť orgánov tela spája s istou emóciou, istým zvukom, istým postojom a ak je daný orgán v nerovnováhe alebo nemocný, tak sa to prejavuje navonok istou neželanou emóciou.  V nasledovnom nájdete prehľad orgánov, zodpovedajúcich farieb, zvukov a emócií a takisto postoj, ktorým sa obnovuje rovnováha v orgáne pri použití vizualizácie. Systém je prevzatý zo stránky Tai Ji for Health.

Päť orgánov a zodpovedajúce cviky

 

.
Pľúca 
Srdce 
Ľadviny 
Pečeň 
Slezina 
Postoj
Negatívna
emócia
smútok krutosť/
netrpezlivosť
strach hnev strach
obava
Farba
biela

červená

belasá

zelená

žltá
Pozitívna
emócia
odvaha láska ústretovosť milota otvorenosť
Zvuk éj Ó ú šššš ou

Liečime pľúca (smútok)

Popis: Stojíme rozkročení asi tak na šírku pliec. Ruky a prsty máme zdvihnuté nad hlavou. Stojíme, akoby sme boli bleskozvod – energia zhora vstupuje do nášho tela cez končeky našich prstov, prechádza telom a cez nohy prechádza do zeme, takže akoby sme v danej chvíli prepájali nebo a zem. Súčasne sme ako strom – energia zeme vchádza cez naše nohy, preteká telom a vyžaruje sa cez končeky prstov do neba. Sme ako obrovský energetický stĺp, ktorým tečie energia oboma smermi.

Cvik: Pomaly zdvíhajme ruky do tejto pozície. Relaxujme a uvoľnime ramená, aby v nich nebolo žiadne napätie. Liečivý zvuk pre pľúca je “eeeeej” a my ho urobíme trikrát po sebe:

 1. nadýchneme sa, pri výdychu formulujeme “eeeej” a cítime, ako sa z pľúc odplavujú negatívne emócie a smútok
 2. tentokrát pri nádychu hovoríme “eeeej” a predstavujeme si, ako do pľúc prúdi žiarivé biele svetlo
 3. vydýchneme a pri novom nádychu formulujeme “eeeej” a plníme pľúca odvahou a nebojácnosťou.

Liečime srdce (netrpezlivosť)

Ruky spustíme (ak ideme z cviku pre pľúca) dole do výšky srdca, dlane otočíme dopredu a trochu nadol (ako na obrázku). Skrčíme prostredníky oboch rúk, až sa nám dotknú dlane, a potom ich znova narovnáme. Tam, kde sa dotýkali dlane, je bod Lao Gong – kľúčový akupunktúrny bod pre vysielanie energie.

Oboma rukami sústreďujeme energiu tak 30-50 cm pred sebou, približne vo výške srdca. Cítime túto energiu ako liečiacu energiu, ktorú vysielame do sveta každému, kto práve potrebuje liečenie – a v tom aj sami sebe.

 1. Zvuk pre tento cvik je uzavreté Ó pri výdychu a ideme ním zbaviť srdce krutosti, unáhlenosti a netrpezlivosti, teda každej aktivity, ktorá sa zakladá na nepremyslení následkov do konca, na neuváženom konaní a na konaní z vnútorného tlaku.
 2. Tentokrát pri nádychu znova urobíme “Ó” a predstavujeme si, ako ním vnášame do srdca žiarivé červené svetlo – farbu čerstvej, okysličenej krvi. Nadýchneme sa…
 3. …pri novom nádychu znova povieme “Ó” a pritom vnášame do tela emóciu bezpodmienečnej, absolútnej lásky.

Liečime ľadviny (strach)

Ďalší orgán sú ľadviny (obličky), ktoré sa nachádzajú na chrbte vo výške pása po stranách chrbtice. Ruky máme spustené pozdĺž tela a vytláčame dlaň, akoby sme sa odrážali od múrika, na ktorom sedíme.

 1. Zvuk pre ľadviny je “uuu”. Použijeme tento zvuk na to, aby sme z tela (hlavne ľadvín) odplavili všetok strach. V dlaniach tiež cítime, ako odtláčame od seba všetko desivé a strašné za chrbát, do minulosti. Nadýchneme sa: “uuuu”…
 2. Pri druhom nadýchnutí vnesieme do ľadvín belasé svetlo – ten odtieň, ako keď pozeráme do bazéna s vodou: “uuuu”…
 3. Pri treťom opakovaní sa nadýchneme, povieme “uuuu” a vnášame do ľadvín pozitívnu emóciu nehy, jemnosti, citlivosti.

  

Liečime pečeň (hnev)

Ďalší orgán je pečeň. Nachádza sa na spodnej strane nášho hrudného koša, trochu napravo. Je to hodne veľký orgán a negatívna energia, ktorá sa prejavuje pri jeho blokáde, sa prejavuje ako hnev/zlosť/zlostnosť/výbušnosť. Práve táto emócia sa najviac “drží” tela, takže je lepšie urobiť cvik viackrát, pre každý prípad.

 1. Budeme používať zvuk “šššš”. Ruky umiestnime pred bruchom, akoby sme medzi rukami a bruchom držali veľký hrniec. Pri zvuku zatneme päste, zatneme brušné svalstvo a pritiahneme päste k pečeni, akoby sme priťahovali opraty. A teraz urobíme zvuk trikrát po sebe, aby sme dokonale vyčistili pečeň: nádych + výdych “ššššš” , nádych + výdych “ššššš”, nádych + výdych “šššš”.
 2. Teraz naplníme pečeň čistým svetlozeleným svetlom. Nadýchneme sa: “ššššš”.
 3. A v poslednom kroku naplníme pečeň láskavosťou a súcitom. Nadýchneme sa: “šššš”.

Liečime slezinu (úzkosť)

Posledným orgánom je slezina, ktorá sa nachádza tiež pod hrudným košom, tentokrát však na ľavej strane a hodne nabok. Pozícia vyzerá tak, že stojíme s roztiahnutými rukami, ktoré máme od tela asi pod uhlom 60 stupňov, takže naša hlava a špičky prstov tvoria rovnoramenný trojuholník.

 1. Zvuk pre slezinu je “oooou”  a ideme ním zo sleziny vyplaviť všetky starosti a úzkosti. Nadýchneme sa a pri výdychu vyplavujeme: “oooou”.
 2. Pri druhom nádychu hovoríme “oooou” a zaplavujeme slezinu žiarivým žltým svetlom.
 3. Pri treťom nádychu hovoríme “oooou” a napĺňame slezinu pocitom pozitívnej otvorenosti. Je to pocit, že môžeme pokojne kráčať svetom, každému pozrieť priamo do očí a nemusíme sa starať, čo sa stane, čo kto o nás povie, čo si kto pomyslí a podobne. Nemusíme sa o nič starať, lebo pri kormidle sú silnejšie sily ako tá naša a starajú sa, aby sa nám nič nestalo…

11 thoughts on “Liečivé zvuky

 1. Ahoj Helar, nenašla som nikde tvoj mail….tak som sa rozhodla Ti aspoň takto napísať. Prosím o radu, lebo sa mi zdá, že som urieknutá…alebo niečo také….nič sa mi nedarí tak ako sa mi zvyklo…..nemám nikdy dobrú náladu…pričom nemám dôvod byť smutná….no som …smutná a chce sa mi plakať…..utápam sa v jedle….a alkohole……no a nemám racionálny dôvod!!!!.predtým som to nikdy nezvykla, nikdy som nemala zlú náladu, mala som záujem sa baviť s iními ľuďmi,…teraz nemám..nikdo ma nezaujíma!! nechcem nikoho vidieť!!!!poslednú dobu som bola chudučká-tak primerane-čo mi mnohí závideli, v škole aj súkromí sa mi darilo, a teraz????? Veľakrát, aj v detstve, mi zvyklo bývať zle ak sa na mňa niekto dlho pozeral.Teraz sa stále tak cíti, ako by som mala ,,z očí ” Teraz mi len čas letí…nemám čas sa učiť……a mám práve štátnice….. hoci stávam o 7.00., no deň mi prebehne ako keby len letel okolo………..nič nestíham!!!! Aj súkromný život a môj trvalý 5 ročný vzťah sa rozpadá….pritom neexistuje racionálny dôvod!!!!
  Prosím poraď mi čo robiť kým sa všetko okolo mňa nerozpadne!!!

  Páči sa mi

 2. Ssonja,

  trochu mi to vyzerá na chemickú depresiu. Tie teraz majú “svoje” obdobie. Rýchla rada – aspoň jeden banán denne. Pohyb. Kým sa hýbeme, nezaviazneme v stereotypnej sebaľútosti. Fyzická námaha. Hrabať sa rukami v zemi. Dotýkať sa zelených rastlín čo najčastejšie a čo najvýdatnejšie. Veľa vitamínov. A na krk kamienok ako lepidolit, ruženín, mangánokalcit.

  A môžete skúsiť každé ráno pri pohľade do zrkadla afirmáciu, napríklad “cítim sa stále lepšie a mám stále viac šťastia”.

  Páči sa mi

 3. Helusik, klobuk dolu!!!
  Chodila som na taiji dva roky, ale ci veris ci nie, ze som toto vobec nevedela? Si viac nez dobra, porád sa s tym budem zaoberat, hlavne tie ladviny, ale i pluca a tusim i zvysok je viac nez potrebny 🙂 len nam este sem nieco naordinuj.

  Páči sa mi

 4. BUBLINKA…zaludok a funkcie traviaceho ustrojenstva su v systeme tradicnej cinskej mediciny priamo spojene s mentalnou aktivitou /starosti, pracovne pretazenie, stress/. Chronicke problemy tejto dlzky mozu suvisiet aj so stravou nevhodnou k tvojej natalnej energii. A vobec, europske lekarstvo to ma nejako domotane. Lahke studene ranajky su blud, ovocie ako druha vecera pred spanim dalsi, mliecne vyrobky tolko doporucovane by mali byt selektovane atd, atd, atd. BTW… u zien to nie je typicke ochorenie, regenerujete lepsie ako chlapi 🙂

  HELAR….s touto strankou robis good job. Sledujem ju uz par mesiacov, pekne clanky, objem informacii je neuveritelny! Ak by si chcela trosku zabrdnut do temy cinskych horoskopov a tradicnej cinskej mediciny, tak som k dispozicii.

  Páči sa mi

 5. Shinobi,

  reagujem neskoro, ale ak vieš prispieť, je to len otázka ochoty. V Poradni mám taký režim, že čitatelia majú po dohode možnosť písať svoje vlastné články, takže ti môžem zriadiť kontro WordPress a nastavím ti “autorstvo”, ak chceš. Tie témy, ktoré spomínaš, by sa mi veru páčili!

  Páči sa mi

 6. Pre všetkých, čo sa zaujímajú o túto oblasť – Shinobi, teraz už Yamabushitengu, má svoju vlastnú ordináciu v Poradni – volá sa Čínske všeličo (linka už nefunguje) a Shi… eeeee, Yamabushitengu 😛 sa v nej mieni venovať nielen veciam energie a zdravia, ale aj čínskym horoskopom. Čítajte!

  Páči sa mi

 7. ahojte.Prosim vas raz som tu citala ze ako vyhnat z bytu pavuky a inu haved.Volake kadidlo alebo olejcek do aromalampy.Neviem to uz tu najst.Pomozte prosim.Dakujem

  Páči sa mi

  • Sice s parrocnym oneskorenim, ale pavuci zvyknu byt vytrvali… Ja som sa vlani docitala, ze neznasaju gastany, tak som na jesen nanosila do kazdeho rohu v miestnosti, a veru by som povedala, ze to funguje, aspon teda zatial, ale urcite zas na jesen nazbieram cerstve a vymenim ich.

   Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s