Girasol – jemne a ľahko

girasol2.jpgAJ: girasol, Girasol Quartz, niekedy vraj synonymum pre fire opal alebo opalite NJ: Girasol, Glasopal, Opal-Chalcedon

Názov girasol sa v priebehu rokov používal na označovanie mnohých minerálov. Vznikol totiž v dobe, keď sa „girasol“ nazývali všetky kamene, ktoré pri otáčaní proti svetlu (girare = otáčať) prejavovali efekt mačacieho oka, teda akoby vnútorný závoj. Dnes sa takto nazýva kombinácia quartzu a opálu s mliečnym závojom.

Kameň je priesvitný a priehľadný, so slabým mliečnym zamútením. Niekedy má červenkavé odblesky ale videla som už aj nebeskomodrý girasol.

Chemický vzorec: Si02 + Na,K,CI,S,C, inde SiO2 + (H2O) prípadne + (TiO2) (oxid s kremíkom, vodou a titániom). Tvrdosť podľa Mohsa je 7, inde 5,5. Špecifická hustota 2,64 – 2,69, inde 2,3-2,5. Kryštálová štruktúra trigonálna. Podobný minerál je vodný opál. Náleziská sú na Madagaskare a v Brazílii (Minas Gerais).

Mystické vlastnosti: Girasol má nenásilnú, ale mocnú energiu Mesiaca. Dokáže zosilniť a zrkadlovo odrážať city. Preto je to výborný kameň pre vizualizáciu, prácu so snami a cielené nasmerovanie energie (napríklad pri mágii alebo liečení).

Zlepšuje naše komunikačné schopnosti a umožňuje nám otvorene vyjadriť zadržiavané a potláčané myšlienky.

Povzbudzuje a znásobuje kreativitu tak v umeleckej, ako aj v praktickej oblasti.

Podľa uhla, pod ktorým si ho obzeráme, je buď číry alebo zatiahnutý. Preto stelesňuje prechod od nejasného myslenia k vnútornej jasnosti.

Quartz v girasole podporuje lásku k životu, napráva pokrivené emócie a vnáša svetlo do vecí. Opál v girasole sprostredkuje radosť zo života. Girasol rozpúšťa nepokoj a nespokojnosť a vynáša na povrch naše skutočné priania.

Pomáha nám zbaviť sa starých vzorcov myslenia alebo ľudí, ktorí pre nás nie sú dobrí v našom sebarozvoji. Rozpúšťa zatvrdilé postoje, zazlievanie a napätie a pôsobí povzbudivo na psychiku.

Girasolový elixír sa používa pre oboch partnerov, pokiaľ vzťah zaviazol na mŕtvom bode, pretože pôsobí ako afrodiziakum. Rozhýbe nudný starý vzťah, oživí chtíče, „oživuje ochabnuté svalstvo“ (tak ja neviem, čo presne tým chcú povedať) a zvýši pocit živosti… 😛

Tak, a teraz prichádza niečo z holandštiny, o čom len dúfam, že je to tak, ako som tomu porozumela: Pôsobí na emócie. Treba ho nosiť v časoch, keď sa nám otvárajú nové príležitosti alebo prichádza nejaká zmena. Ukľudňuje a zmieruje naše vnútorné dieťa. Vytvára vnútornú rovnováhu.

Spája sa so sakrálnou čakrou. Jeho znameniami sú Býk, inde aj Blíženci, Ryby a Panna. Numerologicky vibruje s číslami 3 a 9.

Liečiace vlastnosti: Girasol sa používa na odstránenie bariér, pri stuhnutých svaloch a svalových kŕčoch a ako prevencia proti opuchu lymfatických ciest.

Vyvažuje metabolizmus a napomáha absorpcii železa. Pomáha tráviacemu systému, predovšetkým žlčníku a pečeni. Podporuje činnosť močového mechúra, priaznivo pôsobí na tymus a talamus, zmierňuje problémy pri cukrovke a pomáha pri únave a chronickej únave.

girasol-opal-chalzedon.jpg

 

10 thoughts on “Girasol – jemne a ľahko

 1. Heli ked sa stretneme, budem ti musiet ukazat moj naramok.
  povodne som si ho kupila ako adularovy. Su to take obdlzniky vsadene v striebre. Ale vonku na dennom svetle som zistila ze to nie je adular ale opal a ked citam teraz o tomto girasole, tak uz neviem. Bud ho skusim vyfotit a poslem, alebo si pockam na galeriu.
  Pa

  Like

  • Mila slecna vysvetlim jednoducho obchodny nazov OPALIT nema nic spolocne s mesacnym kamenom a ani prirodnym kamenom. Je to syntetika ktora sa predava ako podvrh za opal alebo mesacny kamen. V pripade ze chcete pekny naramok z mesacneho kamena tak si prichystajte trosku viac ako 10 ci 20 euro. Viem o com hovorim nakolko dovazam komponenty mesacneho kamena z Ciny, momentalne mam gulicky z kvalitneho mesacneho kamena.

   Like

 2. Zvedavamt,

  na tom obrázku by to mohol byť Mesačný kameň, ale zdá sa mi v ňom priveľa odleskov žltej, čo je neobvyklé. Neviem presne povedať, o aký kameň ide, skôr som za girasol, hoci ne ten je tam tiež priveľa žltej – ale to už fotky pri umelom svetle robievajú.

  Like

 3. Ahoj. Raz som videla nejaký dokument o ťažbe mesačných kameňov a vyzerali úplne takto len s odleskom prevažne do modra. Chcela by som sa inač opýtať, či umelo vytvorený mesačný kameň nie je náhodou opalit alebo či sa nepovažuje za opalit.
  ďakujem 🙂

  Like

 4. Phoebe,

  s tým názvoslovím je dosť veľký problém, každý si to nazýva, ako ho napadne. Ja už som videla “opalit” aj ako označenie pre dendritický achát (taký mliečnobiely s akoby “vetvičkami” hnedej alebo čiernej farby), ale aj pre ružový andský opál. No a potom z času na čas aj pre girasol (ale toto zriedkavejšie). Sama mám tiež kameň “opalit”, ktorý vyzerá celkom ako umelý girasol, len s takým belasým zábleskom ako u Mesačného kameňa. Pri podrobnejšom skúmaní som však zistila, že jednotlivé srdiečka (mám to ako reťaz kamienkov na náhrdelník) majú drobné kazy a nerovnakosti, takže to by asi chcelo odborníka, čo by povedal, či ide o umelinu alebo nejaký prirodzený zjav…

  O umelom Mesačnom kameni toho neviem veľa (vlastne vôbec nič) a zdá sa mi to aj nepravdepodobné, pretože Mesačný kameň nebýva číry, ale je vrstvený a má strašne veľa kazov/lomov, čo by sa asi dosť ťažko napodobňovalo.

  Like

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.