Relaxácia – podmienka pre rozvoj psychických schopností

Všetky psychické schopnosti si vyžadujú stav fyzickej relaxácie, uvoľnenia – a čím je toto uvoľnenie hlbšie, tým lepšie. Bez nej nebude ani komunikácia s inými inteligenciami, ani telepati, ani telekinéza, ani astrálne putovanie. Až keď vieme hĺbkovo fyzicky relaxovať “na povel”, môžeme začať rozvíjať svoje psychické schopnosti.

V dennom živote sa pohybujeme v stave mysle, ktorý sa označuje za “beta”. Ide o frekvenciu mozgových vĺn – stav rýchly a vybudený, kde sú všetky zmysly oslovované a ich cieľom je rýchlo reagovať na podnety z okolia (“útek alebo útok”).

Hĺbková relaxácia u nás spomalí frekvenciu mozgových vĺn a dostane nás do stavu “alfa”, alebo do ešte hlbšieho stavy “théta”. Oba sú stavy rozšíreného vedomia, kde máme prístup k svojim vrodeným psychickým schopnostiam.

Keď začíname s hĺbkovou relaxáciou, chceme dosiahnuť rovnováhu vovnútri tela, zbavenie sa stresu a odpútanie sa od okolia. Dobrý tip pre začiatočníkov – relaxačné rutiny by ste mali robiť v tom istom priestore. Podvedomie si čoskoro navykne, že tento priestor sa spája s relaxáciou, a navodí vám stav hĺbkového uvoľnenia takmer okamžite, keď do “svojho” relaxačného priestoru vstúpite. (U psov sa tomu hovorí Pavlovovský reflex. Som zvedavá, ako sa tomu hovorí u ľudí… 😛 )

Na relaxáciu môžeme využiť posed so skríženými nohami (indická “asana”), alebo sa môžeme posadiť na stoličku s vysokým operadlom a obe nohy pevne položiť chodidlami na zem. Pritom sa však neopierame o operadlo. Chrbát máme celkom vzpriamený, ruky nám zľahka spočívajú na kolenách alebo stehnách. Bradu pritiahnime trochu k telu. Cieľom celého tohto posedu je dostať chrbticu do rovnej čiary od koreňovej čakry až po korunnú. Ak by sme hlavu príliš zaklonili, prerušíme vzlínanie kundalíní a mohli by sme mať z toho aj zdravotné ťažkosti.

Ešte jedna vec je dôležitá- Dýchať budeme do brucha, nie len hornou časťou hrude. Pri nádychu sa nám má brucho vypučiť, pri výdychu vtiahnuť. To je spôsob, ako dýchajú bábätká, a je veľmi účinný. Takisto si pri dýchaní budeme predstavovať, že dýchame nielen nosom a ústami, ale celým povrchom tela, každým pórom.

Relaxácia – začiatok

Zavrieme oči a počas cvičení ich budeme mať sústavne zatvorené. Zhlboka, ale pomaly sa nadýchneme (pomaly pritom počítame do päť) a predstavíme si tak živo, ako to len dokážeme, že vdychujeme žiarivo svetlý, iskrivý a ľahký vzduch. Ako nám vzduch vchádza do tela, cítime, ako sa postupne s ním uvoľňujeme. Energia vdychovaného vzduchu sa pomaly šíri naším telom od hlavy až k nohám.

Zadržíme dych a pomaly pritom počítame do päť. Intenzívne preciťujeme, ako je naše telo naplnené tým radostným, iskrivým čistým vzduchom a ako sa v ňom doslova kúpe. Potom pomaly vydýchneme (zasa počítame do päť). Pri výdychu si živo predstavujeme, ako je náš dych tmavosivý od negativity a ako s výdychom túto negativitu a všetko napätie dostávame z tela von a cítime sa čoraz uvoľnenejší.

Proces opakujeme s tou istou vizualizáciou aspoň päťkrát, ale môžeme pokračovať, až kým sa nebudeme cítiť celkom uvoľnení, osviežení a dobre naladení.

Druhé štádium relaxácie

A potom bez prestávky prechádzame k ďalšiemu štádiu hĺbkovej relaxácie a začneme aktívne uvoľňovať telo od nôh až k vrcholku hlavy. Do tohto štádia si berieme pozitívne pocity, ktoré v nás vyvolalo úvodné cvičenie.

Predstavíme si tak živo, ako to len ide, priamo pod našimi nohami veľkú guľu jasného, žiarivého bieleho svetla. Použijeme všetku našu predstavivosť, aby bola čo najjasnejšia, čo najsvetlejšia a čo najžiarivejšia – ako slnko za jasného letného dňa.

Postupne začíname túto guľu pohybovať nahor. Najprv sa do nej ponoria naše nohy. Kúpu sa v jasnom a žiarivom svetle, cítime žiaru a teplo, ktoré sa z gule do nich prelieva – od chodidiel, prstov na nohách po členky, až žiaria rovnako jasne ako samotná guľa. Všetko zvyšné napätie z nich uniká. Zostávajú uvoľnené, bez zvyšku napätia. Vizualizujeme tak dlho, kým nohy nemáme celkom zbavené napätia.

Keď už sú nohy celkom uvoľnené, začíname guľu postupne viesť nahor nohami – na lýtka, na stehná, na boky, na zadok, na žalúdok a kríže, na hruď a chrbát, na ramená a na plecia. Neprejdeme vyššie, kým nie je daná oblasť absolútne uvoľnená. Pritom vizualizujeme tak silno, ako len dokážeme.

Postupne dosiahla guľa svetla náš zátylok. Držíme ju tam tak dlho, až sa zátylok celkom uvoľní. Túto fázu nepodceňujme – v zátylku sa hromadí veľa napätia, možno najviac z celého tela. Musíme ho odvádzať tak dlho, až bude zátylok celkom uvoľnený.

Nato presunieme guľu nahor do hlavy. Zahalíme do nej celú hlavu a cítime, ako nám z nej uniká napätie. Hodne pozornosti venujeme aj čeľusti, ktorá podobne ako zátylok hromadí napätie. Keď je hlava celkom uvoľnená, predstavíme si, ako guľa stúpa nahor, vyššie a vyššie, až sa stratí vo vesmíre.

Vychutnáme si pocit príjemného uvoľnenia, v ktorom sa nachádzame. Sme vyrovnaní, sme jedno s celým univerzom, naše telo je súčasťou vzduchu okolo nás a ostatných predmetov. Sme vesmír.

Nakoniec sa skloníme v úcte pred univerzom, otvoríme pomaly oči a vrátime sa späť do fyzického sveta.

Relaxáciu zautomatizujeme

Po istom tréningu možno hĺbkovo relaxovať kdekoľvek a kedykoľvek. Keď ju už robíme takmer automaticky, môžeme do nej pridať prvok “kotvenia” – vezmeme si nejaký predmet (amulet, kameň) a počas relaxácie ho držíme v ruke. Čoskoro si zvykneme spájať stav hĺbkovej relaxácie s dotykom tohto predmetu. Predmet však nesmieme používať na nič iné, ani ho nosiť sústavne so sebou.

65 thoughts on “Relaxácia – podmienka pre rozvoj psychických schopností

 1. Neviem, aký to má význam. Čítala som to na nete a nerozumela som tomu. Ževraj to má nejako nabíjať energiou a dá sa s tým aj liečiť a sú rôzne druhy, napr. som našla aj tachyonizovanú vodu ….. Tak ma zaujímalo, či s tým niekto nemá skúsenosti.

  Like

 2. ahoj
  chel by som sa spýtať, akými cvičeniami by som mohol rozvíjať levitačné cvičenia. Na internete som nič také nenašiel takže ak by ste bola taká dobrá a dala mi nejký odkaz na stránku alebo primo nejaký postup 🙂 ďakujem

  Like

 3. Janci,

  niekde tu mám články k telekinéze – a levitácia predmetov je súčasť telekinézy. Levitácia seba samého je ovšem vysoká škola, takže treba začať s telekinézou a popri tom robiť energetické cvičenia (asi nei kung) a hlbokú meditáciu. Je to vec času a výdrže.

  Like

 4. ja to viem aj som tu gulu videl je to uzasne ale po tom cviceni som bol velmi vycerpany a rovno som isiel spat teraz som to skusal zas ale nic islo to len vtedy ked som mal okolo seba sviecky a este sa chem opytat preco zo sviecok zhaslo 4 potom zas 4 a nakonic poslednych 4 vzdy po 4roch

  Like

 5. Bela,

  existujú prútiky, kyvadlá, merkaba kryštály, kryštálové tyčinky… Ich použitie závisí od účelu. Najbežnejšie sú kyvladlá, ktorými sa zisťujú energetické línie alebo sa používajú na získanie odpovedí na otázky. Prútiky sa používajú taktiež na zisťovanie energetických línií, tzv. geomagnetických zón (alebo tak nejak). Človek však v oboch prípadoch potrebuje mať citlivé ruky. Tyčinky sa zas používajú na znásobenie vysielanej energie – buď do ľudského tela, alebo pri bosorovaní do magického predmetu.

  Like

 6. ….mam jednu otazku , ktoru sa vlasne aj hambim opytat,ale predsa……..niekedy sa mi stane ze mi oci totalne scernaju vidim vsetko cierne a ked sa sustredujem na tych ludi ktori mi raz niekedy ublizili …tak sa im stane vzdy nieco zle …je to totalne nechutny pocit a ked som v takom stave neviem sa z neho dostat a ani ho nijak ovplyvnit…..a najhorsie je ze tym ludom sa nieco zle vzdy stane….napr. jednemu hrozilo ze zomrie tym ze sa mu zrazenina dostane do srdca ,pretoze na futbale sa zranil a vytvorila sa mu tam velka zrazenina ktora …ani neviem vlasne co ,ale viem ze mohol zomriet…..potrebujme sa opytat…..

  Like

 7. Chcela by som sa opytat, nebolo by mozne relaxovat aj v lahu? pretoze ja mam troska problemy s chrbticou a myslim,ze po chvili takeho vzpriameneho sedu by ma zacala boliet

  Like

 8. lelika tak sa skuste opriet chrbtom o stenu a nohy do tureckeho sedu- v takom pripade chrbtica neboli- mam odskusane, ale pri relaxacii, je jedno aku polohu si najdete- hlavne aby vam vyhovovala a citili ste sa v nej dobre- aby ste sa mohli uvolnit kludne si aj lahnite trosku rozkrocte nohy a aj ruky trosku roztiahnite natiahnute vedla tela dlanami hore- pozicia sa vola anjel z jogy a vyborne sa pri nej relaxuje- mozno aj zaspite 🙂

  Like

 9. chcel by som sa spytat:ked asi tak po 5 minutach relaxujem,zacnu mi tak silno bit oci-mam ich samozrejme zatvorene.Ako keby tak silno pulzovali,a to sa po chvili neda vydrzat.Poradite?

  Like

 10. dobri den ja verim ze vsetko toto naozaj funguje co sa vam uz podarilo???
  komukolvek podla mna to je vsetko take fascinujuce a som rad ze tomu verim

  Like

 11. Jas,

  môžem sa len domýšľať, ale povedala by som, že jedna časť vo vás sa odmieta uvoľniť a pri pokračovaní relaxácie chytá paniku, pripraví sa na reakciu “útok alebo útek”, zvýši tlak a tým navodí búšenie v očiach a núti vás oči otvoriť a prestať relaxovať. Toto nám obvykle robieva vedomie, keď patríme medzi ľudí, ktorí majú nutkanie kontrolovať veci okolo seba (ako napríklad ja 😛 ).

  Neviem, ako ste na tom s vodou, ale mne pomáha predstaviť si, že ležím na vode, voda ma nesie, potom som voda a klesám stále hlbšie a hlbšie, ale nemám problém s dýchaním… A keď už som celá pod vodou, tak už som celá uvoľnená. Skúste si aj vy nájsť nejaký obraz, v ktorom budete v známom prostredí a napriek tomu celý uvoľnený. Malo by to pomôcť znížiť strach vedomia zo straty kontroly.

  Peter,

  verte, že to funguje… To, čo sa vám podarí najrýchlejšie, záleží od vašej predispozície (=talentu), ale keď sa podarí jedno, tie zvyšné veci už idú pomerne ľahko.

  Like

 12. poznam tachyony, mama ma aj take pliesky aj take vrecusko, naplnene tymi tachyonizovanymi krystalmi. existuju aj take rusicky na mobily. no, mama pouziva to vrecusko vzdy, ked ju nieco boli, prilozi si ho tam a ono to fakt pomaha, prestava to boliet. aj ja osm to uz vyskusala 🙂 su to zevraj nejake krystaly nabite energiou z vesmiru. vyraba to nejaka firma z USA.

  Like

 13. Helar a ostatni, zdravim a mam otazku. V rukach, vacsinou, ked si lahnem spat,
  citim akesi prelievanie, ako ked lezite na morskej hladine a vlny vam nadhadzuju ruky, ibaze to vlnenie citim vnutri v rukach. ,,Vlna” zacne pri koncekoch prstov a potom ide dalej. Spociatku to bolo po lakte, ale teraz to citim obcas aj vyssie, takmer az v ramenach. Niekedy je to take silne, ze mam pocit, ze mi ruky priam plavaju vo vzduchu. Predpokladam, ze je to nejaka energia. Ma niekto podobnu skusenost? Dakujem.

  Like

 14. Potrebujem radu od vsetkych…Snazim sa rozvijat telekineticke schopnosti,ibaze ma po nich trochu boli hlava.Mal som sen,ze nejaky zahadny muz bol obleceny v takom bielom a predvadzal mi vseliak esvoje schopnosti,ktore mal.Povedal mi,ze je lepsie telekinezu vynechat a zacat skusat hybat vodou,ze je to jednoduhsie na predstavivist,kedze voda je len jedna.A tak si myslim ,ze ci channeling nefunguje aj opacne,a ze ci ma nechcel kontaktovat moj duchovny poradca….naozaj to potrebujem vediet,ci to ide lebo tento sen mi pripominal lucidne sny….Dakujem moc vsetkym za radu…

  Like

 15. Mila Helar, dakujem, ze si si nasla cas na odpoved. Teraz Ta chcem poprosit, ci by si k tomu aktivovaniu astralneho tela mohla napisat nieco viac. Alebo, v pripade, ze uz na inom mieste na Tvojich strankach nieco o tom je, kde by som to mala hladat. Rada by som vedela, ako sa k tomu mam postavit, pripadne, co by som mala robit. Dakujem.

  Like

 16. Andrej,

  odpovedala som pri inom vašom komentári.

  Zora,

  ja som mimovoľný “astrálny projektant/projektátor/projektor” 😛 , takže neviem nič bližšie ako návod.

  Like

 17. dobry, chcel by som sa spytat ze ci to dostanie sa do hladiny alfa alebo theta nie je nebezpecne, ze by sa tam uviazlo alebo nieco take. vopred dakujem za odpoved

  Like

 18. Ahojte, vcera sa mi stala taka zvlasstna vec… isla som spat, ale kedze sa mi tazko zaspava, pustila som si nejake relaxacne CD so zvukmi prirody… uvolnila som sa a chvilu som na nic nemyslela… potom som si zacala predstavovat ze lezim na luke v trave a do oci mi sviti slnko… potom som uz som asi zacala zaspavat, lebo som myslienky nemohla udrzat na jednom mieste, ale nesspala som… v tom som videla ze stojim pod stromom nedaleko tej luky a niekto mi nieco hovori… pritom som to hovorila ja a este som sa divila, ako na take myslienky chodim, lebo som nad tym co hovorim vobec nerozmyslala ale davalo to zmysel… potom som otvorila oci a bolo ticho… zdalo sa mi to zvlastne ale potom som zaspala… a uz si ani poriadne nepamatam co som to hovorila… len viem ze to bolo niecco o dusiach a mysli… a to je tak vsetko… chcela som sa opytat co to mohlo byt… a mozno sa mi to len zdalo… za odpoved dakujem…

  Like

 19. včera som to urobil bol som úplne uvoľnení dokonca som už ani nevedel že dýcham ale mi to v tom došlo a som sa z takého stavu že som nevedel de je server že ležím a že dýcham dostal potom zase ale vždy mi to potom došlo a dostal som sa z toho to bola hladina alfa?

  Like

 20. Mohol by som sa spýtat, pokusal som sa dostat do hladiny alfa ale asi som mal slabu koncentráciu no mám taký pocit ze som sa do toho aj pomaly dostával ale zacala ma boliet hlava, mohli by ste mi povedat preco a ako sa najlepsie dostat do hladiny alfa ,dakujem

  Like

 21. Ryan,

  na hladinu alfa je pomerne rýchlo účinná Silvova metóda – relaxácia, zatvoriť oči, nasadiť plytké dýchanie a zatvorené oči obrátiť nahor a držať v tejto polohe(ako v obrazoch modliacich sa – tí sa tiež večne pozerajú do neba). Niektorí hovoria, že sa máme pozrieť do Tretieho oka, ktoré máme na čele medzi obočím.

  Like

 22. Dakujem, chcel by som sa ešte spýtat že kde mám koncentrovať myslienky alebo načo sa sústrediť? , Aurawiewer – ty sa v tomto už pohybuješ celkom dobre 🙂 ?

  Like

 23. To je rôzne.Napríklad keď sa občas chcem ako dostať do tranzu takého ľahšieho tak pustím 50 opakovaní egyptskych bongo bubnov.
  Nemyslim na nič,len na to nech sa dostavi tranz aj to nie vždy lebo tak si ho môžeš bloknúť.
  Tak a to sa už dostaví samo.Ale len alfa.Do bety som šiel padnúť raz a to mamka musela otvoriť umývačku a bolo po tranze..
  Inak takto:

  Meditácia: Myslím nato že sa vznášam a podla podomnou neexistuje.Niekedy je to dosť reálne.Ale nie nejako silno ale proste že sa vznášam.

  Tranz:Pustím hudbu a mne oči začnu ísť do hora samé.Nemyslím na nič vnímam len hudbu.Tranz s mantrami som ešte neskúšal..

  Relaxácia: Tu rôzne.predstavujem si guľu svetla ako ma postupne pohlcuje.A funguje to.Myslím a vizualizujem ju ako ma pohlcuje.

  Pri opakovani mantier a pod musíš vnímať mantru.
  Ak je ti ťažšie sa sústrediť tak si opakuj nejakú mantru.Ak si kresťan modlitbu ak si moslim tak si hovor alahovych 99 mien.
  A ak si neveriaci tak sa trap ako vieš.

  Like

 24. Ahojte,
  hneď ako som si prečítala túto relaxáciu, začala som s ňou. Spočiatku to šlo dobre, sústredila som sa, no potom mi začalo byť teplo, mala som nepríjemný pocit. Keď už som si išla vyzualizovať tú žiarivú guľu pod nohami, nedokázala som sa sústrediť, cítila som sa zle. Keď som sa rozhodla, že to radšej nechám tak, otvorila som oči a zrazu ma začalo pichať v chrbte. Ľahla som si teda na posteľ a cítila som sa veľmi zle =(. Dýchala som ťažko a rýchlo, akoby som bežala. Zatvorila som oči a trochu som sa ukľudnila. Potom to prešlo, len ma bolela hlava. Nevime, či som niečo spravila zle…Ale veľmi by som sa chcela naučiť telekinézu, tak som teda chcela začať s relaxáciou, no stalo sa toto. Pomohli by ste mi prosím, chcela by som vedieť čo to malo byť a čo by som mala spraviť, ďakujem =).

  Like

 25. Ahojte, chcem sa opýtať, že keď chcem relaxovať alebo uvádzať sa do tranzu, necítiť telo, vchádzať do svojho vnútra alebo nazvime to hocijak, stále ma vyrušuje prehĺtanie slín. Hromadia sa mi sliny, potom stekajú do hrdla, musím ich prehĺtať lebo ma to šteklí alebo skrátka mi to vadí a nedokážem sa kvôli tomu uvoľniť. Má alebo mal niekto podobný problém?

  Like

  • Matoo, zvýšené slinenie býva prejavom zvýšenej “energetickej” aktivity.
   Ak máš viac slín, tak si v kľude prehltni a pokračuj ďalej 🙂
   Toto je o trpezlivosti. Spomaľ dýchanie, sleduj ho, každý nádych a výdych. Zameraj svoju pozornosť len na svoj dych.
   Tak to robím ja a dostanem sa do absolútne zrelaxovaného stavu a nasledovne aj ak chceš “do tranzu” 🙂
   S tou hladovkou sa dá aj “cestovať”, len si daj potom bacha na Čikiteta, aby tam na teba niekde nevyskočil spoza “rohu”, v rámci srandy :lol:, ale to si nie som istý, či je tvoj momentálny cieľ 😀

   Like

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.