Eva bola na love…

Nielen ja chodím na lov kamienkov! Keď bola minule výstava kamienkov v Bratislave, išla sa čitateľka Eva na ňu pozrieť. Vrátila sa s úlovkom, až sa pod ním vraj prehýbala… 😛 Pofotografovala kamene, sadla k počítaču a poslala mi ich. A pretože fotky vcelku pekne vyšli (až na jednu) a Eva „zobla“ spústu zaujímavých kamienkov, dohodli sme sa, že jej úlovky dám na stránku s malými komentármi. Takže: vážení diváci, predstavujem Evine úlovky…

eva-achat-chalcedon.jpgPrvý dostala označený ako achát – chalcedón. Kedysi som sa v svojich pochôdzkach po internete dozvedela, že acháty sú podrodina chalcedónov a Evin exemplár je krásny klasický achát – pekne vrstvený, so zalomeniami a oblúkmi. Keďže sú prechody medzi vrstvami hladké, ide o pruhovaný achát (AJ: banded agate). Keby boli ešte roztrieštené na menšie zalomenia a vzorky, išlo by o čipkový achát, tzv. Mexickú alebo bláznivú čipku.

eva-azurit.jpgDruhý kameň je azurit. Je to vzorka minerálu, azurit je to modré v kameni. Na jednom mieste farba zabieha do zelena – azurit sa veľmi často vyskytuje v kombinácii s malachitom, vtedy mu hovoríme azurit-malachit a má svojské vlastnosti, trošku odlišné od azuritu. Azurit sa používal kedysi ako farbivo do maliarskych farieb. Stimuluje psychické schopnosti a inšpiráciu a rozvíja schopnosť meditácie a vizualizácie. Aktivuje slezinu a štítnu žľazu, posilňuje éterické telo a zbavuje ho ťažkých energií. Pôsobí na Tretie oko.

eva-citrin-krystaly.jpgTretí obrázok je krásny kryštálový zhluk citrínu. Niekde som čítala, že prírodný citrín je veľmi vzácny a väčšina predávaných citrínov sú tepelne upravené ametysty… Neviem. Tepelne upravené citríny sú vraj oveľa oranžovejšie, kým prírodný citrín je bledúčkožltý. Nech je to hocijako, rozhodne je to krásny exemplár s vejárovito rastenými kryštálmi. Žltú farbu dodáva citrínu obsah železa. Citrín zlepšuje našu kontrolu nad vlastnými emóciami i myšlienkami a pomáha nám zameriavať sa na cieľ a jeho dosiahnutie. Znižuje strachy a zvyšuje silu vôle. eva-citrin.jpgZlepšuje trávenie a podporuje cirkuláciu krvi, používa sa pri tráviacich problémoch, alergiách a na detoxifikáciu. Podľa farby sa spája s čakrami: oranžovožltý (AJ: golden citrine) sa spája so sakrálnou čakrou, kým bledožltý sa spája s pupočnou čakrou. Fazetovaný citrín (zabrúsený do množstva malých plôšok tak, ako obvykle býva diamant) stimuluje korunnú čakru. Aj štvrtý obrázok je citrín, tentokrát citrínový hrot.

eva-fluorit-azurit-muskovit-achat-kr.jpgNa piatom obrázku máme fluorit, azurit a muskovit označené ceduľkami a vedľa nich achát a hrot horského krištáľu (číry quartz). Muskovit je najbežnejší typ sľudy a má mnoho rôznofarebných odrôd. Výborne odráža, preto sa v kombinácii s čiernym turmalínom používa ako ochrana pred psychickým útokom. Pomáha zvyšovať našu vibráciu a umožňuje nám tak kontaktovať sa so svojím vyšším ja alebo so spirituálnymi sprievodcami. Preto je to výborný kameň pre channeling. V kombinácii s kameňmi pre jednotlivé čakry muskovit zosilňuje ich vibráciu. Pôsobí na Tretie oko a korunnú čakru.

eva-fluorit.jpgFluorit sa nazýva ak kameňom súdnosti. Býva vo fialovej, zelenej alebo žltej, prípadne vo všetkých troch odrazu (vtedy sa mu hovorí „dúhový“). Vyvažuje mentálne energie, rozširuje mentálnu silu nositeľa a je vhodný pre meditácie. Zbavuje myseľ stresu a uponáhľanosti. Očisťuje a detoxifikuje. Používa sa proti elektromagnetickému žiareniu počítača. Napráva to, čo je v neporiadku. Posilňuje kosti a zuby, slezinu a pľúca, znižuje obavy a zlepšuje spánok. Pôsobí od srdcovej čakry vyššie. Používa sa pri liečbe tumorov. Evin fluorit je zasa minerál – tie fialové ďubky v kameni, to je on.

eva-fluorit-chrysok1-chalc-lepidol.jpgNa ďalšom obrázku sú dva nové kamene: lepidolit a chryzokol. Keď kupujete chryzokol ako okrúhliak v obchode, máva väčšinou modrotyrkysovú farbu a v nej všelijaké vzory, najčastejšie hnedé žilky. Evin chryzokol je skôr zelený. Chryzokol ako taký je veľmi príjemný na dotyk (je to silikát) a má jemný, ukľudňujúci a ochraňujúci vplyv. Je vynikajúci pre srdcovú čakru, kde zvyšuje našu otvorenosť a prístupnosť, nezazlievavosť, ochotu prispôsobovať sa zmenám. Na hrdelnej čakre nám pomáha lepšie a účinnejšie sa vyjadriť a podporuje naše umelecké talenty. Vysoký obsah medi vyťahuje z tela bolesť. Vlastnosťami i účinkom sa podobá na tyrkys. Znižuje krvný tlak.

Lepidolit je lítiová sľuda. Obvykle býva ružový až levanduľový, s trblietavými zábleskmi vovnútri, keď je ohladený. Evin lepidolit je minerálna vzorka. Lepidolit ukľudňuje a uvoľňuje, jemne hojí poranené city, výkyvy nálad, depresie a stres. Podporuje sebalásku a zdravý spánok, posilňuje imunitný systém. Nesmie sa čistiť slanou vodou! Vyvažujúco pôsobí na Tretie oko.

eva-jezate-cosi.jpgA tento „maco“ je číry quartz (horský krištáľ), a to v tvare „kaktusový“. Jemne vyžaruje energiu do celého priestoru. Odstraňuje blokády a obavy, vyvažuje protiklady a otvára nám nové perspektívy. Pomáha prekonať emocionálnu záťaž a spája nás s našou vnútornou podstatou. Tento typ kryštálu nám pomáha pochopiť našu karmu (osud) a používa sa pri hĺbkovej spirituálnej práci, napríklad pri menení postojov alebo pri cestách do minulosti alebo do budúcnosti.

eva-quartz-elestial.jpgTuto je iná forma quartzu. Eva jej hovorí „holub“, čo je možno nebosorácke, ale veľmi popisné 😛 , po bosorácky je to kryštál hojnosti. Pozostáva z dlhého quartzového kryštálu s malými kryštálovými zhlukmi pri jeho koreni. Jeho funkciou je priťahovať k vlastníkovi hojnosť a bohatstvo. Najvhodnejšie je umiestniť ho do rohu blahobytu alebo do rohu biznisu, teda do rohu, ktorý z pozície domových dverí je zadný ľavý.

Evin kryštál, keď sa naň pozriete, má ešte jednu zvláštnosť: nie je dobre vidno, ale hlavný kryštál akoby bol v strede zúžený. To sa stáva, keď sa na jeho špici začne robiť nový kryštál a dochádza k zhrubnutiu s ľahko sexuálnym podtónom. Tomuto typu kryštálu sa hovorí žezlovitý kryštál (AJ: scepter quartz). Veľké žezlovité kryštály sú veľmi špeciálne pomôcky. Používajú sa pri meditácii a channelingu. Generujú a znásobujú energiu a nasmerovávajú jej liečivý lúč na jadro problému alebo nemoci. Sú užitočné, ak chceme energiu nasmerovať na jeden špecifický bod. Používajú sa aj pri problémoch s plodnosťou a pri vyvažovaní mužskej a ženskej energie.

eva-pyrit.jpgToto je pyrit, „mačacie zlato“. Má výbornú obrannú vibráciu a dokáže nás ochrániť pred väčšinou foriem negatívnej energie. Pomáha udržať negatívnu energiu na fyzickej úrovni, bez poškodenia éterického tela. Preto je výborné mať ho pri sebe pri nebezpečných počinoch, napríklad pri bosorovaní a psychickom útoku, ale vraj dokáže zmierniť i fyzické nebezpečenstvo (nehody, úrazy a podobne). Pomáha v činnosti solárnemu plexu a orgánom spojeným s ním: tráveniu (črevám), asimilácii živín, problémom s vredmi a podobne. A ešte pikoška: vraj priťahuje peniaze k svojmu pánovi!

eva-tyrolit-morion-barit-andalus1.jpgA teraz ten menej podarený obrázok: ukazuje tirolit, morion, barit a andaluzit. Ale pozor – lístky sú vymenené, andaluzit je v skutočnosti tirolit a tirolit je andaluzit. Tirolit je zelený, modrozelený alebo modrý a nepatrí k typickým bosoráckym kameňom, takže o ňom nemám informácie. Morion je tmavá záhneda, teda dymový quartz, a ako taký pokrýva spodnú časť tela: koreňovú čakru, nohy a „bublajúce žriedla“, malé čakry v chodidlách. Čistí telo na emocionálnej a spirituálnej úrovni, priťahuje biely svetelný lúč z korunnej čakry nadol až do koreňovej čakry, uzemňuje a stimuluje nadobličky. Barit má meno z gréčtiny – “barys”, čo značí “ťažký”. Býva biely alebo bezfarebný, ale aj modrý, žltý, červený, hnedý a sivý. Dodáva sebaistotu, odhaľuje nám naše určenie na tomto svete a pomáha nám v ceste za cieľom. Ukľudňuje príliš rozháranú myseľ, keď sa umiestni v pracovni alebo v spálni. Indiáni ho používajú na prechod z fyzického stavu do spirituálneho a späť a používa sa na privolanie snov. Spája sa s pupočnou čakrou a zbavuje organizmus toxínov.

Evi, je ti čo závidieť!

10 thoughts on “Eva bola na love…

 1. Dakujem Heli,
  budem si musiet kupit nejaku vitrinkovu skrinku, aby som mala kde mat kamienky a neboli ulozene niekde na policke, kde nie je svetlo a nikto ich nevidi.

  Páči sa mi

 2. Dobry den,
  ja by som sa chcel opytat ako mam najst alebo zbierat kamienky. Byvam v Leviciach a casto chodime do Stiavnickych vrchov na turistiku, ale zatial sa mi nepodarilo nic objavit. Poradili by ste mi, prosim?

  Páči sa mi

 3. Helus ahoj,
  uz si mi chybala, len jedine co mi na tejto stranke chyba, je ze ked je viac komentarov a ten moj uz nie je na liste, tak sa nedopatram k odpovedi, lebo to si uz fakt nepamatam, ze kde na co reagujem. ale to je asi ta moja skleroza. Zlatko ako sa mas?
  Ja mam dvoch novych kamaratov zo Stiavnice, ktori mi darovali uz vela peknych kuskov, tak ked nafotim, tak poslem.

  Páči sa mi

 4. Adri,

  je tu niekde článok, kde sú popísané rôzne obchody s kameňmi v rôznych mestách. Navyše sú tu linky na internetové predajne.

  Jana,

  pre ruženín je najlepšie miesto na srdci. Je jedno, na ktorej ruke ho budete mať, ale ak sa dá vyberať, tak potom by som ho dala na prijímaciu ruku, ktorou silnejšie “ťaháme” ako “vysielame”.

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s