Dumortierit – nohy pevne na zemi

dumortierit.jpgAJ: dumortierite, blue quartz, dumortierite quartz , niekedy Blue Desert Lapis, NJ: Dumortierit 

Je tmavomodrý (“džínsová modrá”), často zabieha do fialova, ale niekedy býva aj ružový alebo červenkavohnedý. Obvykle nemáva vysoký lesk. Kryštály bývajú priesvitné až priehľadné, granulárne alebo vláknité masy bývajú nepriehľadné. Fialová až ružová odroda sa volá violit (AJ: violite).

Volá sa podľa francúzskeho paleontológa menom Eugene Dumortier.

Chemický vzorec: Al6.5 – 7(BO3)(SiO4)3(O, OH)3, alumínium borosilikáthydroxid. Kryštálová štruktúra ortokombická. Tvrdosť podľa Mohsa 7 – 8.5. Špecifická hustota 3.21 – 3.45. Kryštály bývajú pleiochroické (menia farbu) do červena až fialova.  Náleziská sú Brazília, Kanada, USA, Namíbia, Madagaskar, Južná Afrika a Sibír. Je tvrdý a veľa vydrží, preto sa používa pre keramické spoje, ale menej v šperkárstve.

Mystické vlastnosti: Je to kameň poriadku a podporuje organizačné schopnosti, sebadisciplínu a usporiadanosť. To vraj robí preto, že má vyvažujúci vplyv na hrdelnú čakru a zlepšuje komunikáciu medzi nižšími čakrami (fyzická energia) a vyššími čakrami (mentálna a spirituálna energia). Znižuje roztrieštenosť pozoronosti a obmedzuje chaotickosť v prejavoch a životnom štýle. Navyše nám ukazuje realitu v jej neskreslenom rozsahu a podporuje nás reagovať na ňu rozumným, racionálnym spôsobom a vo vlastnom záujme.

Podporuje pozitívny prístup k všetkým životným situáciám, odstraňuje naše strachy (aj záchvaty panického strachu), zbavuje nás nerozumnej tvrdohlavosti a napĺňa náš život odvahou. Dáva nám schopnosť odolávať nástrahám a ťažkostiam.Podnecuje kreativitu a schopnosť vyjadriť sa (doslovne i prenesene).

Prináša spirituálny rozvoj a kontakt so spirituálnymi sprievodcami a anjelmi. Pomáha pri rozpamätávaní sa na minulé životy. Výborný kameň pre vnútornú vyrovnanosť, otvorenosť, prístupnosť a meditáciu. Zvyšuje našu trpezlivosť.

Čitateľka Polly o ňom našla ešte tieto informácie: “Pomáha nám brať život taký, aký je, netrápiť sa s malichernosťami. V ťažkých životných situáciach v nás prebúdza nádej, dôveru v naše schopnosti a silu. V šťastných obdobiach nás podporuje, aby sme si týchto chvíľ užívali plnými dúškami, nezaťažovali myseľ starosťami a obavami z budúcnosti. Podporuje náš pozitívny životný postoj, túžbu po živote v súlade s prírodou.” 

Jeho znamenia sú Lev a Strelec. Spája sa s hrdelnou čakrou a používa sa na otváranie zavretého Tretieho oka. V numerológii vibruje s číslom 4, ktoré sa týka štruktúry a usilovnej práce.

Liečiace vlastnosti: Pomáha ochladiť celé telo. Používa sa pri problémoch so štítnou žľazou a prištítnymi telieskami, hrdlom, pri detoxifikácii, pri predráždení rôznymi stimulmi, hyperaktivite, problémoch so slezinou, endokrínnym systémom a krvou.

Používa sa na prekonanie závislostí tým, že závislý človek rozpozná nevhodné vzorce v správaní a dokáže bojovať s negatívnou energiou priamo pri jej koreni.

Pomáha pri nevoľnosti, zvracaní, kŕčoch a hnačkách. Preto sa používa aj proti morskej nemoci. 

Iné zdroje uvádzajú aj pôsobenie proti bolestiam hlavy, pri problémoch s močovým mechúrom, cholesterolom a infekciami (hlavne močového traktu).

Znižuje panický strach a fóbie. Zvyšuje úroveň energie v organizme. Pomáha odstrániť depresiu a nahrádza ju vyrovnanosťou. Znižuje citové napätie.

A čitateľka Polly má iný zdroj, ktorý hovorí: “Na úrovni fyzickej pomáha v liečbe duševných chorôb, nervových ochorení a pomáha nám zbaviť sa všetkých závislostí. Odvodňuje, uvoľňuje kŕče, zmierňuje koliky, napríklad črevného pôvodu.” (Mne to vyzerá skôr na popis k lapisu lazuli.)

Špeciálne upozornenia:

 • Je veľmi citlivý na pôsobenie tepla a na kyseliny.
 • Možno ho čistiť vodou.
 • Možno si ho pomýliť s lapisom lazuli, od ktorého sa odlišuje vláknitou štruktúrou, alebo so sodalitom, ale ten má viac bielych škvŕn a má menšiu hustotu.
Reklamy

6 thoughts on “Dumortierit – nohy pevne na zemi

 1. Ahoj , Helar.
  Dostala som sa k tomuto kamienku lebo som zas v poslednom období prepadla hyperaktivite, dekoncentrácii a chaosu- myslím že dumortierit bude super 😀 Ako ho mám nabiť, aby sa pekne nacuckal energijky? Nechcem ho pokaziť- píšeš, že neľúbi teplo- to ani slnečné? Môžem ho natankovať na slnku alebo radšej nie, aby nevybledol? Umyla som ho vodou- to hádam na očistu stačí.
  Ďakujem, maj sa pekne.

  Like

 2. Napodobne si davajte pozor aby ste nekupili sodalit nasedlej farby alebo nekvalitny lapis, stava ze vam ho predaju ked nemaju pravy dumortierit.

  Like

 3. Dneska jsem si ho koupila na stvrzení celkem velkého rozhodnutí, nějak mi prostě padl do oka. A teď si čtu popis a jen žasnu. Mám dost demoralizovaný období, nic pořádnýho nedělám, přitom nic nestíhám, nic se mi nechce a nic se moc neděje. Sebedisciplínu, uspořádanost a pořádek teď potřebuju jako prasátko drbání – tak snad kamínek zapracuje. Když se mu ke mně tak chtělo… :o]

  Like

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.