Mučenka – pre ukľudnenie a vízie

mucenka.jpgMučenka, Passiflora incarnata (Passilforaceae), NJ: Passionsblume(nkraut), AJ: Passion flower, ŠpanJ: „Flor de Pasión del nuestro Señor“, „Flor de Pasión“, synonymá Granadilla incarnata MEDIK., Grenadilla incarnata MEDIK., Passiflora edulis SIMS var. kerii MAST., Passiflora kerii SPRENG.

Pochádza z dažďových lesov hlavne Južnej Ameriky a z východoindických ostrovov. Popínavá liana s až 5m dlhými výhonkami. Kvety vyrastajú z pazušiek najmladších listov. Rod mučeniek obsahuje asi 400 druhov, významnejšie sú: Passiflora caerulea L. (“Kristova koruna”) Passiflora edulis Sims var. edulis Sims(Marakuja) Passiflora edulis Sims var. flavicarpa Degener Passiflora foetida L. Passiflora involucrata Passiflora jorullensis. V dobe kvetu sa zbierajú nadzemné časti a jemne sa sušia. Ak chcete vyrobiť tinktúru, používate čerstvé nadzemné časti rastliny.

Chemicky obsahuje rastlina flavonoidy, vitexín, kumarín a iné hamala-alkaloidy, ale ich obsah sa mení podľa druhu. Niektoré alkaloidy patria k MAO-inhibítorom a preto vraj pri používaní rastliny neslobodno brať alkohol alebo iné drogy.

Mučenka sa používa predovšetkým ako čaj pri nervozite a poruchách spánku, na zníženie krvného tlaku pri rozrušení, epilepsii, nervozitou podmienených tráviacich problémoch, nervóznej tachykardii, depresii alebo hystérii, predráždení alebo tetane. Často sa používa proti nespavosti ako čaj spolu s baldriánom, chmeľom a ľubovníkom bodkovaným. 1 lyžička mučenky sa dáva do 150 ml horúcej vody, po 10 minútach sa precedí a pije sa ako čaj polhodinu pred spaním.

Mučenka sa fajčí, páli ako kadidlo, pije ako čaj a používa i ako tinktúra. Pri fajčení má ľahko halucinogénny a euforizujúci účinok a keď sa fajčí spolu s tabakom, vraj má podobné účinky ako ľahké LSD. Na to sa niekedy mieša s damianou a kocúrnikom obyčajným (Nepeta cataria). Pri nižších dávkach sa dostavuje ľahšia eufória, niekedy spojená so zmeneným vnímaním farieb, neskôr prichádza únava, spánok s divokými snami.

V medicíne sa používa ako sedatívum a narkotikum.

Používa sa v kadidlách s ukľúdňujúcimi, vyvažujúcimi účinkami. Pri pálení pozdvihuje náladu, povzbudzuje (aj sexuálne) a otvára pre nové aktivity. Indiáni ju používali ako potravu (plody zvané marakuja) a liečivý a ukľudňujúci prostriedok. Ako kadidlo sa dobre kombinuje s damianou, šalviou (Sage), šalátom jedovatým (Lactuca virosa), kalifornským makom (Eschscholtzia), verbenou, šišiakom, benzoe a olibanom.

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s