Pupočná čakra (Solar Plexus)

chakra03.gif 

Pupočná čakra sa nachádza v úrovni najnižších rebier. Niekedy sa volá aj čakra solárneho plexu.

Indické meno: Manipura (=”ligotavý šperk”)

Zodpovedá za: hnev, energia, vitalita, bojovnosť, moc, žiadostivosť, schopnosť transformácie, asimilácia, trávenie a metabolizmus

Farba: žltá.

Element: oheň

Časti tela: žalúdok, pečeň, žlčník, pankreas, tenké črevo, nadobličky.

Planéta: Mars

Vibrácia: E (mi)

Bídža: Ram

Pupočná čakra je známa ako “Čakra moci”. Prijíma, distribuuje a spracúva energiu a zodpovedá za vnímané pocity. Pomáha nám definovať sám seba, svoje ego. Ovláda našu osobnú moc, silu vôle a autonómiu, ako aj náš metabolizmus. Spájajú sa s ňou sebadôvera, biznis, logika, matematika, materiálno, vôľa a sebestačnosť. Ak je dobre rozvinutá, prináša nám energiu, efektívnosť, spontánnosť a silu nezaloženú na dominovaní. Zabezpečuje spojenie s nižším mentálnym telom a vládne vedomej a racionálnej mysli a fyzičnu.

Otvárajú ju citrín, kalcit a topás, zatvárajú ju jantár, adulár a peridot (=olivín).

Liečenie: Zdravá pupočná čakra nám pomáha prekonať nečinnosť, pretože z nás robí aktívnych a akčných ľudí (“poďme na vec!”). Pomáha nám preberať zodpovednosť za svoj život. Takisto je miestom pre smiech z hĺbky duše (alebo skôr brucha? 🙂 ), pre teplo, ľahkosť a životnú silu, ktorú získavame z nesebeckých skutkov.

Ak je čakra zablokovaná, prvým krokom na jej odblokovanie je naučiť sa akceptovať rozumnú mieru rizika (pričom “riziko” býva u rôznych ľudí definované rôzne a u niektorýých začína už pri asertívnom prejave). Fyzicky sa symptómy blokovania prejavia ako tráviace problémy, poruchy v stravovaní, malý pocit sebahodnoty alebo naberanie pózy obete.

Na energetizáciu tejto čakry poslúžia cvičenia, ktoré posilňujú brušné svalstvo a držanie tela (napr. navasana), alebo základné techniky bojových umení.

Preenergetizovaná čakra sa prejavuje hnevom, nenávisťou, prílišným zdôrazňovaním moci (a teritória), statusu a uznania, hromadením čohokoľvek v miere vyššej, než dokážeme spotrebovať. K preeneregtizovaniu dochádza aj následkom falošného udržiavania výkonnosti – napr. cez prílišné požívanie kávy. Na ukľudnenie pomôžu cvičenia využívajúce záklon, pretože takto “ochladíme” oheň v našom vnútri. Uvoľňovanie cez alkohol alebo prejedaie sa nefunguje.

cha_3.gifPodľa tantrickej tradície má desať tmavých (čiernych, modrých alebo zelených) okvetných lístkov, ktoré reprezentujú duchovné ignorantstvo, smäd, žiarlivosť, vierolomnosť, hanbu, strach, znechutenie, falošné predstavy, bláznovstvo a smútok.

6 thoughts on “Pupočná čakra (Solar Plexus)

  1. Ahojte,

    moja mama má veľké problémy s touto čakrou, čistím jej ju pomocou anjelských “čakerných” meditácii. Chcem sa Vás opýtať aký máte názor na liečiteľskú ceruzku. Ďakujem. 🙂 :*

    Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s