Každý do vzťahu prináša niečo iné

Ľudia si vo vzťahoch vytvárajú dosť veľké problémy tým, že nástoja, aby im ten druhý “čítal myšlienky” a prispôsoboval sa im – teda nehovoria priamo, ale len naznačujú. A keď sa od nich očakáva, aby urobili v zavznutej situácii prvý krok, okamžite spadnú do pocitu ukrivdenia: “prečo znova ja?”

Ale pravda je taká, že partneri do vzťahu prichádzajú s rozličnými povahami, z rozličných prostredí a s rozličnými životnými skúsenosťami. A v tých rozdieloch sa skrýva aj rozdielna citlivosť – to, čo niekoho vyžeraví dobiela, je pre toto druhého ešte celkom normálne. Viac o tom hovorí toto video.

Pokiaľ o tom nezačneme hovoriť a budeme len prevracať oči a naznačovať, nikdy sa nám nepodarí dostať na koreň toho, čo práve prebieha – a odstrániť ho…

Ja napríklad patrím k ľuďom, ktorí sa vždy pohybovali vo vopred vykolíkovaných situáciách, nad ktorými nemali kontrolu. Tak som zdokonalila svoju schopnosť pozrieť sa na situáciu, odhadnúť, nakoľko ju dokážem zniesť alebo zmeniť, a keď som tam nenahrala veľa bodov, obrátila som sa a šla si po svojom. Pre váš vnútorný mier veľmi dobrý prístup – pre partnerstvo už nie. 😕 Čo? Niečo sa mi nevidí? Dovi a papá! A ten druhý ani nedostal šancu na to, aby si to vydiskutoval. Načo? Situácia je pre mňa nevhodná – ide sa “o dům dál”.

Ak ani neprejavíte záujem vysondovať, čo by sa z ten nepríjemnej situácie, v ktorej sa práve nachádzate, dalo vytĺcť, možno prídete o tie najlepšie chvíle svojho života.

Citát je z knižky Elvíra: Smrť bosorky.

 

 

One thought on “Každý do vzťahu prináša niečo iné

  1. vzťah nie je súvaha – nemusí platiť: dostávam toľko koľko dávam. A možno je súvaha, len obe strany majú iné mierky kvantity a kvality. Jedna strana má pocit, že dáva veľa, ale pre druhú stranu to “veľa” nemá veľkú hodnotu. Problém môže byť, že nevidíme alebo nechceme vidieť vzťah očami toho druhého, lebo by sme stratili tú ilúziu “obetavého človeka” o sebe 😀

    Liked by 1 person

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s