Svet, ktorý je nám primalý

Dnes zasa prichádza úryvok priamo z knižky-projektu Ako si zhmotniť sen, tentokrát o tom, ako sme výchovou vtesnaní do obmedzení, ktoré nám nepomáhajú cítiť sa dobre vo vlastnej koži:

Naše mentálne väzenie vzniká tým, že opakovane počúvame komentáre okolia na rôzne témy. „To sa nerobí“, „to nie je možné“, „peniaze sa hromadia len u ľudí s nekalými praktikami“, „bez školy nie si nikto“ a podobne. To všetko sú len predsudky, ktoré vznikli zovšeobecnením jednej skúsenosti na všetky ostatné podobné situácie – a teraz sa ako mentálny model veselo odovzdávajú z generácie na generáciu.

Náš problém je, že všetky tieto predsudky vznikajú vo veku, kedy ich nevieme odfiltrovať, či sú skutočne spoľahlivé, alebo len nie celkom rozumné interpretácie vyplašeného ega. A než túto schopnosť nadobudneme, väčšina z nich je už pevne zakorenená v našom systéme presvedčení. Stačí, keď nám ich niekoľkokrát po sebe zopakovali.

“Nezaslúžim si”

Najbežnejšie rozšírený mýtus a superúzka klietka je presvedčenie „nezaslúžim si“, pretože pre to „nie som dosť dobrý“. Iní sú lepší- a preto si zaslúžia a majú. Im to vychádza – pretože dokážu viac ako my. Jediná chyba, ktorej sa pritom dopúšťame, je, že porovnávame ich silné stránky s našimi slabými stránkami. A tak nečudo, že vychádzame vždy ako „menej než“. S takýmto prístupom budeme vždy siahať len po „druhej kvalite“, pretože to je tá, čo babrákom ako my prislúcha. V čomkoľvek je niekto iný lepší.

“Netrúfaj si”

Spoločnosť to podporuje programovaním „hlavne si netrúfaj“. Prečo by si práve ty mal mať úspech? To si  o toľko lepší od všetkých ostatných? To čo ťa oprávňuje mať odvážne sny? Odkiaľ vieš, že na to máš? Je to programovanie, ktoré sa snaží dosiahnuť, aby sme „nevytŕčali“, aby sme boli všetci podľa jednej šablóny, lebo stádo sa ľahšie riadi. Vezmite si napríklad stádo oviec. Keby ste boli jediná s oranžovým kožúškom, každý vlk si vás všimne a s radosťou si vás „zobne“ na večeru! Ale aj ostatné ovce by vám mohli nevražiť – čo sa s tým svojím kožuchom nad ne vyvyšujete?! To nemôžete byť rovnako biely ako všetci ostatní?! A tak dostávame spoločenské programovanie „nepresiahni to, čo robia iní, pretože ťa vyženú zo svojho stáda“.

Mám na to jeden pekný postreh:

“Bolesť a utrpenie nastáva, keď sa snažíme žiť v svete, ktorý je pre nás príliš malý.” – Michael Beckwith

Cvičenie k obmedzujúcim presvedčeniam až v projekte. 🙂

Viac k projektu Ako si zhmotniť sen a prihláška

Projekt začína 9. 9. 2020

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s