Začarovaný kruh nášho vnímania

landscape-photography-101Už dlho som nechannelovala. Roky sľubujem anjeským, že sa k tomu vrátim, ale trvá mi to ako… no, presne tak dlho 😉 .

Dnes nastal nejaký zlom. Dopoludnia som videla stránku, kde ktosi píše veľmi stručné odkazy od svojich anjelov. Napadlo mi, že by to nemuselo byť zlé skúsiť… No a večer, keď som si sadla k telke, zistila som, že telka nejde – a tak sa šlo obnovovať kontakt so zvyškom zo mňa 😉 .

Začala som kyvadlom. Najprv som si zistila, že je ten nápad pre nich tiež zaujímavý. Pôvodne bola moja predstava, že tak raz do týždňa, ale Gabriel bol názoru, že DENNE. Bude to mať aj nadpis? ROZHODNI TY. Je dôležité, v ktorý deň to zverejním? (Asi tušíte, že som práve začala negociovať, že to možno nebude aj každý deň… 😉 .) OBČAS.

A tak sa vzal papier a fixka a šlo sa na vec.

BOD PUSTANIA A NOVEJ REALITY

BORITE SA, HAPRUJE TO.
DAVA VAM TO MOZNOST ZOTRVAT V TOM, CO UZ POZNATE.
BOJITE SA PUSTIT STARE EMOCIE.
ODMIETATE MAT DNES POKOJ.
TYM FUNGUJETE IBA POVRCHNE.
CHCEM IBA POVEDAT, ZE LEN STRACH Z BOLESTI DAVA DUSU DO PUT OCAKAVANI, EPRAKONE.

Tu už som bola príliš popletená a vyžiadala som si ísť to písať cez počítač, aby som mohla klásť otázky. I toť výsledok:

Čo presne znamená „putá očakávaní“?

ZE SO SEBOU NESIETE ZATAZ vlastných predstáv o tom, čo všetko by sa mohlo stať a ako by sa vám to nemuselo páčiť. Ale vôbec nie je isté, že nastane niečo, čo by sa vám nemuselo páčiť… a už vôbec nie je isté, že ak to nastane, tak sa vám to páčiť nebude…

Teraz som sa trochu stratila.

Nestratila. Odvykla si si dôverovať tomu, že to hovorím ja. Ja, ty, čo na tom záleží? Hlavná vec, že to dáva zmysel.

Len ja seba poznám a nie vždy to mám dobre premyslené.

🙂 A to, čo máš dobre premyslené, nebýva vždy najrozumnejšie. To je to, čo sa snažím povedať. Kým sa pohybujete v predstavách, tak sa pohybujete v svete už známeho a už zažitého – pohybujete sa v minulosti a pomocou nej sa snažíte ovplyvňovať budúcnosť. Chcete ísť von z toho začarovaného kruhu, ale jediné, čo poznáte, je len ten začarovaný kruh – a tak ako zistíte, že ste z neho „von“? Nezistíte. Váš mozog to odmietne spracovať a vráti vás späť do reality, ako ju už poznáte – aj keby vaše poznanie nebolo správne.

No tak ale to je dosť veľký priekak, Veliký… Ak chcem niečo zmeniť na niečo lepšie a pritom z toho nemôžem von, pretože to niečo lepšie nepoznám…

Ale prečo by si to nemala poznať? Je veľa ľudí. Veľa ľudí zažíva veľa vecí. Jeden to a druhý iné. Môžeš sa inšpirovať. Máte kino, máte knihy, máte médiá. Všetko to rozpráva príbehy; máte príbehy iných. Tie vám dokážu predviesť to, čo nepoznáte. Ty si tiež potrebovala Castanedu na to, aby si dostala rámec pre to, čo bolo mimo tvojej reality…

Ale ako viem, že napríklad príbeh o Draculovi nie je len blbý výmysel, ale alternatívna realita?

Ale on je alternatívna realita… Každý výmysel, aj ten blbý, je alternatívna realita. To nespochybňuj. Proste to ber ako fakt. Rozdiel je v tom, či to bude aj tvoja realita. To rozhodnutie je na tebe. A tu prichádzajú tie putá očakávaní, ktorými sme začali. Ak očakávaš nezmysel, dostaneš nezmysel – teda alternatívnu realitu, ktorá ale pre teba nie je realitou. Pre teba je len výmyslom. Pre niekoho iného je realitou.

To myslíš ako… že je realita, že behajú po svete ľudia, ktorým vyhúknu zuby a pijú iným krv?

🙂 Prečo tak pohoršene? Niekde to realita je. Čo na tom, že nie u teba? Tak to nerozoberaj, vezmi na vedomie a choď ďalej.

OK, tak späť k názvu. „Bod púšťania“. Čo treba púšťať?

Možno netreba „púšťať“, ale „pri-púšťať“… 🙂 Ale nie, ťahám ťa za nos. Bod púšťania je stav, kedy umožníš, aby sa diali aj veci, ktoré v tvojej realite vyzerajú nezmyselné. Tak, ako som ti povedal – vezmeš na vedomie, prestaneš sa nad tým pozastavovať a ideš ďalej. Ešte stále zotrvávaš v svojej starej realite – ale tým, že nevymedzuješ presne, čo do nej ešte patrí a čo už nie, postupne uvoľňuješ jej hranice. Rozpúšťaš ich. Rozpúšťaš svoj svet znútra.

To mi pripomenulo pavúka, ako rozpúšťa svoju korisť znútra.

🙂 A to je dobré alebo zlé?

🙂 To je nejaké. Len to nie je najkrajší obraz na svete.

🙂 A krása je to, čo je podstatné…

Okej, nie krása, ale tvoj svet by sa ti nemal bridiť. A mne sa ten pavúk uslintaný akosi bridí. 🙂

Ty si taký moralista… Ako má pavúk zužitkovať svoju korisť? Má si ísť kúpiť príbor a porcovať si ju? Zasa vnucuješ životu istú formu. Formu toho, čo ti je známe. Svoj postoj premietaš na pavúka. Skús premietnuť jeho postoj na seba!

Hnus!

🙂 A jemu sa to hnusiť nemusí? Uvedom si, že si len jeden pár očí, ktorý to tu všetko sleduje. Tých párov očí je mnohonásobne viac. A nie všetky sú ľudské.

🙂 Už dávno sme takto nepísali… Robí mi to dobre.

To nebolo tým, že by som ja nebol hovoril… Len ty si nepísala. 🙂

Buch medzi oči! Dnes máš šarmantnú náladu?

Vieš, že si takmer tri roky nereagovala? Predstav si, že by to ktosi urobil tebe tri minúty.

Zahlušila by som ho!

😀 Consider done. Ty sa sťažuješ, že s tebou nehovorím. A očakávaš, že budeš vidieť pohybujúce sa ústa a budeš v ušiach počuť môj hlas. Čo práve robíš?

Naťahujem predstavu zo svojej minulosti na niečo, čo nepoznám?

🙂 Presne.

Ale čo s tým majú „staré emócie“?

Staré emócie sú tie, ktoré už poznáš. Poznáš všetky možné emócie?

Neviem… asi nie. Rozhodne nie. Ale niektoré si viem predstaviť.

🙂 Myslíš si, že si ich vieš predstaviť. Ale predstavila si si ich už niekedy?

Tie animálne ako zahrdúsenie obete…

Nie. Presne to si si nikdy nepredstavila. Zahryznutie sa do krku – iste. Ale nie dať ruky niekomu okolo krku a stisnúť.

A myslíš, že to je to, čo mi v mojom svete chýba?

🙂 Možno… Pozri sa na to z druhej strany. Čo dokážeš zažiť v predstave, nemusíš zažiť v realite.

Platí to aj tak, že keď to zažijem v predstave, nezažijem to v realite?

🙂 Život nie je kšeftár. Nevyjednávaj. 🙂

Sa ti povie… Vieš, aké desy mi tieto rozhovory vždy prinášajú?

Otriasajú základmi tvojho svetonázoru. 🙂 Vieš, prečo? Pretože to je ich úloha. To sú moje „oči“ na tvojom príbehu. Tak, ako ja vnímam cez teba, ty vnímaš cezo mňa – len ja ti to musím hovoriť, lebo to u teba zostáva len na úrovni nejasného pocitu.

Len u mňa alebo u každého?

U každého. Sme mimo vášho známeho sveta. Nemáte pre nás oči a uši. Hovoríme s vami cez pocity. Pocity do slov dávate vy.

Skresľujeme správy?

Istotne. Nemôžeš dostať všetko, povedať časť a myslieť si, že si povedala všetko. Podstatné nie je, čo si povedala – podstatné je, že si dostala všetko. Niekde je to v tebe uložené. Raz to znova nájdeš. 🙂

🙂 Etalón trpezlivosti…

… jeden Gabriel. 🙂

Gabriel, etalón trpezlivosti 😛 , a čo je to s tým „odmietate mať dnes pokoj“?

Pustiť to, nech to voľne tečie. To je to, čo som spomínal pri postupnom rozpúšťaní hraníc vlastnej reality. Nesnažiť sa všetko zaradiť a nejako nazvať, ale to len pozorovať. Stať sa divákom vlastného života. Spočiatku nebudeš vidieť nič mimoriadne. Potom si začneš všímať nejaké súvislosti, ktoré ti dovtedy unikali. A na kraji tých súvislostí sa začne realita uvoľňovať a odrazu začneš vnímať niečo, pre čo nemáš oči ani poznávací aparát. Ale pretože si pozorovateľ a nepotrebuješ veci zachlievikovať, neohrozí ťa to. Naučíš sa to vnímať a neskôr, v ďalšom kroku, zistíš, ako to funguje. Ešte stále nevieš, čo to je – a nikdy to nebudeš vedieť, pretože to nie je z tvojho sveta. Ale pochopíš, ako sa to správa – a získaš schopnosť to používať.

Ako s tým súvisí ten pokoj?

Pokoj ako vnútorné nastavenie. Obvykle, keď vás niečo zarazí, rozčuľuje vás to a snažíte sa to „upratať“. Keď len pozorujete, nepotrebujete nič upratovať, pretože nemáte pocit, že vás to ohrozuje. Všetky prechody sú mimo hraníc vášho sveta. Ak ich chcete vidieť, potrebujete začať uvoľňovať tie hranice. Cez príbehy iných, ktoré ale nezačnete hneď nazývať a pomenovávať a triediť a napchávať do reality, z ktorej nepochádzajú.

A vieme sa z toho naučiť čo?

Vnímaj, registruj, neprispôsobuj tomu, čo považuješ za „normálne“. Nesnaž sa vysvetliť. Ber na vedomie a interpretuj až neskôr, keď pre to získaš kontext. 🙂

Takže toľko pre dnešok.

Ovšem, ak toto mám mať denne ako “stručný odkaz”, tak mi to moje podujatie príde nakoniec aj ako dosť veľká fuška. 😕 Ide sa negociovať ďalej. Možno nie každý den, možno postačí raz týždenne. 😉

3 thoughts on “Začarovaný kruh nášho vnímania

 1. Pekne to zapadá aj k tomu článku s hnevom a smútkom a pre mňa aj strachom a bezmocnosťou 🙂

  Môj zážitok z letnej dovolenky ako vy/o-svetlenie:

  Pointa – tento rok som si dal zopár predsavzatí, ako “bojovať” zo svojimi najväčšími strachmi a 1 z nich bol tandemový zoskok s padákom (mám “smrteľný” strach z výšky 😛 )

  Na dovolenke si Biba všimla, ako čln ťahá ľudí na padáku a tak mi navrhla (keďže pozná moje predsavzatie a vie, že som doteraz nenazbieral odvahu ho realizovať), že či pôjdeme.
  …až ma oblial pot a len som počul ako skoro okamžite radikálne odpovedám/štekám:
  “Čo ti šibe? To je predsa úplná blbosť!”
  Leeenže, bojovník ten padák videl ešte skôr ako sa Biba (vesmír) opýtala, len ja som si to vedome pripustiť nedokázal – príliš som sa bál (ale čoho? prečo?)….

  Poznámka:
  …teraz s bojovníkom fungujeme tak, že ak si on niečo uvedomí/všimne, tak ja síce môžem/viem zo strachu (smútku, hnevu, bezmocnosti, atď.) zdržovať/blokovať, ale už to neviem/nechcem zastaviť – utekať od toho, pretože viem, že útek nič nerieši, len proforma získava “čas” a čas vraj neexistuje 😀
  Chcem jasnú konfrontáciu zo svojimi strachmi, démonmi, ublíženiami, atď. (prijatie, či od/pustenie…dvojakosť v jednote 😛 ), ale tak, aby to bolo príjemné a aby som tomu porozumel (moje tohtoročné prianie, ako chcem prijímať – vnímať skutočnosť – seba samého)

  Biba bola sklamaná, mojou reakciou, ale v mojom vnútri už došlo k pohybu, ktorý nešlo ignorovať. 2 dni som sledoval padák pohybujúci sa s člnom na morskej hladine. 2 dni vo mne bojovalo “svetlo s tmou, strach s odvahou” a detská zvedavosť sa išla od smiechu popučiť, lebo sa už videla na padáku a vedela, že tam bude, že tam už je a že je to radosť najväčšia na svete, to robiť. Pregĺgol som na sucho a nevedel sa s týmito obrazmi stotožniť. Už som si zvykol na ten pocit chaosu (nič už nie je isté, statické, nehybné), čo to vo mne vyvoláva, ale vidieť sa stáť s kopijou zoči-voči drakovi v aréne a stáť s ním v aréne ešte stále vnímam ako 2 veľmi odlišné veci – toľko moja osvietenosť a pýcha a neviem čo ešte. Na 3. deň som sa ležiac na pláži a pozorujúc padák opýtal Bibi: “Maci, čo takto ísť teraz na padák? Možno nie hneď teraz, ale aspoň sa môžeme ísť spýtať, či, alebo kedy majú voľné…” Tento krát zbledla Biba 🙂 Už ma pozná a vie, že presne takto sa tvárim, keď pre mňa neexistuje iná alternatíva, ako áno…..a cúvať nie je zrovna jej štýl, lebo to by chcelo priznať si, že sa bojí 😀

  Vysvetlenie:
  Ja som bojovník vo vnútri a ona žije bojovníka, ona ním je v realite, takže bolo “vymaľované” 🙂

  O 15:00 sme si obliekali záchranárske vesty a skúter nás špliechajúc na nás morskú vodu už aj viezol rýchlou jazdou k člnu. Navliekli nám popruhy a už sme aj sedeli skobami “pripojený” k padáku na štartovacej pozícii na člne a čakali, čo sa bude diať…skontroloval som celý svoj “systém vnímania”…nebol tam strach. Celý ten čas, ako sme si obliekali vesty, viezol nás skúter, obliekali si popruhy, som sa nebál a ani som na strach nemyslel…ale stále sme neboli ešte vo vzduchu 😀 😀 😀 …. bola tam dychtivosť po zážitku, ktorú som v takejto intenzite asi ešte v živote nezažil….bolo to nádherné
  Čln sa rýchlo rozbehol po hladine a oceľové lanko, na ktorom bol padák ukotvený sa začalo plunule a relatívne rýchlo uvoľňovať. Okamžite sme sa vzniesli z člnu a stúpali do výšky držiac sa “romantikuš” ako kliešte každý za svoje popruhy. Vypliešťal som oči na tú krásu. Stále vyššie a vyššie. Absolútna sloboda, uväznená na oceľovom lane, ktoré tomu dodávalo ešte aký-taký zbytkový pocit “istoty” 🙂
  15 min. jazdy, kde nás vtipálek “šofér” nechal namočiť aj do mora (robil to všetkým a tešil som sa na to) preletelo v okamihu životom a už sme aj sedeli späť na palube. Nechápal som ako dokážem zrýchliť-zastaviť vnímanie toku času, keď na niečo absolútne upriamim pozornosť a ponorím sa do toho.

  Vesmír sa smial a tešil so mnou zároveň. Bola a stále to je veľká oslava bojovníka, lebo vždy mi našepkával(i), že to čo si o sebe myslím, že som, nie je pravda a že som (sme) veeeelmi ďaleko viac(menej) , ako si vôbec viem predstaviť….a to si teraz už viem predstaviť veeeľmi veľa a stále je to vraj úplné nič, oproti skutočnosti 🙂

  Ďakujem Sun, za sprostretkovanie tohto rozhovoru 🙂

  Liked by 2 people

 2. ďakujem…a krásne povedané boh k bohu prehovára cez všetkých a všetko…a ten pokoj a púšťanie, proste len sa nechať viesť cez svoj vlastný život bez odporov, len si ho prežiť taký aký je…teda aspoň toto vo mne zarezonovalo a takto ku mne prehovorilo…vďaka.

  Liked by 1 person

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s