Spracovávam

Od včerajšieho článku u mňa nastalo obdobie spracovávania. Večer, ako som si sadla k fejsbúku, vyvalili sa na mňa citáty presne na danú tému.

11039303_1053707197990389_1701221257549579998_n

Je v poriadku mať niekedy dni, kde máš pocit, že nestačíš. Aj toto prejde a znova roztiahneš krídla a poletíš.

10368245_10153166682667743_25864685831979013_n

Keď sa niekto k tebe správa hnusne, dáva ti náhľad do bolesti, ktorú sám nesie v sebe. Hnusota je utrpenie.

Potom tu bol citát Josého Ruiza:

“Si jedna polovica správy, ktorú vysielaš. Ten, kto správu prijíma, je jej druhá polovica. Ty môžeš zodpovedať len za svoju polovicu správy. Zodpovedáš za to, čo hovoríš, ale nezodpovedáš za to, čo iní počujú. To, čo oni počujú, je ich vlastná interpretácia slov. Ak si bezchybný v svojej polovici, dávaš zo seba maximum, ktoré dokážeš.”

V mojom kontexte teraz: buď autentická. To, čo do toho vinterpretujú iní, sa ťa už netýka. Nad ich vnímaním nemáš kontrolu. A ak od nich prichádzajú neláskavé slová a zadierania, týka sa to ich polovice reality, nie tej tvojej. Hlavne do tej ich polovice reality nevlez. A ak už vlezieš, tak sa nečuduj. 😛

Nasledoval citát Castanedu, ktorý už mám vo Vitamínoch pre dušu:

“Nepotrebujeme hovoriť nič o iných. Nepotrebujeme špekulovať o konaní iných nikdy a nijako. Najhoršie, čo môžeme urobiť, je nútiť ľudí, aby prevzali náš uhol pohľadu. … To najhoršie, čo môžeme urobiť, je správať sa k inému bez ohľadov.”

V mojom kontexte: Zasa ťa rozoberajú a hovoria o tebe, o tom, aká si a aká by si mala byť… Trúbeľo, nepočúvaj. Prečítaj si radšej nasledujúci citát:

sobce

Potom prišla táto pekná úvaha – tiež od Bryanta McGilla:

“Od tvojho života sa neočakáva, že bude plný zbytočnej drámy a bolesti, a ak je, potom niečo nie je v poriadku. Hoci sa dobrým ľuďom dejú aj zlé veci, mnohé naše problémy sú vytvorené naším vlastným správaním a myslením. Možno si nevyprovokoval každý problém, ale ak pretrval, tak si sa rozhodne na tom svojou časťou podieľal. Tvoja záťaž je dokonale vymeraná pre teba a zacielená na tvoj odpor. Pokiaľ sa budeš stavať na odpor a brániť, dovtedy bude to otĺkanie pokračovať. Život sa snaží dostať do tvojej tvrdej palice nejakú informáciu.  Mnohé bolestivé životné poryvy sú náš vlastný produkt. Každá tvoja nevraživá myšlienka, utajená nenávisť, cynické a ubližujúce posudzovanie, ktorého sa dopúšťaš, je zamerané len na teba. Ak máš sklon vyrábať drámy, premietaš svoju ohavnosť na iných, pretože potajme sa na ňu chceš pozrieť a cítiť tú bolesť, ktorá sa odráža späť na teba, aby si sa mohol posunúť ďalej. Ty si zdrojom svojej bolesti a si aj zdrojom svojho vyhojenia. Aj vtedy, keď ti niekto ublíži, to ty si sa rozhodol bojovať, vzdorovať, odškriepovať a prijímať. Možno prijímaš bolesť sebecky, mysliac len na seba. Cyklus bolesti zraňuje každého, kto je v ňom zúčastnený – rovnako obeť ako aj agresora. Väčšina tvojich problémov tu je preto, lebo tvoje srdce je tvrdé a si arogantný. Nemusí to byť také ťažké! Môžeš to zmeniť. Keď sa začneš správať vedomejšie a pozitívnejšie, tvoj život sa zvrtne k pozitívnemu. Ale nikto ho nezlepší miesto teba; to je tvoj džob. Takže sa rozhodni – buď po zvyšok života budeš zažívať smolu a údery, alebo rozšíriš svoju lásku a budeš žiť v stave ľahkosti a požehnania. Život, aký chceš, nechce teba – až kým sa neukážeš byť hodným takého života. Len ty môžeš rozhodnúť, čoho budeš hodný. Nočná mora skončí v tom okamihu, kedy skloníš pyšnú hlavu, začneš sa správať bezchybne a patrične sa postaráš o svoje potreby.”

No a dnes to pokračovalo:

11214129_1025724277468061_4937043397445349973_n

Nikdy nedovoľ, aby sa tvoja lojalita zmenila na otrockú. Poznaj hranicu, za ktorou veci púšťaš k vode, a nikdy nezľav zo svojej sebaúcty.

V mojom kontexte: Nebuď falošne lojálna ani voči predstave “osvietenosti” – pretože je to tiež len predstava. Keď sa ti niekto alebo niečo snaží nabúrať sebaúctu, nech kľudne znáša následky svojho rozhodnutia. To je ako s tým Cigánom, čo šiel kradnúť sliepky a dostal kopanec, pretože plot bol pod prúdom. Vedel, že lezie tam, kam nemá. (Na to ten plot bol.) Tak teraz nech nekričí, že mu ublížili. Nebuď osvietenec v svete, kde je prevaha bulov. Aj moja babička vravievala: na hrubú dieru hrubá záplata. Možno je to lekcia pre nich, ktorú potrebujú, ty im ju neposkytuješ a preto sa vracajú po ďalšiu a ďalšiu… Tiež spôsob nazerania na vec. 🙂

11164180_990844794283854_7417636584979590677_n

Zistila som, že ľudia zabudnú, čo si povedal, zabudnú, čo si urobil, ale nikdy nezabudnú, aké pocity si v nich vyvolal.

V mojom kontexte: Ak sa v tebe niekto snaží vyvolať pocit menejcennosti a nevyhovovania, zachovaj sa patrične. Potrebuješ návod? Tu je:

bryant-mcgill-white-with-black-text-expect-others-treat-right-2a6d

Nemôžeš od ostatných čakať, že sa voči tebe vždy zachovajú správne, ale ty sa zakaždým môžeš voči sebe zachovať správne.

11036889_893634874015419_7279144675985490298_n

Vieš sa rozpamätať, kto si bol, než ti ostatní začali hovoriť, kto by si mal byť?

A ráno pri zobudení dávali v rádiu pesničku presne tej Conchity Wurst, o ktorej som včera písala… Je to rok stará pieseň a dobre ju poznám, ale dnes zaklikla v celkom novom kontexte.

 

“I will rise like a Phoenix… but you’re my flame.” Vstanem z popola ako Fénix – ale ty si môj plameň. Vďaka tebe na mne zhoria staré veci a dosiahnem svoje “nové ja”.

Odrazu sa mi to spojilo s vetou z tej pôvodnej Zelenoočkinej reakcie: “Myslela som, že ty si už niekde ďaleko pred nami, ale teraz to tak nevyzeralo.” Do toho mi prišlo čosi, čo mi už hodnú dobu hovorí Gabriel – že niet kam ísť, lebo som už presne tam, kde byť mám, len ešte nemám oči pre to, aby som videla dvere, cez ktoré treba prejsť. (Alebo tak nejak.) A odrazu som si uvedomila:

Nepotrebujem sa nikam hýbať a byť pred niekým alebo za niekým… Stojím a horím a spaľujem na sebe to, čo je nepotrebné. Vďaka neláskavým poznámkam iných. Oni sú môj “plameň”.

Tu som si spomenula na Gabrielov prístup, keď zistil, že si niektoré veci dokáže precítiť – váľal sa v nich a skúmal ich zo všetkých možných strán.

Tak dobre, Veliký. Keď si mohol ty, môžem urobiť to isté. 🙂 Tentokrát si už trúfam. 🙂

One thought on “Spracovávam

 1. Aj ku mne sa už fénix dostal! 😀 Zaujímavé, že nešla som to zámerne vyhľadávať, ale ešte mi to od včera ostalo vo vyhľadávači pozastavené. Takže som to mala na vedľajšej kartičke 😀 A dnes pozriem článok, a odkaz na YT o fénixovi. Tak sem pridávam aj ten svoj objav s lyrics.

  White noise in my head
  Burning ashes on the floor
  Trouble in the air
  I didn’t sign up for this war
  Let the fire in
  all my demons from before
  ‘cause I’m not afraid
  I’m ready to explode

  Like a phoenix, like a phoenix
  Like a phoenix, like a phoenix
  Like a phoenix, like a phoenix

  Gotta die to come alive
  Oh, I’m falling just to rise
  Falling just to fly-y-y
  Gotta die to stay alive
  Oh, hurting just to fly
  Burning to ignite
  Gotta die to stay alive

  Like a phoenix, like a phoenix
  Like a phoenix, like a phoenix
  Like a phoenix, like a phoenix
  Gotta die to stay alive

  Hit me one more time
  One, two, three just give me more
  ‘Cause we’re there for strike
  I’m stronger than before
  I used to fear the night
  I used to close my eyes
  And now I need the dark so I can see the stars shine

  Oh, I’m falling just to rise
  Falling just to fly
  Gotta die to stay alive
  Oh, hurting just to burn
  Burning to ignite
  Gotta die to stay alive

  Like a phoenix, like a phoenix (oh)
  Like a phoenix, like a phoenix (oh)
  Like a phoenix, like a phoenix
  Gotta die to stay alive

  So watch me burn
  Go feed my flames
  ‘Cause it’s my time
  to rise again
  So watch me burn
  Go feed my flames
  ‘cause it’s my time
  to fly again (again, again, again)

  White noise in my head
  Burning ashes on the floor

  Oh, I’m falling just to rise
  Falling just to fly
  Gotta die to stay alive
  Oh, hurting just to burn
  Burning to ignite
  Gotta die to stay alive

  Like a phoenix, like a phoenix
  Like a phoenix, like a phoenix
  Like a phoenix, like a phoenix
  Like a phoenix, like a phoenix

  Liked by 1 person

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s