Turmalín

Turmalín je chemicky najzložitejší drahý kameň, ktorý obsahuje celú radu prvkov a jeho farba závisí od chemického zloženia. Jedná sa o kameň, ktorý je pomerne bežný a farebne rozmanitý. Častokrát sa nachádza v jednom kamienku aj viac farieb súbežne. Vtedy hovoríme o turmalíne zonálnom. Je všeobecne obľúbený pre svoje farebné variácie a aj jeho účinky na telo a dušu sú veľmi významné. Umelcov podporuje v inšpirácií a mystikov v spiritualite.

Nakoľko má v sebe hojný počet minerálnych látok a vynikajúcu energetickú vodivosť, jedná sa o veľmi dynamický, posilujúci a regeneračný kameň. Je zjednocujúcim a harmonizačným činiteľom všetkých polôh nášho Ja. Vonkajšia rovina nám vštepuje rád a pravidlá, ktoré by sme mali rešpektovať, s ohľadom na prostredie v ktorom sa nachádzame.

Na duchovnej rovine vnáša svetlo do večnej tmy nadzmyslových oblastí. Rozmanitosť farieb len podtrhuje jeho schopnosť vyžarovať podporný vplyv do rôznych centier nášho tela. Výrazné pozdĺžné ryhovanie typické pre turmalín sprostredkováva veľmi silný tok energie, ktorá ako lúč laseru ruší blokády prekonaných emotívnych a duševných vzorov. Potom do týchto priestorov v našom tele môže ľahšie preniknúť svetlo a jas, rovnako aj pozitívna sila, ktorá posiluje radosť zo života, vnútornú istotu a vitalitu. Rozsah jeho liečebného účinku je nesmierne široký. Reguluje celkový systém látkovej výmeny, posiluje organizmus v období slabosti a vyčerpanosti. Pomáha aj pri pooperačnej rekonvalescencii. Provokuje v nás pud sebazáchovy a silu, ktorá upevňuje zdravie. Aktivuje enzýmy a hormóny. Urýchľuje životné pochody a rozjasňuje a osviežuje našu myseľ a pocity. Vôbec kladným spôsobom vplýva na choroby psychosomatického charakteru a rúca v nás predstavy, ktoré sa nám zdajú byť beznádejné. Všeobecne sa dá použiť aj pri závratoch, náhlej nevoľnosti a skleróze multiplex, rovnako aj pri infekciách rôzneho charakteru. Posiluje pamäť. Príliš ťažkú energiu prečisťuje a transformuje do nám prijateľných vibrácií. Duchovnú energiu uzemňuje. Čakry čistí, vyrovnáva a okolo tela vytvára ochranný štít. Dokonca aj pri rôznych spirituálnych obradoch dokáže zaistiť silnú ochranu a používal sa aj pri veštení z gule. Tradične sa používal aj pri odhaľovaní vinníka a osobe, ktorá ho nosila vedel napomôcť odhaliť správny smer života, kade sa ďalej uberať. Čistí auru, odstraňuje bloky a odháňa negatívnu energiu. Vzájomne prepája čakry a harmonizuje ich. Telesne obnovuje meridiány. Je spojený s Božskými energiami a blahodárne pôsobí aj na rastlinky. Vraj dokáže účinkovať ako prírodný insekticid a ak sa zakope do zeme, úroda rastie rýchlejšie a je zdravá. Tiež napomáha pochopeniu seba samého, ale aj iných. Privádza nás do nášho vnútra a tam sa vieme potom pozrieť na náš strach a odstrániť ho. Dobre zvyšuje sebadôveru. Priťahuje k nám inšpiráciu, toleranciu a prosperitu. Turmalín je účinným liečiteľom rozumu aj duše, pretože dokáže uviesť mozgové hemisféry do rovnováhy a tam potom premieňa negatívne zastaralé vzorce správania sa v pozitívne. Pomáha pri liečení paranoje a dislexie. Súčasne dáva do rovnováhy náš prúd myšlienok. Zlepšuje koordináciu rúk a zraku, pričom súčasne prekladá naše zakódované informácie. Zabezpečuje rovnováhu medzi mužskou a ženskou energiou v tele.

Zvláštne farby a druhy:

Turmalín je hojný snáď vo všetkých farbách  a aj keď ich účinky sú na naše telo pomerne rovnaké, farebne sa čo to líšia a ovplyvňujú tú ktorú oblasť v našom živote.

Čierny turmalín (schorl): Tuná sa jedná o jeden z najsilnejších ochranných kameňov vôbec. Tento dokáže okolo nášho tela vytvoriť silný ochranný plášť a útoky, ktoré boli na nás nasmerované sa okamžite odrazia a premieňajú sa na čistú neutrálnu energiu. Ďalej chráni pred elektromagnetickým žiarením, mentálnymi útokmi, kúzla namierené na našu osobu tiež nemajú nijakú moc ak sme chránení týmto kamienkom. Odtsraňuje napätie, stres, bolesti a odvádza z nás negatívnu energiu. Podporuje k pozitívnemu naladeniu bez ohľadu na okolnosti. Rozvíja praktické tvorivé schopnosti, ponúka stav neutrality a schopnosť racionálneho uvažovania. Chráni nás pred chorobami prinášajucimi oslabenie organizmu. Ďalej prináša úľavu od bolestí, lieči artritídu a harmonizuje miechu. Spája sa s prvou čakrou, ďalej základnou čakrou a uzemňuje nás. Čistí negatívne myšlienky a zvyšuje telesnú vitalitu. Jeho sila tkvie v rozbíjaní organických, mentálnych a emocionálnych a duchovných blokád, ktoré nám bránia ďalej sa rozvíjať a zdravo žiť. Podporuje našu vážnosť, sebakontrolu a disciplínu, zdravú ctižiadosť a cieľavedomosť.

Hnedý turmalín (dravit): Partí do spodných čakier a čakry solar plexus. Rovnako ako čierny turmalín je aj tento veľmi dobrý uzemňovací kameň. Čistí a otvára zemskú čakru, prečisťuje auru, harmonizuje éterické telo a ochraňuje ho. Uzdravuje nefunkčné vzťahy v rodinách a vzájomne podporuje pochopenie medzi ľuďmi. Umožňuje sa cítiť príjemne na verejnosti a vo väčších skupinách ľudí. Podporuje spoločné vedomie a záujem o spoločnosť. Vnáša do života pragmatický prístup a kreativitu. Zabraňuje vzniku depresie, bezdôvodným stavom strachov a stihomanu. Veľmi dobre rozbíja aj komplex menejcennosti. Pomáha pri žalúdočných a črevných problémoch, regeneruje tkanivo a bunky, čistí nezdravú pleť a odstraňuje svalové napätie. Podporuje regeneráciu celého tela.

Žltý turmalín podporuje osobnú silu a energiu a významne vplýva na solar plexus. Otvára duchovnú cestu a blahodárne účinkuje pri plnení intelektových cieľov a podporuje prospešné ciele a obchodné kontrakty. Inak je vynikajúci čo sa týka problémov so žalúdkom a črevami, priaznivo ovplyvňuje pečeň, slezinu a obličky.

Modrý turmalín (indigolit): Kamienok hlbokej modrej nám zvestuje posolstvo mieru, kľudu a duševnej ale aj duchovnej vyrovnanosti. Indigolit v nás rúca emotívne bariéry, obtiažne odstaniteľné zábrany, ktoré nám zo strachu nedovolia sa celkom otvoriť láske. Prebúdza v nás túžbu po slobode, vôli slobodne sa rozhodovať  a pozerať sa na situácie a život s nadhľadom. Do našich neusporiadaných myšlienok vnáša jas a tak oslobodzuje naše myslenie od úzkoprsích názorov. Vštepuje nám zmysel pre zodpovednosť, rozširuje náš duševný horizont a posiluje toleranciu. Svetlejšie tóny podporujú jasnú a zrozumiteľnú výrečnosť. Tmavšie odtiene stimulujú naše otupené zmysly a urýchľujú hojenie popálenin. Rovnako dobre pôsobia na naše dýchacie cesty a  zrak. Aktivuje krčnú čakru a čakru tretieho oka. Vyvoláva vízie a podporuje službu druhým. Podporuje k vernosti a etickému správaniu sa.

Zelený turmalín (verdelit): Podobne ako indigolit aj tento vibruje širokou škálou odtieňov zelenej farby. Jeho zeleň je farbou prírody. Vnáša do našich pocitov a myšlienok kľud, mier, vyrovnanosť a vedie nás k trpezlivosti a kľudnému jednaniu. Pri konfliktoch nás podporuje k ústupkom, pretože každý konflikt alebo spor či iná negácia sa nám v nejakej forme vráti. Vitálna sila verdelitu prebúdza a omladzuje celý náš organizmus, vnáša harmóniu do mentálnych a emocionálnych oblastí života a zakorenené myslenie nahrádza srdcom. Orientuje nás na životných rozcestiach a pomáha nájsť to správne rozhodnutie. Je dobrým pomocníkom aj pri liečení srdcových problémov a posiluje srdcové steny svalstvo a cievy. Upravje krvný tlak a tíši astmu. Zbavuje telo jedovatých látok, priaznivo vplýva aj na črevá a ich správnu funkciu. Posiluje imunitu a v stredoveku ho aplikovali aj pri bolestiach hlavy. Doporučuje sa aj pri Parkinsonovej chorobe. Spolu s ružovým turmalínom odstraňuje blokády srdca a lieči následky sklamanej lásky. Podporuje štúdium bylín a priťahuje hojnosť a prosperitu. Pomáha znížiť telesnú hmotnosť.

Ružový turmalín(rubelit): Rubelit je turmalín všetkých ružových, červených a fialových odtieňov. Je to symbol materskej lásky, nadosobnej obetavej lásky v širokom slova zmysle. Posiluje a vyrovnáva energiu v srdcovej čakre. Obdarováva nás zvýšenou vnímavosťou a preto sme otvorený aj tej najjemnejšej vibrácií lásky. Neutralizuje srdečné trýznivé konflikty, ktoré nás privádzajú do disharmónie. Oslobodzuje od blokád a psychóz. Citovo chladným ľuďom pomáha od blokád a strachov prejaviť navonok cit. V starom Egypte symbolizoval osvietenie a zaháňal nešťastie. Nášmu životu prináša dynamiku a flexibilitu. Pod jeho vplyvom sme schopný činiť ústupky a drobné zmeny. Výborne funguje aj ako prírodné afrodiziakum a v hmotnom svete priťahuje lásku a nemenej dôležitú sebalásku. Posiluje srdce, krvný obeh, pohlavné orgány, pečeň a slezinu. Odstraňuje bolesti hemoroidov a pomáha pri menopauze a menštruačných problémoch. Dáva do rovnováhy aj hormonálny a imunitný systém a bráni vzniku infekčných ochorení. Vedie nás k múdrosti a súcitu. Prostredníctvom srdcovej čakry rozháňa emocionálnu bolesť a staré deštruktívne pocity.

Fialový turmalín spája srdcovú čakru so základnou. Pomáha liečiť srdce a pľúca a robí nás vnímavejšími k láske ako takej. Podporuje tvorivosť spoločne s intuíciou a otvára tretie oko. Rovnako dobre odbúrava ilúzie. Mierni depresie a lieči únavový syndróm. Je užitočný aj pri liečení minulých životov a dokáže vyniesť na povrch problém a potom ho následne pomôže odstrániť. Odstraňuje agresivitu a zvyšuje taktné jednanie.

Melónový turmalín: Tento dvojfarebný turmalín symbolizuje protiklady ženského a mužského princípu (jin-jang). Ide o dokonalú rovnováhu dvoch opačných síl. Na jednej strane duša, pasivita, inštinkt a pasivita, na druhej strane  duch, aktivita, rozum, obidve v neoddeliteľnej jednote. Jedno bez druhého nie je možné v našom živote. Učí nás žiť vo vzájomnej úcte, tolerancii, pochopení, priateľstve a láske. Rovnováha v polarite je tiež zmysel liečenia duševných porúch. Hlboko zakorenené pocity viny, rozdvojenie osobnosti či iné parazity, ktoré nám bránia žiť šťastne  sú melónovým turmalínom jemne vytiahnuté na povrch a my ich potom môžeme spracovať. Učí nás aj nezávislosti a sebakontrole a zdravému úsudku. Uľahčuje nám prechod od strnulosti a voľnosti a viac potom otvorený zmenám a stávame sa flexibilnejšími. Ide o super aktivátor srdcovej čakry, kde posiluje lásku a priatelstvo. Na fyzickej úrovni lieči nervy, pomáha pri obnove buniek a je dobrý aj na zuby. Lieči stres a pomáha nájsť radosť a šťastie v každej situácií.

Viacfarebný turmalín sa nazýva elbait a údajne je najkrajší, pretože v sebe skrýva všetky farby turmalínu. Do nášho života vnáša elbait jas, mier a lásku – hodnoty, bez ktorých by bol tento svet vyprahlou pustatinou. Nabitý slnečnou energiou je schopný pohltiť do seba všetko čo nám škodí a nahradiť tieto energie čistou láskou a svetlom. Je to citlivý kameň pre citlivého človeka. Je jemný, ale veľmi vplyvný. Ide o kameň meditácie, vnútorného rozhľadu, inšpirácie a kreativity. Každá z farieb v tomto kameni prináša pohodu, harmóniu a rovnováhu a s tým aj zdravie nachádzajúce sa v tom ktorom centre, kde sa príslušná farba nachádza. Okrem iného, tieto centrá spája a ladí v jeden celok a zvyšuje energiu. Veľmi silný je jeho vplyv aj na žľazy s vnútorným vylučovaním a orgány s nimi spojené. Ladí ich tak, aby boli splu s našim telom v jednej harmónii. Ak niekedy stratíme pod nohami pevnú pôdu, zabraňuje tento kameň aby sme neprepadli panike a aby tieto problémy neprerástli v  nekontrolovateľné citové návyky, ktoré ďalej ústia do hnevu a zlosti a reakcií, ktoré sú prameňom akéhokoľvek násilia. Veľmi dobre sa už osvedčil pri problémoch s nenásytnosťou a pomáha aj pri bulímii. Pozitívne riadi hormonánlne žľazy  a imunitný systém. Je to aj kameň, ktorý je vstupnou bránou do nášho vnútra.

A číry turmalín, ktorý sa nazýva aj Achronit v sebe spája všetky farby podobne ako dúha a otvára korunu. Pri liečení je nápomocný pri harmonizovaní meridiánov v tele a uvádza do rovnováhy fyzické a éterické telo.

9 thoughts on “Turmalín

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s