Váhy – zjednocovanie protikladov

Vahy su protipolom znamenia baran.V tomto clanku vyberiem niektore postrehy ktore som k tomuto druhu energie nasla v knizke C. Riemanna. Tak ako baranova tema bola bojovnost, oddelovanie, pri vahach je to presny opak: nenasilie, spajanie. Ak baranou emociou bola agresia, pri vahach je to laska.

Pri baranovi som spominala akusi spolocensky nizsiu akceptovatelnost tohto druhu energie u zien, pri vahach naopak. Od zeny sa ocakava, ze bude krasna, milujuca, vyvazujuca. Problem s tymito kvalitami moze byt u muzov. Ak ma byt niekto ten “spravny chlap” asi mu nebudeme velmi tolerovat prilisnu vahavost, jemnost a obzeranie sa v zrkadle. No a cim doslednejsie muz tieto svoje zenske aspekty potlaci u seba, tym vacsie budu jeho naroky na to aby ich nachadzal u zeny. Napada mi prislovie, chlap trochu krajsi od certa uz je pekny. Nepatri sa, aby muz energiu vah, ktora tuzi po krase hladal v zrkadle. Ak nechce byt nasmiech, tuto energiu potlaci, ale tym padom jeho partnerka uz asi bude musiet byt minimalne princezna so zlatou hviezdou na cele. No a co to stoji roboty byt tou princeznou, to uz zase vedia zeny 🙂 . Co sa tyka zien a temy krasy, spomina Riemann archetyp Snehulienky a zlej kralovenej, ktory suvisi s energiou vah. Zasadnu otazku “kto je najkrajsi na celom svete?” mozno rozvinut do nasledovnych otazok: ” Mohla som byt krajsia ako moja matka?”, “Ziarlila na mna matka?” Ak ano, je mozne ze tento aspekt energie vah musel byt potlaceny, zablokovany.

Pri vahach  ide o spajanie protikladov. Podstatou je spojenie alebo vyvazenie muzskeho a zenskeho principu vo vnutri v sebe, akceptacia svojej zenskej stranky,  nie jednoduche striedanie patriarchatu a matriarchatu. Toto vyvazenie je nutne, aby sa mohol uplatnit dalsi aspekt energie vah – priatelstvo. V knihe sa uvadza cinska rozpravka o posvatnom konovi (marticky princip), ktoremu ludia v chrame skladali pocty a chudobnom opustenom dievcatku (venusin princip). Obaja boli nestastni, kon preto, lebo mu chybala sloboda, dievcatko preto, lebo bolo chudobne a opustene. Vymenili si teda miesta. Kon poradil dievcatku, ze staci, aby na vsetky otazky odpovedala len ” to vedia len bohovia” a mudro sa rozhliadala vokol seba. Dievcatko posluchlo a davy ludi v chrame ju zacali obdivovat a nosit jej dary. Nakoniec ale zase kon aj dievcatko boli nestatni, kon sa citil vo svojej slobode velmi osamely a dievcatko uprostred tlieskajuceho davu a bohatstva rovnako osamele. Spolocny zarmutok ich nakoniec znovu spojil dohromady a tito dvaja priatelia ostali spolu. Je to jednak o tom zjednoteni muzskeho a zenskeho principu, ale aj o tom ze netreba zotrvat v ziadnom extreme. Extremna sloboda prinasa osamelost rovnako, ako aj zavislost, prilisna snaha o to aby nas miloval kazdy.

Okrem zjednotenia muskeho a zenskeho principu, spomina pri vahach Riemann aj zjednotenie jednotlivych obrazov zenstva. Spolocensky preferovana je predstava zeny ako matky, neposkvrnenej, cistej – zosobnena v postave Panny Marie. Potlacana byva predstava zeny ako carodejnice, ktora dokaze muza opantat, manipulovat. Cim viac sa ale muz ci zena pokusa vytesnit tu carodenicu, tym rastie jej sila a nakoniec sa moze premenit na bohynu pomsty. Takto vznikaju rozne milostne trojuholniky, manzelka v roli neposkvrnenej a cistej Marie-matky a jej potlacena energia v roli  milenky – carodejnice. Uvadza tu rozpravkovy archetyp, mladik, ktory zachrani dievca – Juliu, zamiluju sa do seba, ale mladika ocaruje spev zlej vily z jazera, ktora ho chce stiahnut k sebe pod hladinu, aby jej naveky sluzil. Julia ale ocaruje muslu, da do nej svoj vlastny spev a da mu muslu s tym ze mozno jej kuzlo bude silnejsie ako kuzlo carodejnice. Tym integruje cast carodejnice, odmietanu cast seba prijme a necha ju uplatnit. Secko dobre dopadne a Julia svojimi carami mladika zachrani.

Deti so silnou energiou vah su priatelske a usmievave, posobia ako harmonizujuci prvok v rodine. Velmi dobre vycitia ked su rodicia rozhadani a neposobi to na ne dobre. Casto potom nosia v sebe predstavu ze musia byt priatelske a usmievave za kazdu cenu, inak ich nikto nebude mat rad. Taketo deti sa potom snazia prehnane o kompromisy, chcu vyhoviet.  Od matky potrebuju aby bola krasna, aby sa smiala, bola spolocenska. Nie je to typicky obraz matky, ktora je len doma, ale skor hetéry, ktora je doma aj v salonoch a v spolocnosti. Potrebuju citit kolektivneho ducha, harmoniu a zaroven lahkost a volnost, je to vlastne take kvetinove dieta, maly hippie. Dolezitu ulohu u neho hraju dotyky.

Hladanie harmonie by u cloveka s rozvinutou energiou Vah malo v konecnom dosledku zahrnut aj opacny, baranov protipol, kedze aj mec rozhodovania a oddelovania je v celkovom, kozmickom koncepte je prvkom, ktory pomaha najst vyslednu rovnovahu.

Myslim ze vhodnou formou terapie pre cloveka s energiou Vah su rozne formy skupinovej terapie, terapie umenim, mozno aj rodinne konstelacie a podobne.

5 thoughts on “Váhy – zjednocovanie protikladov

  1. Dobry vecer. moj datum narodenia je 21.05.1979. v roznych horoskopoch sa uvadza, ze patrim do blizencov, v inych zase ze do byka. narodila som sa takmer o polnoci, teda vraj takmer presne (to mi vravela mama). ak sa tomu venujete, viete mi ozrejmit, ako to vlastne je? bude neskor aj clanok o tychto znameniach?

    Páči sa mi

    • no obavam sa ze ja nie som ziaden odbornik na astrologiu a ani sa tomu nevenujem.Pisem sem veci,ktore ma zaujali v spominanej astrologickej knizke.Pokusim sa napisat aj o ostatnych znameniach, ale som pravdupovediac trochu leniva,tak to pojde asi pomaly 😉

      Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s