Sny a ich význam: tentokrát o štvrtom poschodí

V noci sa mi snívalo. Bola som sama niekde v cudzom meste na hoteli a dostala som ponuku pracovať vo Viedni. Plat okolo 8.900 €. Vedela som, že to prijmem; mala som byť nedôležitá šéfka ešte nedôležitejšieho útvaru niekde v strednom manažmente, k ruke ostatným, ale tie peniaze boli také obrovské, že som už bola rozhodnutá. Vedela som, že sa kvôli tomu budem musieť naučiť šoférovať, ale odrazu som bola ochotná aj to. Vzala som mapu a začala som skúmať okolie, aby som sa zorientovala, kade a kam sa dá odtiaľ dostať.

Odrazu som bola v Bratislave a mierila k Domu techniky. Rozmýšľala som, čo bude s mamou, ako to urobím. Vtedy som si uvedomila, že z tej Viedne som sa v mihu sekundy preniesla do Bratislavy a ako sa dostanem späť, keď všetky moje papiere sú vo Viedni na hoteli (vrátane dekrétu o plate 😥 ). A vtedy som si uvedomila, že keď som sa dokázala preniesť  sem, tak sa podobným spôsobom dostanem aj späť.

A potom (alebo predtým, to presne neviem zaradiť) som bola vo Viedni na univerzite. Nejaká sekretárka ma požiadala zaniesť na 4. poschodie kávičku vo veľmi ozdobnej šáločke pre veľkého šéfa Grafa, že či to zvládnem. Povedala som, že hej, lenže len čo som ju vzala do rúk, už mi čosi treslo na zem. Devucha sa zatvárila, že neva, a doniesla mi novú vodu. Pýtala som sa jej, kam presne na tom štvrtom poschodí… To ju zarazilo, nevedela mi to povedať, hľadali sme spoločne v počítači číslo alebo názov miestnosti, ale nikde nič. Vtedy ma napadlo spýtať sa jej, ako by to hľadala ona. Povedala, že podľa toho, že by počula cez dvere spev.

Tak som sa vybrala na to štvrté poschodie. Vyteperila som sa stále užším a stále tmavším dreveným schodiskom (dobre vŕzgalo) až celkom nahor a keď som začala počúvať za dverami, odrazu sa usporiadaný sen celkom rozpadol, bolo to akoby v bazári, okolo chodili študenti a ich rodiny, niečo som s niekým riešila, za žiadnymi dverami sa nespievalo a dej sa zmenil a išla som s niekým niečo hľadať zasa na nižšie poschodia.

Neviem, čo presne to celé znamená. Mohlo by ísť o zmenu – zásadnú, doteraz neakceptovateľnú, ale odmena je taká vysoká, že pre ňu človek preorie celý svoj život.

A, samozrejme, o nesmierne zručnosti, ktoré sa len tak “prihodili”, ale pretože sa už raz “prihodili”, tak mám tú kapacitu dokázať to hocikedy zas. 🙂 Už len zistiť, čo by to mohlo byť.

A správa: nepanikáriť?  😯 A nenechať sa odviesť z cesty. 🙂 Nič s nikým nehľadať, ale podľa sluchu vyňúrať miestnosť, inak šéf zostane smädný. 🙂

(Pri prenose sna z denníka sem ma napadla ešte jedna interpretácia: to štvrté poschodie bude chaotické a pre mňa nezvyklé – je to iná realita. A moja úloha bude nie zdržiavať sa na štvrtom poschodí, ale pomáhať ľuďom hľadať niečo na spodnejších poschodiach. Len mi je ľúto, že si nespomínam, čo všetko sme to hľadali. Pamätám si, že sme nazerali do rôznych miestností, aj skríň, dokonca sme kutrali medzi šatami na vešiakoch… chlapskými, ak si dobre pamätám.)

P.S. A pri hľadaní obrázku som sa dozvedela, že v čínskych výťahoch niekedy chýba štvrté poschodie, pretože v čínštine “štyri” znie podobne ako “smrť”. 🙂

A teraz vy – čo v tom vidíte, čo som prehliadla alebo odinterpretovala inak, ako by som podľa vás mala? 🙂

Článok je súčasťou minikurzu výkladu snov

12 thoughts on “Sny a ich význam: tentokrát o štvrtom poschodí

 1. Horné poschodia je rozum a vedomá mysel
  4 je číslom viditeľného sveta: 4 živly, 4 svetové strany, 4 roč. obdobia v numerologii sa spája s Uránom a v Tarote s vládcom moci, ktorý uchopil osud do svojich rúk a zo svojej prirodenej minulosti ozdobený krídlami dravca mier k nebesiam…toť 4-ka.
  Drevené schodisko nie je pevný základ k budúcnosti , hlavne keď sa zužovalo. Po zvážení podvedomia prebehla transformácia, zrejme uvedomenie, že by to nedopadlo dobre, ťažko sa zvládalo… bol pokles na nižšiu úroveň vedomia…

  Tie šaty sú symbolom osobnosti, vyberala si si pre seba vhodnú, ktorou by si sa zaoberala zrejme, posudzovala ego, farba oblečenia ukazuje akú osobnosť preferuješ.

  Tá prvá časť v sne ti môže nazanačovať, že sa dokážeš veľmi dobre premiestňovať či pohybovať vo svojich svetoch. Ja by som skorej povedala že máš z vyšších svetov nosiť správy či informácie do nižších a vďaka nim pomáhať pracovať na osobnostiach iných, ale aj seba, lebo oblečenie je potlačovanie ega, alebo odstraňovanie či práca na ňom. Keďže bolo mužské a k nim sa viaže sila, tak by som povedala, že treba osobnosť posilniť.

  Páči sa mi

  • Tie šaty nepatrili mne, nezaujímali ma, len ich bolo všade plno. Vyzeralo to ako na trhovisku u Číňana 😛 a kvôli niečomu sme sa v nich prehrabávali, niečo sme hľadali, čo mohlo byť skryté za nimi/pod nimi/či kde 😉 . Žiaľ, zvyšok si už nijako nepamätám.

   Páči sa mi

 2. mne sa raz snívalo o Viedni a potom ten sen sa stal naozaj skutočnosťou..asi si spravíš aussflug 🙂 prípadne sa Ti dostane možnosti spolupráce,hm?

  Páči sa mi

 3. Helar, mne ked sa snivalo o Madride, tak som tam aj naozaj sla a mala som tam moznost poriesit si urcite karmicke puta. To len tak na okraj, mne vcelku sedi tvoja interpretacia tvojho sna.
  ………………………………………………………………..
  Co mna zaujalo na tvojom sne je to, ze mi pripomina vzorec niektorych mojich snov – z budovy (hotel, kancelarie atd) sa po prechode dverami alebo celkovo pri pobybe ocitnem na trhovisku/ bazare. Mna osobne to v snoch neznepokojuje ale nemam z toho dvakrat dobry pocit po prebudeni.
  ……………………………………………………………
  Inak, ak by si sa stala tou managerkou a potrebovala asistentku, tak daj vediet, postaci mi aj polovicny plat 😆 a kedze uz budes vediet soferovat, tak ja nebudem musiet robit soferak, co je uplne najsamsuper 😆

  Páči sa mi

 4. Ak ten sen znamenal pre teba niečo, čo ti má niečo odkryť, bude sa ti snívať podobná verzia, aby si na to prišla. Ak to malo byť len zamyslenie sa nad sebou, tak si si z toho pre seba niečo už vzala. 😛

  Páči sa mi

 5. Keby sa ten sen sníval mne, tak by som si ho vyložila nasledovne:
  Ponúknutá odmena zaujala ego tak, že ju okamžite chce. Myšlienka s matkou znamená, že by som bola ochotná zľaviť aj z vecí, na ktorých mi bez lákavej odmeny primárne záleží.
  Sľubujú menežment, ale nakoniec aj sekretárka pochybuje, či zvládnem odniesť kávu – za plat ma chcú obrať o sebavedomie.
  Kávu mám odniesť bez čísla dverí, hľadať podľa spevu – chcú, aby som bez podrobných inštrukcií riadila sa iba vlastnou intuíciou v neznámom prostredí.
  Vzostup po tmavom zužujúcom sa schodisku – manipulačný priestor sa scvrkáva, potencionálne nebezpečenstvo v neznámom prostredí.
  Množstvo ľudí na chodbe, nikde sa nespieva, riešenie iných vecí namiesto pôvodnej úlohy by mohlo znamenať to, že vlastne došlo k strate pôvodného cieľa, naznačuje skôr nezvládnutie pôvodnej úlohy.
  Hrabanie v skriniach – asi hrabanie v sebe.
  Mňa by tento sen vystríhal, aby som si dala pozor, či odmena za stojí za to, respektíve, čo môže byť jej cena.

  Páči sa mi

 6. ja som malpodobny sen: pomozete aj men rozlusit dakto…
  Taham chladiarenske nacinie, vrtacku a desiatky ucebnic matematiky na karicke. (vcera som vycistil cestu pre vypoved z roboty)
  Som na nizkom poschodi nejakej budovy a je to skola pride mi to ze nejake matematicke gymnazium. Je tma nejak viac viac sero – vsetci su veseli a zrazu ma vitaju,,,
  Som vekovo starsi ziak medzi ostatnymi. Sraaanda 😀 ale mam potrebu tu byt lebo ako keby sa mi tam este pacilo… paci sa mi tu… ucitelia ma privitaju spoluziaci su fajn ukazu mi kde mam triedu resp. vsetci tam vojdu… ale ja tam neviem vojst asi pre tu karicku… neda sa to s nou neviem ci sa nezmestila a ja som ju nevedel nechat vonku…. bal som sa asi ze mi z nej vezmu dusik alebo kyslik alebo daco … zrazu spoluziaci idu do dalsej triedy a vravia mi aby som sa ponahlal ze zmeskam hodinu, ze uz aj tuto som zmeskal. Mam zly pocit z toho. Mari sa mi ako sa hnevam s dakou ucitelkou ci co… to som si nespomenul rano az teraz ked pisem… prost tam bola cast ked som sa hneval s ucitelmi a riadne rebeloval a oni ma fest ze nemali radi…. neviem preco som sa s nimi hadal a odvraval.potom som mimo skoly a bezim po trave. Vchadzam oknom do budovy akurat cez triedu kde sa uci… mal som vtedy taky pocit ze no a co tak lezem oknom no aaaa co? Ale vedel som ze sa im nepaci… a pozerala sa na to daka baba… zda sa mi ze ju poznam z larpu bola ziacka iba tak sedela a pocuvala… a bola z toho vyjavena… ona uz v „real zivote“ odisla do rakuska – ak to bola ona ale crtmi tvare ju pripominala. Osobnemi to prislo tak ze ano viem ze sa znemoznim ale – no a co… ja tam idem. Vybehnem pred triedu. Musim najst svoju trietu a spoliuziakov.
  Mam este horsiu naladu ked sa mi to nedari a pridu tam postavat taki traja spoluskolaci… to sme na poschodi 1. alebo 2. tam sa mi vysmievaju ze co tam stojim ci daco take… ked ja by som aj chcel ist ale neda sa mi na vyssie poschodia s tym vozikom a ucebnice sa nezmestia do obalu od vrtacky a tak dalej 😀 vsetko sa vysype – raz ucebnice raz chladiarina… kurnajs… a je tam sero – tma. Ti traja sa mi vysmievaju ze neviem najst maticku triedu. onni sa mi smeju ze stojim pred nou… hahaha… ale ja im vravim, ze to je ina maticka ze to je nizsia trieda… do tej triedy som akurat liezol oknom a spoluziaci tam neboli…
  A zrazu skolnik daky…. zavola ma k sebe do takej kutice ktora bola este tmavsia ako ta chodba. Za nieco ma hresi – nepacim sa mu ani on sa mi nepaci… aj ked si vlastne envadime… potom uvidi nacinie na karicke a povie ze aj on bol chladiar kedysi 😀 ze keby som chcel tak spolu mozme zrobit daku fusku…. povedal som nieco v tom zmysle ze keby on chcel tak urcite ano. Ale odchadzal som het a tusim som uz nacinie nebral… (kolega… aj on odchadza z roboty coskoro)
  Potom som isiel na vyssie poschodia bez kniziek aj bez karicky – hladat svoju triedu v zmysle ucebnu. A nal achadzam spoluziakov roztrusenych vsade mozne v malych skupinkach po 3.
  Niektorych spoluziakov poznam z minulosti inych nie… pokial ma pamat pamatat tak vsetci uz boli velki ale aj tak to boli moji spoluziaci bud zo SPS alebo zo SUV.
  konecne hladam matematicku triedu a cestou stretnem dvoch(mozno nie vzdy 3 kusy) spoluziakov. Ideme dalej a hned nachadzame dalsich… (mozno aj oni hladaju) vyzera to, ze cela trieda je roztratena po budove. Uz nie je podstatna trieda chceme sa len najst a mat sa radi.
  Vychadzame na vyssie poschodie…. malo by to byt c 3. alebo 4 .. je tu uz dost svetla a na takych tych atriach na ktore sa ide schodamy ako keby v rokforte len NEmagickymi – nehybu sa stoja kludne a su normalne potiahnute linoleaom ako na skolach. V strede je jeden velky plac ku ktoremu vedie schodisko …. a z tadial na nas volaju dalsi… ideme tam po schodoch. Mam dojem ze sme na 4 , poschodi vlastne v nadstavbe 4teho a dojem ze este su nejake vyssie. Citim sa uplne super. Citim nieco ako laska a spolupatricnost. Tu v strede sa stretava uz dost velka skupina spoluziakov. A idu dakam dalej – vobec nevidim ze kam… omg kam idu ved tu sme fest vysoko a je tu dobre 😀 ale ja sa nepozeram ze kam, lebo chytim kamosku a lahneme si na schody…. – takym sposobom ze ja si lahnem na nu a ideme sa bozkavat…. 😀 a je tam este nejaky kamarat s ciernymi kratkymi vlasmi a ciernou bradou. Dam mu najprv pusu niekam na tvar asi lice alebo nejak tak a potom bozkavam ju. Ona sa tak akokeby stiahne/zahanbi/resp. neopetuje …. to zato ze som najprv pobozkal jeho… aa sakra…a zrazu zistim ze bdiem … potom si uvedomim, ze som mal silny ranny sen ktory si pamatam este hodinu po.
  Skuste hadat o co slo…. indicie… chodil som na SUV kde som bol starsi ziak, lebo to bola nadstavba… bol to fest pozitivny sen najma ta posledna cast.
  Ta baba na schodoch bola tiez so SUVky. Na SUVke som mal rovnake pocity ako v tej skole… skuste
  vase typy

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s